Compaq dodavatelem nejrychlejšího superpočítače na světě

Ministerstvo energetiky Spojených států amerických vybralo Compaq jako dodavatele nejrychlejšího superpočítače na světě
Compaq dodavatelem nejrychlejšího superpočítače na světě
HOUSTON, 22. srpna 2000 – Národní správa pro jadernou bezpečnost (NNSA) z resortu Ministerstva energetiky USA (DOE) oznámila, že vybrala společnost Compaq jako dodavatele nejrychlejšího a nejvýkonnějšího superpočítače na světě, systému o rychlosti přes 30 TeraOPS (triliónů operací za sekundu) s kódovým označením “Q”. Toto rozhodnutí Ministerstva energetiky USA dále zvýrazňuje nástup společnosti Compaq Computer (NYSE: CPQ) do čela dodavatelů vysokovýkonných počítačových systémů.

Superpočítač bude používat technologii zrychlených strategických výpočtů (Accelerated Strategic Computing Initiative – ASCI), která je součástí programu vrchního dozoru nad válečným potenciálem Národní správy pro jadernou bezpečnost (NNSA) v rámci programu Stockpile Stewardship. Cílem tohoto programu je bez nutnosti podzemních jaderných zkoušek provádět experimenty, modelování a simulace jaderných reakcí, které posléze vedou k certifikacím bezpečnosti v jaderné oblasti i ke zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti jaderných zbraní.

Hodnota kontraktu přesahuje 200 miliónů USD. Superpočítač se bude nacházet v novém strategickém výpočetním komplexu NNSA v Los Alamos National Laboratory v Novém Mexiku. První dodávky začnou v září 2000. Očekává se, že kompletní systém bude v plném provozu do roku 2002.

Superpočítač ASCI Q se bude zpočátku skládat z přibližně 375 systémů AlphaServer GS320 (přibližně 12 000 procesorů Alpha) s CPU EV68 pracujících rychlostí přesahující 1 250 MHz pod operačním systémem Compaq Tru64 UNIX. Superpočítač zabere plochu téměř pěti basketbalových hřišť (více než 21 000 čtverečných stop, tj. 1 950 m2). Jeho propojení bude zajišťovat více než 6 000 optických a metalických kabelů a bude mít více než 600 terabytů na storage systémech Compaq StorageWorks Modular Array. Přímo na pracovišti bude mít zajištěn servis a podporu v nepřetržitém režimu 24x7. NNSA může také upgradovat na další generace procesorů Alpha (EV7 a EV8), což by se v důsledku do roku 2004 projevilo konfigurací o rychlosti 100 TeraOPS.

Správce NNSA, generál John A. Gordon řekl: “Poslání národní bezpečnosti historicky vyžadovalo nejrychlejší dostupné počítače. A nyní opět urychluje vývoj technických výpočtů. Naše nové partnerství se společností Compaq nám zajišťuje výjimečně výkonný systém pro rozvoj simulačních možností, kterých je zapotřebí pro vrchní dozor nad válečným potenciálem. Simulační mezníky ASCI, kterých bylo v nedávné době dosaženo, nám rovněž ukazují, jak dramatického pokroku lze v možnostech simulací docílit, pracují-li na nich kvalifikované a zanícené týmy využívající počítače, jejichž výkon se měří v tera jednotkách.”

Ředitel Los Alamos National Laboratory, Dr. John Browne dodal: “V Los Alamos vyvolal tento nový počítač Q velký rozruch. ASCI Q zvýší naši schopnost udržovat a vyhodnocovat bezpečnost a výkonnost válečného potenciálu jaderných zbraní a současně nás přiblíží k novým vědeckým mezníkům v simulaci složitých systémů. Těšíme se na naše nové partnerství se společností Compaq.”

“Společnost Compaq je hrdá na spolupráci s Ministerstvem energetiky Spojených států a s Los Alamos National Laboratory při podpoře iniciativy pro zrychlené strategické výpočty,” řekl Michael Capellas, prezident a vrchní výkonný ředitel společnosti Compaq. “Toto je vynikající příklad, jak technologie může sloužit národním zájmům – v tomto případě lepšímu pochopení stárnutí jaderných zbraní. Rovněž to zdůrazňuje úsilí společnosti Compaq dodávat technologie a služby, které jsou zapotřebí ke splnění požadavků nejprogresivnějšího výpočetního systému na světě.”

Compaq potvrzen jako lídr v oblasti vysokovýkonných počítačů

Tento krok spolu s ostatními nedávnými vítězstvími a ohlášeními upevňuje silný nástup společnosti Compaq do čela dodavatelů superpočítačových systémů.

3. srpna 2000 vybrala nadace National Science Foundation společnost Compaq a Pittsburgh Supercomputing Center jako dodavatele a správce největšího superpočítače na světě (2 728 procesorů Alpha běžících pod operačním systémem Tru64 UNIX rychlostí šest TeraOPS a storage systémy StorageWorks) pro nevojenské, vědecké aplikace, jako jsou například sledování struktury a dynamického chování proteinů, které jsou užitečné při vývoji léčiv, při předpovědích rozsahu atmosférických bouří či při modelování zemětřesení a změn globálního klimatu.

Při oznámení rozluštění lidské DNA 26. června v Bílém domě ve Washingtonu D.C. zdůraznil Craig Venter, vrchní výkonný ředitel a vedoucí vědecký pracovník Celera Genomics, významnou roli, kterou sehrály Compaq AlphaServery pracující pod operačním systémem Tru64 UNIX při mapování lidského genomu, které Celera prováděla. Servery Compaq AlphaServer s operačním systémem Tru64 UNIX vybavené storage systémy StorageWorks také zajišťovaly výpočetní výkon ve dvou největších střediscích zpracovávajících řazení, která podporovala projekt lidského genomu - MIT Whitehead Institute v Cambridge ve státě Massachusetts a Sanger Centre v anglickém Cambridge.

A v jiném souvisejícím kontraktu v únoru 2000 ohlásila francouzská Komise pro atomovou energii (CEA), že si vybrala společnost Compaq jako dodavatele největšího superpočítače v Evropě, který bude používat technologie AlphaServer SC. Až bude systém v roce 2001 dokončen, bude používat 2 500 procesorů Alpha a bude pracovat rychlostí pět TeraOPS (pět trilionů operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu). Špičkového výkonu bude využito pro simulace jaderných zkoušek.

Strategii společnosti Compaq v oboru vysokovýkonných výpočetních systémů ovlivnily požadavky programu ASCI a jeho těsné propojení s laboratořemi NNSA. To se projevilo na výše uváděných projektech v oblasti nevojenského výzkumu a v pomoci při zvyšování technologické konkurenceschopnosti USA.

Uzavřené kontrakty potvrzují údaje International Data Corporation (IDC), podle kterých se společnost Compaq v roce 1999 stala druhým největším dodavatelem na trhu vysokovýkonných technických systémů a serverů, přičemž od prvního místa ji dělil pouze jediný bod s očekáváním, že společnost Compaq se před koncem tohoto roku rychle posune vpřed a zaujme první místo. Kromě toho, operační systém Compaq Tru64 UNIX byl vyhodnocen: společností D.H. Brown Associates jako jednička v oboru UNIXových schopností a rovněž jako jednička v oboru clusteringu; společností Illuminata jako jednička v oboru RAS schopností; společností Standish jako jednička s nejnižším TCO; a společností Gartner/Datapro jako jednička na poli spokojenosti zákazníka.

Systémy Compaq AlphaServer a procesory Alpha figurující v tomto projektu NNSA byly konstruovány a vyvíjeny v Massachusetts a New Hampshire; vyrábět se budou v Texasu a Kalifornii.

V oblasti storage systémů je společnost Compaq vedoucím dodavatelem produktů pro SAN (Storage Area Network). V roce 1999 dodal Compaq 42 petabytů, což je více než dvojnásobek nejbližšího konkurenta (IDC).

V roce 1999 získaly Compaq StorageWorks následující ocenění: StorageWorks ESA 12000 získalo na I/O Technologies Forum & Expo ocenění výrobek roku; Network Magazine jmenoval StorageWorks Enterprise Backup Solution jako výrobek roku; řadu StorageWorks RAID zvolila Datamation 1999 jako výrobek roku v oboru storage systémů; storage systémy Compaq ocenilo DM Review cenou čtenářů.

Konstrukční a vývojové týmy storage systémů společnosti Compaq v Severní Americe se nacházejí v Texasu, Coloradu a Massachusetts.

O společnosti Compaq

Compaq Computer Corporation, jedna ze společností v žebříčku Fortune Global 100, je největším dodavatelem výpočetních systémů na světě. Compaq navrhuje, vyvíjí, vyrábí a uvádí na trh hardware, software, řešení a služby včetně špičkových počítačových řešení pro velké podniky, kritická obchodní řešení a komunikační produkty, komerční desktopové a přenosné osobní počítače a spotřebitelské osobní počítače.

Výrobky a služby společnosti Compaq se prodávají ve více než 200 státech přímo podnikům nebo prostřednictvím sítě autorizovaných partnerů Compaq. Dále Compaq prodává jak podnikům, tak i spotřebitelům prostřednictvím internetových stránek na http://www.compaq.com. Společnost Compaq uvádí na trh produkty zejména pro zákazníky z podnikového, domácího a vládního sektoru a ze segmentu vzdělávání a školství. Zákaznickou podporu a informace o společnosti Compaq a produktech a službách Compaqu naleznete na adrese http://www.compaq.com.

Firma Compaq Computer, s.r.o. se sídlem v Praze byla založena v roce 1994. Produkty a služby jsou prodávány a podporovány přímo nebo prostřednictvím sítě autorizovaných partnerů, kterých má Compaq Computer, s.r.o. 340. Podle zdrojů IDC byly počítače Compaq v České republice v kalendářním roce 1999 nejprodávanější značkou.

Váš názor Další článek: Technické ilustrace nemusíte kreslit rukou

Témata článku: Bezpečnost, Dodavatel, Obor, První experiment, Texas, Alpha, Výkonný počítač, Nový Computer, Tera, Jaderná technologie, Storage, Brown, Cambridge, Compaq, Gordon, Dm software, Protein, DM, Dh, Washington DC, Colorado, Jednička, Pittsburgh, Největší dodavatel, Největší projekt


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 250

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky