Compaq dodal technologie pro natáčení animovaného filmu Doba ledová

28. března 2002
Nejrychlejší vypalovačka
Systémy AlphaServer a StorageWorks zajišťují realističnost animací
Compaq dodal technologie pro natáčení animovaného filmu Doba ledová

Praha, 27. března 2002 – Společnost Compaq Computer (NYSE: CPQ) oznamuje, že vysoce výkonné systémy AlphaServer a produkty StorageWorks byly použity pro vytváření animací celovečerního animovaného filmu Doba ledová (Ice age), který právě uvádí společnost Twentieth Century Fox. Česká premiéra se plánuje na prosinec 2002.

 

Film Doba ledová vznikl v produkci společnosti Blue Sky Studios a režie se ujal držitel Oscara Chris Wedge. Příběh animovaného filmu sleduje osudy pravěké rodiny v dobách, kdy celou Zemi pokrývaly ledovce. Pro jeho vytvoření se používaly výhradně počítačem generované snímky (computer generated images – CGI) spolu se sofistikovanou technologií reprodukce obrazu, která zajistila dosud nevídanou reálnost krajiny i postav.

 

Patentovaná technologie reprodukce obrazu CGI Studio společnosti Blue Sky Studios klade vysoké nároky na výkonnost počítačů – jako příklad lze uvést, že vytvoření jediného okénka filmu trvalo mezi 8 až 30 hodinami, přičemž každá minuta filmu vyžaduje 1440 takových okének.

 

Pro splnění technologických nároků na animační proces bylo použito celkem 512 systémů Compaq AlphaServer DS10L s operačním systémem Tru64 UNIX nakonfigurovaných do 13 jednotek RenderWalls. Navíc byl použit clusteringový systém TruCluster Server se systémy AlphaServer ES40, který zajišťoval více než tři terabyty paměti. Systém založený na škálovatelné architektuře StorageWorks rovněž umožňoval v případě potřeby rozšíření o další disky, řadiče a vyrovnávací paměti.

 

Použití špičkové animační technologie přineslo skvělé výsledky v podobě dokonalé realističnosti pravěkých postav a pravěkého prostředí, když zajistilo věrnou reprodukci barev, struktur a odstínů, které existují ve skutečném světě. V celém filmu byla věnována mimořádná pozornost detailům, což dojem opravdovosti ještě umocňuje.

 

Vyjádření manažerů Blue Sky Studios

John Donkin, vedoucí výroby společnosti Blue Sky Studios, řekl: „Použití technologií společnosti Compaq u filmu Doba ledová, našeho prvního počítačem vytvořeného snímku, nám umožnilo realizovat něco, co by jinak nebylo možné. Používáme jednu z nejsofistikovanějších technologií reprodukce obrazu na světě, která dokáže uspokojit naše požadavky na finální zobrazení s plným rozlišením a zároveň nám umožňuje těžit z rychlejšího a kratšího cyklu tvorby. Ve spojení to vede k lepší kvalitě obrazu na plátně.“

 

Carl Ludwig, viceprezident oddělení výzkumu a vývoje Blue Sky Studios, řekl: „Technologie společnosti Compaq nám poskytují vysoký výkon s přiměřeným množstvím procesorů a ekonomicky přijatelnými náklady. Spojení s operačním systémem společnosti Compaq Tru64 UNIX, který nám umožňuje efektivně propojit všechny tyto procesory, posouvá naše studio na přední místa v oblasti digitální tvorby a jejích inovací.“

 

Společnost Blue Sky Studios spoléhá na technologie společnosti Compaq od roku 1998 a z této spolupráce vznikl i Oscarem oceněný hraný snímek Bunny režiséra Chrise Wedge. Stejný režisér se ujal i filmu Doba ledová, který je zároveň prvním pokusem společnosti Twentieth Century Fox na poli high-techové animační kinematografie.

 

Bill Blake, viceprezident divize High Performance Technical Computing společnosti Compaq, řekl: „Technologie společnosti Compaq zajišťovaly během několika posledních let technologickou podporu u řady známých hollywoodských filmů.Velice nás těší, že nám společnosti Blue Sky Studios a Twentieth Century Fox poskytly příležitost být také součástí filmu Doba ledová.“

 

O společnosti Compaq

Compaq Computer je globální, zákaznicky orientovaná firma, která implementuje modely měnící staré dodavatelské řetězce na konzistentní dialog mezi zákazníky a výrobcem. Compaq navrhuje, vyvíjí, vyrábí a uvádí na trh hardware, software, řešení a služby včetně špičkových počítačových řešení pro velké podniky, kritická obchodní řešení a komunikační produkty, komerční desktopové a přenosné osobní počítače a spotřebitelské osobní počítače. Produkty Compaq jsou určeny pro zákazníky z podnikového, domácího i vládního sektoru. Zákaznickou podporu a informace o společnosti Compaq a produktech a službách Compaqu naleznete na adrese www.compaq.com.

 

V České republice se Compaq profiluje jako dodavatel kompletní infrastruktury pro CRM (Customer Relationship Management). Realizuje a implementuje procesy nezbytné pro transformaci na novou ekonomiku. Produkty a služby společnost prodává a podporuje prostřednictvím Zákaznického centra Compaq (02/61 108 108), internetového obchodu CompaqPlus (www.compaqplus.cz) nebo prostřednictvím sítě autorizovaných partnerů, kterých má okolo 340. Podle zdrojů IDC byly servery a osobní počítače Compaq v České republice v kalendářním roce 2001 nejprodávanější značkou. Informace o společnosti Compaq v ČR naleznete na adrese www.compaq.cz.

 

V případě zájmu o další informace prosím kontaktujte:

 

Senta Čermáková                                                       Daniela Beranová

Compaq Computer, s.r.o.                                           Herald Communications

Tel. (02) 61 108 316                                                  Tel. (02) 2423 2650

Fax (02) 61 108 112                                                  Fax (02) 2423 2653
senta.cermakova@compaq.com                                 beranova@herald-pr.cz

 

Tiskové zprávy české pobočky společnosti Compaq Computer najdete na: http://www.compaq.cz/tiskzpr/tiskzpr.shtml.

Váš názor Další článek: Nejrychlejší vypalovačka

Témata článku: Oscar, Century, Fox, New Age, Hollywoodský film


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk