Co najdeme letos pod vánočním stromečkem?

Do Vánoc zbývá necelý měsíc a nákupní horečka sílí každým dnem. Tím jaká přání mají Češi a Češky pro letošní rok a jaké dárky budou opravdu pod letošním vánočním stromečkem čekat na rozbalení se tak jako v loňském roce zabýval průzkum agentury STEM/MARK, jehož zadavatelem byla společnost Samsung Electronics.
Co najdeme letos pod vánočním stromečkem?

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že přibližně dvě třetiny (64%) respondentů ve věku 25-52 let mají již představu o tom co si k Vánocům přejí a čím obdarují své blízké. Pokud jde o plánované výdaje na nákup dárků, zůstává podobně jako v minulém roce „magická“ hranice 9 000 Kč pro větší část populace (76%) nepřekročitelnou.

Letošní Vánoce budou opět převážně ve znamení praktických drobností jako je kosmetika (87%), oblečení (81%), a knížky (76%). Velký zájem bude také o dárky z oblasti zábavy jako jsou hračky (63%), hudba (62%), sportovní vybavení (45%), film (41%) a o elektroniku. Tento profil zcela odpovídá objemu ušetřených peněz na letošní vánoce a faktu, že více než 80 % respondentů uvedlo, že žije v domácnosti o třech a více členech a tedy se ušetřené finanční prostředky rozpočítávají na větší počet dárků.

 

O jakou elektroniku bude letos největší zájem?

Ceny elektroniky oproti loňskému roku opět výrazně poklesly a dá se předpokládat, že dárky této kategorie se pod letošním vánočním stromečkem objeví ve větším počtu. Žebříček dárků z kategorie elektroniky vedou mobilní telefony, které plánuje pořídit 17% dotazovaných. Půjde zejména o telefony nižší a střední třídy, neboť více než tři čtvrtiny (78%) těchto respondentů má v plánu pořídit mobilní telefon jako dárek v cenové relaci do 6 000 Kč. Vybavení uvažovaných mobilních telefonů jen potvrzuje současný trend, kterým jsou zábava a multimédia. Mezi nejvíce preferované parametry na obou stranách (jako přání, jako dárek) patří: barevný displej (42%), polyfonní vyzvánění (36%) a fotoaparát (36%). Funkce fotoaparátu se letos stává jedním z „tahounů“ současné výbavy mobilních dárečků.

 

Následuje počítačové vybavení (13% respondentů), kterému v letošním roce vévodí LCD monitory. Je patrné, že mírně „luxusní“ počítačové periférie se již zabydlely a stávají se součástí běžných úvah současných spotřebitelů – sny minulé zimy se stávají skutečností té současné. Dokladem může být LCD monitor, který se letos stává nejvíce zvažovaným a nejvíce žádaným vánočním dárkem v této kategorii. V loňském roce byl plochý monitor přáním 51 % respondentů a o jeho nákupu uvažovalo pouze 13 % respondentů. Letos bude toto přání uspokojeno (36 % uvažuje o koupi, 30 % si ho přeje)

Podobná situace jako u LCD monitorů je také u DVD/R-DVD/RW mechanik, které měly minulý rok příznak mírného luxusu.

 

Dále následují digitální fotoaparáty a kamery (12%), audio systémy a přehrávače (10%) a video/DVD přehrávače (9%). Výsledky letošního průzkumu opět potvrzují nastoupenou vítěznou cestu digitálních technologií také v oblasti fotoaparátů (60%) a kamer (21%). Oproti loňskému roku roste zájem o digitální kameru a letošní přání bude vyslyšeno skoro všemi. Při konečné volbě bude opět hrát svoji roli cena, neboť více než polovina respondentů považuje svojí hranici do 7 500 Kč (15% do 15,000Kč).

 

Tradičním technologiím (VHS) dle výsledků končí životní cyklus. Její nástupce - DVD technologie - zaujímá stále výraznější místo v popředí vnímání spotřebitelů. Oproti loňskému roku výrazně poklesl zájem o nákup tradičního videorekordéru z 31 na 11% dotazovaných, přičemž půjde zejména o kombinované přístroje DVD Combo (videorekordér/DVD). Přibližně polovina všech respondentů této kategorie potvrzuje současný trend domácích kin a ve srovnání s minulým rokem bude přání domácího kina vyslyšeno výrazně častěji (48 % si jej přeje, 18 % jej bude kupovat).

 

Značka a technické parametry jsou klíčové

Většina respondentů z těch kteří letos budou kupovat nebo si přejí elektroniku jako dárek preferuje značkové výrobky (76%) ve srovnání s minoritní skupinou zájemců (3%) o výrobky neznačkové. „Technické parametry“ (43%) jdou ruku v ruce s „preferencí značkových výrobků“ (31%) a zůstávají tak klíčovými faktory při volbě elektroniky.

 

Kolik nás budou Vánoce stát?

Podobně jako v minulém roce, zůstává „magická“ hranice 9 000 Kč pro větší část populace nepřekročitelnou hranicí. Více něž dvě třetiny české populace (76 %) bude kupovat letošní dárky do výše 9 000 Kč.

Více než čtvrtina české populace (27%) hodlá za dárky letos utratit částku do 3 000 korun a více než třetina (36%) Čechů počítá s vánočním rozpočtem do 6 000 korun. 13% dotazovaných hodlá utratit částku do 9 000 Kč a zhruba pětina do 15 000 Kč.

 

Co tedy opravdu najdeme letos pod vánočním stromečkem?

Z výsledků průzkumu je patrné, že aktivní populace je realistická  co se týče svých přání a nepreferuje takové dárky od svých blízkých, které by sami nemohli koupit. Potvrzuje se také předpoklad, že cenově dostupnější drobnosti jsou tradicí a většina respondentů je  přesvědčena, že je letos koupí. Dražší dárky bývají doplňkem, u kterého se zvažuje více dražších alternativ, a tedy podíl váhajících je vyšší než u dárků levnějších.

 

 

O společnosti Samsung Electronics

Samsung Electronics Co., Ltd. patří mezi světovou špičku ve výrobě polovodičů, telekomunikačních zařízení, digitálních médií a technologií digitální konvergence s tržbami za rok 2003 ve výši 36.4 miliard dolarů a čistými příjmy ve výši 5 miliard dolarů. Společnost zaměstnává okolo 88,000 lidí v 89 pobočkách ve 46 zemích světa. Samsung Electronics se skládá ze šesti hlavních obchodních jednotek: Corporate Technology Operations, Digital Appliance Business, Digital Media Business, LCD Business, Semiconductor Business a Telecommunication Network Business. Samsung Electronics je uznáván jako jedna z nejrychleji rostoucích světových značek a je zároveň největším světovým výrobcem barevných monitorů, barevných televizorů,  paměťových čipů, TFT-LCD displejů a videorekordérů.

Pro další informace navštivte www.samsung.com.

 

 

Pro další informace kontaktujte:

Raxton Communications, Ondřej Hampl, Nitranská 6, 110 00 Praha 10, tel: +420 222 517 821, e-mail: hampl@raxton.cz

 

# # #

Váš názor Další článek: Karneval reaguje na nabídku UPC a také zvýší rychlost

Témata článku: Digitální kamery, Praktická elektronika 2016, Ušetřené peníze, Letošní rok, Luxusní elektronika, Minulý rok, Blízký parametr, Technická hračka, Sportovní kamera, Mobilní telefony Samsung, Klíčový parametr, Vánoční stromeček, Praktická elektronika


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 85

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

** Desítky si budou ještě více rozumět s Linuxem ** V létě získají jeho jádro pro vývojáře ** Microsoft představí také Windows Terminal

Jakub Čížek | 86

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB