Co je to peering?

Kam směřují trendy evropského a světového peeringu?
Peering nebo přesněji lokální peering je propojení dvou počítačových sítí, působících ve stejné lokalitě, avšak jinak vzájemně nepropojených jinak než linkami překonávajícími značné vzdálenosti (typickým příkladem jsou packety cestující na trase Praha - New York - Praha). Lokální peering zrychlí spojeni mezi oběma sítěmi a uvolní dálkové trasy o ta data, která jdou po peeringove lince, je tedy částečnou výhodou pro oba peerující subjekty za podmínky, že obě sítě mají podobnou velikost a strukturu. Peerujícími subjekty bývají obvykle sítě ISP (Internet Service Providers). (Čerpáno z www.netmag.cz)

Peering zajišťuje provoz Internet Exchange (IX), poskytující možnost vzájemné konektivity mezi sítěmi typu Internet a to jak prostřednictvím sdíleného média, tak formou privátních propojení přímo v místě IX. (Viz. http://www.lupa.cz/jak_s_peeringem/)

Historie peeringových center (IXů)
První Internet Exchanges/NAPs (Network Access Points) se objevily v USA počátkem 90-tých let. Mezi významné patří:

  • NSF (National Science Foundation) NAPs

  • Sprint NAP (Pennsauken, NJ, USA)

  • PacBell NAP (San Francisco, CA, USA)

  • Ameritech Advanced Data Services NAP (Chicago, IL, USA)

  • MFS Datanet (MAE-East) NAP (Washington DC, USA)

  • Federal Internet eXchanges (FIX West and FIX East)

  • Commercial Internet eXchange (CIX)
Ještě v roce 1995 bylo pouze pár „Internet Exchange Points“, z převážné většiny v USA, což znamenalo, že Internet traffic se vyměňoval mezi uživateli ve stejné geografické oblasti přes mezinárodní sítě. Tento velmi neefektivní způsob routingu ostře kolidoval se stále se zvyšující potřebou Internetové konektivity. Tato situace rychle vedla ke vzniku řady nových peeringových center v USA i v Evropě v průběhu pár let.

Mezi první a nejvýznamnější peeringová centra v Evropě patří Amsterdam Internet Exchange (AMS-IX) vznikl v roce 1994, (LINX), NETNOD AB Sweeden a DE-CIX. Evropská peeringová centra (stejně jako americká) během svého vývoje postupně měnila svou organizaci a základní principy fungování. Na základě dnešních zkušeností lze shrnout hlavní principy, které musí moderní IX splňovat:

  • Neutrální lokalita (nevlastněná ISP nebo Telco)
  • Neutrální management
  • Neutrální operace (pomocí plně dedikovaného vlastního personálu)
  • Nesmí konkurovat ISP svými službami (zákazníky jsou pouze ISP)
  • Kvalitní lokalita, zařízení a infrastruktura
  • IX musí být: neziskový a funkční s jasnou odpovědností
Výše uvedené principy jsou základní stavební kameny většiny moderních peeringových center.

AMSIX
V lednu 19998 byl the Amsterdam Internet Exchange transformován z dřívější podoby konsorcia na asociaci. the Amsterdam Internet Exchange Association má dnes výkonný výbor, technické a „generální“ meetingy.

AMS-IX Operátorem je organizace SURFnet (http://www.surfnet.nl/en/)

SURF net pouze inicializoval vznik organizace AMS-IX a v současné době působí jako AMS-IX operátor. Oficiální orgán, kterým je AMS-IX řízen je Amsterdam Internet Exchange Association. ISP, který se chce připojit se nejdříve musí stát členem této organizace

Dle slov Walter van Dijka (SURF net) v současné době AMS-IX reviduje svou organizaci. Hlavním důvodem pro reorganizaci je fakt, že AMS-IX posledních pět let velmi rychle rostl. Je velmi pravděpodobné, že nová forma organizace bude uvedena v praxi tento rok nebo nejpozději začátkem roku příštího a bude velmi podobná stávající organizaci LINXu (viz. dále).

NETNOD AB Sweeden
Národní uzel ve Stockholmu byl založen na jaře 1997 a uveden do provozu v červnu 1997. Je plánováno založení až sedni uzlů kolem celého Švédska. V nejbližší době bude založen druhý národní uzel v Gothenburgu. Bude to kopie Stockholmského uzlu. Švédská universitní síť SUNET plánuje spolu s ISPs založit jeden nebo více národních uzlů pro výměnu dat na Internetu. Cílem národních uzlů je zajištění vysoké dostupnosti centrální i okolních částí švédského Internetu.

Organizace
Netnod Internet Exchange i Sverige AB (Netnod) byl založen jako švédská spol. s r.o. společnost s jediným cílem být neutrální a nezávislá organizace pro ustavení a provozování národního uzlu Internetu.

Netnod Internet Exchange i Sverige AB je vlastněna fondem (Stiftelsen för Telematikens utveckling).

Netnod koordinuje všechny své aktivity s ISPnternet Service Providery, kteří mají celonárodní působnost ve Švédsku pomocí členství v SOF (The Swedish Operators Forum). Technické specifikace exchange points jsou určovány Netnodem a jeho vlastníky ve spolupráci s SOF. ISP mohou ovlivnit technické specifikace svojí účastí v technické „working group.“

DE-CIX
Infrastruktura německých ISP je ještě stále velmi podobná infrastruktuře US Internetu. Je to pochopitelné vzhledem k tomu, že ještě před pár lety mělo Německo pouze dvě páteřní sítě (backbones) do US Internetu (Dortmund university – dnes UUnet Deutschland – a Karlsruhe university dnes Xlink). Od těch dob se počet ISP v Německu značně zvětšil. Všichni provozují paralelní virtuální sítě a mají přístup do US „backbone“. Pro zajištění efektivní komunikace mezi zákazníky jednotlivých ISP bylo nutno vybudovat „data exchange points“ – peeringová centra.

Tento problém byl v té době už dobře znám v US, kde vznikly tzv. CIX (Commercial Internet Exchanges). DE_CIX se stará o výměnu dat v rámci celého Německa.

DE-CIX je německé peeringové centrum (Internet exchange point) pro přímou výměnu dat mezi svými zákazníky. DE-CIX je strukturováno jako centrálně „řízený“ exchange point. „Core“ aktivity má na starrosti technický management. Od svého založení v roce 95 DE-CIX stále roste a v současné době přesáhl počet 50 ISP.

Management

DE-CIX je centrálně řízen. Management je odpovědný za technické operace v rámci DE-CIXu, průběžnou přípravu pro technické řešení dalšího růstu, technologie a implementace definovaného rozhraní s ISP.

LINX
LINX je nezisková organizace založená ISP. Byl založen byl v roce 1994. LINX má dvě hlavní funkce: především zajišťování fyzického propojení sítí jednotlivých ISP formou společného peeringu, a také zajišťování ostatních zájmů svých členů. Členství v LINX je otevřeno všem ISP. LINX je největším Internet Exchange bodem v Evropě a v současnosti reprezentuje zájmy 60 ISP z devíti zemí. Fyzicky je LINX umístěn ve dvou neutrálních lokalitách: Telehouse a TeleCity. Více informací naleznete na www.linx.net

Organizace
Ltd

„Full-time“ Executive Chairman

Kancelář v Peterborough, Cambridgeshire

8 zaměstnanců (Chairman, 3 technici, marketingový manager, administrativa,…)

“Core“ a „Non-Core” LINX aktivity

Statistika (Q1 99)
LINX celkový „traffic" - 300 M/sec avg, 405 M/sec špička

Routovací tabulka - 9,200 out of 55,000 routes

k.root-servery - 2.2 Mbit/sec out, 640 Kbit/sec in

nic.uk - 150 Kbit/sec out, 60 Kbit/sec in

Váš názor Další článek: Jak na tlačítka rychle a efektivně?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,