ČNB uvádí do provozu distribuované prostředí na infrastruktuře CORBA

Úspěšně byl ukončen projekt pro vytvoření technologického základu pro informační systém dealingu ČNB s použitím technologií Borland, které se opírají o standard CORBA
ČNB uvádí do provozu distribuované prostředí na infrastruktuře CORBA
Společnost Borland s.r.o. a Česká národní banka ohlašují úspěšné ukončení projektu, jehož cílem bylo vytvoření technologického základu pro informační systém dealingu ČNB, založený na implementaci normy CORBA. V rámci projektu spolupracovali programátoři společnosti Borland spolu s programátory ČNB, a to od návrhu architektury distribuovaného řešení až po technickou realizaci uživatelského rozhraní a závěrečné testy. Pro implementaci distribuované architektury aplikace byly použity produkty Borland. Výsledkem projektu je distribuované prostředí zajišťující technologický základ pro podporu obchodních procesů správy rezerv ČNB v reálném čase.

Projekt pro dealing ČNB

Projekt byl zahájen veřejnou obchodní soutěží na výběr dodavatele objektové sběrnice dle standardu OMG CORBA. Za dodavatele produktů komunikační platformy, školení a programátorských a konzultačních prací byla vybrána firma Borland s.r.o. Ta ve své nabídce presentovala ucelený komplex služeb jak produktových, tak programátorských, spolu se školeními pro tým pracovníků ČNB a souběžnou technickou podporu. Vlastní práce na projektu byly zahájeny v září 1999. Cílem projektu bylo vytvořit základ nového informačního systému pro správu devizových aktiv ČNB a řízení rizik, pracujícího v reálném čase. Tento systém je založen na technologiích a technologických standardech pro tvorbu distribuovaných aplikací. Jako platforma pro běh aplikace slouží operační systém HP UX 10.20, databáze pro persistentní data je použita Oracle verze 8. Realizace projektu byla rozložena do tří fází. V první fázi byla vytvořena technická architektura aplikace, vyprojektovány páteřní komponenty systému a zahájena práce na uživatelském rozhraní aplikace. Ve druhé fázi projektu byly vytvořené softwarové komponenty modifikovány o zavedení transakcí a integraci s databázovým serverem Oracle. Ve třetí fázi byl do existujícího softwarového řešení implementován bezpečnostní model na bázi protokolu SSL a vytvořeny speciální servery CORBA pro řízení přístupu k jednotlivým funkcím systému. Pro přístup k databázi Oracle verze 8 byla vytvořena speciální komponenta implementovaná do prostředí MS Windows NT 4.0. Po ukončení vývojových prací byly provedeny sady zátěžových testů a testů dostupnosti, které potvrdily spolehlivost celého distribuovaného řešení. Při realizaci projektu pro českou národní banku byly použity tyto produkty firmy Borland a firmy Integrated Computer Solutions Incorporated (ICS):

VisiBroker 3.3 for C++ for HP-UX 10.20 - výkonná a prověřená implementace normy CORBA. VisiBroker patří ve světě v současné době k nejpopulárnějším implementacím CORBA a správnou volbu ČNB potvrzuje jeho nasazení v institucích jako jsou například Bank of America, Deutsche Bank, Société Générale, Reuters America, Nokia, Ericsson, First-e, Hitachi a další.

VisiBroker ITS - implementace transakčních služeb na bázi standardu CORBA.

VisiBroker SSL Pack - implementace protokolu SSL na bázi CORBA

AppCenter - vysoce sofistikované řešení pro řízení procesů distribuovaných systémů implementovaných na různých operačních systémech. Výkonná část poskytuje paletu šablon pro rozdílné konfigurace distribuovaného řešení s respektováním vzájemných závislostí objektů i procesů, dále obsahuje diagnostiku a řízení jejich zátěže.

ICS Builder Xcessory (BXpro) - Integrované vývojové prostředí pro vývoj aplikací v prostředí MOTIF pro platformu HP-UX 10.20.

Vyjádření Ing. Jana Schmidta, ředitele sekce řízení rizik a podpory obchodů ČNB.

Realizací projektu pro informační systém dealingu ČNB bylo vytvořeno distribuované prostředí pro další rozvoj projektu, který si klade za cil podporu obchodních funkcí, funkcí řízení rizik a celkovou integraci návazných procesů v reálném čase. Po technické stránce je možno zdůraznit spokojenost s dosaženou výkonností a spolehlivostí, k čemuž kromě zmíněných produktů přispěla i volba standardu programovacího jazyka ANSI C++. Implementace je efektivní a ověřili jsme, že v daném prostředí umožňuje vytvářet výkonné vícevláknové aplikace.

Potvrdila se dále poměrně bezproblémová přenositelnost zdrojového kódu mezi platformou HP UX, Win NT a Solaris. Programátoři společnosti Borland vyvíjeli aplikaci na platformách Windows NT a Solaris a výsledný zdrojový kód byl posléze přenášen na platformu HP-UX, zatímco programátoři ČNB pracovali v nativním vývojovém prostředí HP. Výsledné prostředí je stabilní, výkonné a je řešením pro distribuci zátěže a vysoké dostupnosti aplikace.

Ing. Richard Kubát, ředitel společnosti Borland s.r.o., říká:

Je třeba zdůraznit, že informační systém pro dealing ČNB reprezentuje v ČR naprosto unikátní distribuované řešení na bázi HP-UX 10.20. Jsme velice rádi, že se nám podařilo tento projekt úspěšně dokončit. Naše mateřská firma dodává middlewarové produkty pro všechny známé a populární operační systémy, nicméně je třeba říci, že se dnes zaměřuje především na Linux, Solaris a Windows. Proto jsem velmi potěšen tím, že se aplikaci podařilo plně zprovoznit i na platformě HP-UX 10.20.

O společnosti Borland

Borland je vedoucím poskytovatelem výkonných implementačních řešení pro elektronický obchod. Borland je vybraným dodavatelem firem vytvářejících aplikace pro elektronické obchodování, které požadují implementační platformu nezávislou na dodavateli a která podporuje rychlý vývoj, vysokou produktivitu, výkon a dostupnost. Firma byla založena v roce 1983 a má ústředí ve městě Scotts Valley, Kalifornie, USA.

Borland s.r.o.

Malé náměstí 13, 110 00 Praha 1

tel.: +420 2 2442 3175, fax: +420 2 2142 3186

e-mail: info@borland.cz

http://www.borland.cz

http://shop.borland.cz

Váš názor Další článek: Olympus C-2100 UZ - „Dlouhé oko, pevná ruka“

Témata článku: Windows, Fáze, Projekt, Reálná aplikace, Base, Deutsche Bank, Malé náměstí, Populární test, Bank of America


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu