Citrix zveřejnil hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál a zároveň celý fiskální rok 2006

Praha — 23. ledna 2007 — Citrix Systems, který působí v oblasti infrastruktury pro poskytování aplikací, oznámil hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí i celý fiskální rok 2006 (k 31.12.2006).
Citrix zveřejnil hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál a zároveň celý fiskální rok 2006

V posledním kvartálu roku 2006 dosáhl Citrix tržeb 321 milionů dolarů. Ve srovnání s 269 miliony dolarů tržeb za stejné období roku 2005 to znamená 19% nárůst. Roční tržby za celý rok 2006 činily 1,134 miliardy dolarů, což znamená 25% nárůst oproti loňskému roku (909 milionů).

Výsledky podle GAAP (uznávaných účetních standardů). Čistý zisk za čtvrté čtvrtletí roku 2006 byl 59 milionů dolarů (0,32 dolaru na akcii), stejně jako před rokem. Čistý zisk za celý rok 2006 byl 196 milionů dolarů (1,05 dolaru na akcii), ve srovnání se 166 miliony dolarů (0,93 dolaru na akcii) v roce 2005.

Výsledky non-GAAP. Non-GAAP čistý zisk dosáhl ve 4. čtvrtletí 2006 73 milionů dolarů (0,39 dolaru na akcii), loni pro srovnání 67 milionů (0,36 dolaru na akcii).
Non-GAAP čistý zisk nezahrnuje vliv amortizace nehmotných aktiv souvisejících zejména s výdaji na akcie a odloženými skladovými náhradami, a k tomu se vztahujícími daňovými výdaji.

Non-GAAP čistý zisk za celý rok 2006 se zvýšil na 262 milionů dolarů (1,40 dolaru za akcii) oproti 209 milionům (1,17 dolaru za akcii) zisku v roce 2005.

“Silný závěr dalšího velmi silného roku růstu,” komentoval výsledky Mark Templeton, prezident a CEO společnosti Citrix. “Naše firma dostala v každém oboru působení skvělé podněty, a proto si myslím, že vstupujeme do roku 2007 s dosud nejlepším produktovým portfoliem, channel partnery a silou značky v naší historii. Máme dobrou pozici pro další růst, protože utváříme trh infrastruktury pro poskytování aplikací.”

Hlavní finanční ukazatele za 4. kvartál 2006

 • Tržby rostly v regionu America o 20%; v oblasti EMEA o 8%, a v Pacifickém regionu o 33%;
 • Tržby z produktových licencí se zvýšily o 10%;
 • Online služby se podílely na tržbách 43 miliony dolarů, nárůst o 50%;
 • Tržby z obnovení licencí rostly o 23%;
 • Tržby z technických služeb (konzultace, vzdělávání a technická podpora) rostly o 23%;
 • Provozní rezervy byly 20% za kvartál; non-GAAP provozní rezerva 27% - bez vlivu amortizace nehmotných aktiv, souvisejících zejména s výdaji na nákup akcií;
 • Cash flow z provozní činnosti činil přes 97 milionů dolarů, ve stejném období loni 79 milionů;
 • Firma odkoupila celkem 3,6 milionu kmenových akcií za průměrnou cenu 29,63 dolarů za celkem asi 107 milionů dolarů.

Roční hospodářské výsledky

 • Celkově rostly tržby v porovnání s rokem 2005 o 25%.
 • Roční zisk na akcii v roce 2006 vzrostl v porovnání s rokem 2005 o 12%. Stejná položka non-GAAP vzrostla o 19%.
 • Provozní rezervy ve fiskálním roce 2006 byly 19%; non-GAAP provozní rezervy pak 27%.
 • Cash flow z provozní činnosti za rok 2006 dosáhl 323 milionů dolarů, v porovnání s 293 miliony vloni.
 • V průběhu roku 2006 společnost získala 9,5 milionu akcií za průměrnou cenu 30,77 dolarů za akcii v celkové hodnotě zhruba 292 milionů dolarů.

Během čtvrtého kvartálu roku 2006 Citrix oznámil:

 • Akvizici soukromé firmy Ardence, sídlící ve Walthamu (Massachusetts), což rozšiřuje infrastrukturu Citrixu pro end-to-end poskytování aplikací – umožní to poskytování desktopů na vyžádání v reálném čase, obrazů serverů a objektů servisně orientované architektury; zajistí zvýšení bezpečnosti a znamená to nové možnosti pro podniky – jak poskytovat uživatelům aplikace a desktopy prostřednictvím sítě.
 • Produkt Citrix NetScaler zvýšil svůj podíl na trhu Application Delivery Controller (ADC), který má objem 900 milionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy Gartner z prosince 2006 s názvem “Market Share: Application Acceleration Equipment, Worldwide, 3Q06.” Podle odhadů firmy Gartner byl Citrix jedním z pouhých dvou výrobců, který vykázal růst jak v celosvětovém tržním podílu tak v tržbách v segmentu advanced application delivery controller.
 • Produkt Citrix WANScaler byl zařazen do kvadrantu vizionářů v nedávné zprávě firmy Gartner, “Magic Quadrant for WAN Optimization Controllers, 2006”.
 • Produkt Citrix Access Gateway byl zařazen do kategorie lídrů ve zprávě analytické firmy Forrester Research nazvané „Forrester Wave SSL VPN Appliances report for the fourth quarter 2006“. Citrix získal toto ocenění za spolehlivost, výkon, monitoring a reporting, stejně jako růst tržeb a dobrý partnerský program.
 • Citrix Access Gateway byl také zařazen vůbec poprvé do kvadrantu lídrů ve zprávě firmy Gartner “Magic Quadrant for SSL VPNs, Q306”.
 • Služba Citrix GoToWebinar získala ocenění firmy Frost & Sullivan “Best New Web Conferencing Service” spolu s dalšími oceněními LAPTOP Magazine Editors’ Choice, TMC Labs Innovation.
 • Uvedení Citrix EdgeSight 4.2, řešení pro monitorování výkonů aplikací, které staví na technologiích získaných při akvizici firmy Reflectent Software v květnu 2006. Díky tomu mohou podniky monitorovat v reálném čase výkon všech aplikací z pohledu koncového uživatele, bez ohledu na metodu připojení, typ aplikace nebo technologii pro poskytování aplikací.
 • Uvedení nové verze produktu Citrix Password Manager, určeného specificky pro zákazníky produktu Citrix Presentation Server. Přidány byly funkce jednotného spojeného přihlášení, vylepšená kompatibilita aplikací, usměrnění správy adresářů a reset hesla vzdáleného uživatele.
 • Partnerství se společností Cisco – do aplikací poskytovaných přes Citrix Presentation Server byla integrována funkce click-to-call, což umožní uživatelům zahájit hlasovou komunikaci přímo z prostředí podnikové aplikace.
 • Zmocnění dozorčí rady firmy Citrix pro odkoupení dalších kmenových akcií firmy za 300 milionů dolarů.

 

Témata článku: Software, Cash, Citrix, Delivery, Flow, Frost, Magic, Silný vliv, Dolar, Akcie, Růst, Tržní lídr, Čistý zisk, Reálná aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí