Citrix vstupuje na trh virtualizace serverů a desktopů

Praha - FORT LAUDERDALE, USA — 16. srpna 2007 — Citrix Systems oznámil konečnou dohodu o akvizici společnosti XenSource, Inc. se sídlem v kalifornském Palo Alto, která působí v oblasti řešení pro virtuální infrastruktury pro velké podniky. Výše transakce je zhruba 500 milionů dolarů v hotovosti a akciích, a zahrnuje převzetí přibližně 107 milionů dolarů v akciových opcích. Tato akvizice posunuje Citrix na trh virtualizace serverů a desktopů, který má mít za příští čtyři roky objem téměř 5 miliard dolarů.1 Citrixu to umožní rozšířit své postavení na trhu infrastruktury pro poskytování aplikací, a to díky klíčovým technologiím, které umožňují v end-to-end prostředí flexibilnější a dynamičtější reakce na změny ve firmách. Akvizice rovněž posílí silné partnerství obou společností s Microsoftem a jeho platformou Windows. Akvizice má být uzavřena ve čtvrtém čtvrtletí roku 2007.

XenSource je významný poskytovatel řešení pro virtuální infrastrukturu pro velké firmy založených na open source hypervizoru Xen. Virtualizační „engine“ Xen, původně vytvořený zakladateli XenSource na University of Cambridge, je nyní vyvíjen v open source komunitě inženýrů mnoha nejvýznamnějších společností, včetně hardwarových firem Intel, IBM, HP a AMD. Tento otevřený přístup podstatně urychluje inovace Xen engine, které vedou ke zlepšování výkonu, škálovatelnosti a podpoře různých platforem. Architektura Xen příští generace je uznávaná  pro svůj výkon, efektivnost, bezpečnost a nativní podporu nejnovějších hardwarových virtualizačních funkcí Intel, AMD a dalších významných výrobců.

Oznámení o akvizici přichází v době, kdy společnost XenSource představila svou vlajkovou loď XenEnterprise, komerční produktovou řadu využívající Xen engine. XenEnterprise v4 znamená podstatný milník v přeměně XenSource z technologické firmy na významného poskytovatele řešení pro virtuální infrastrukturu. Díky nové správě, dostupnosti a snadné ovladatelnosti zvyšuje XenEnterprise v4 laťku virtualizačním platformám na trhu. V nedávném přímém srovnání produktů, který publikoval tento týden časopis pro resellery a integrátory CRN, chválili recenzenti XenEnterprise v4 jako “snadno ovladatelný produkt, bohatý na funkce, který rychle dohání svého hlavního rivala”. Nadšení zákazníků a resellerů z produktové řady XenEnterprise vedlo k rapidnímu nárůstu poptávky. Verze 4 dále rozšíří zákaznickou základnu, která se jen za poslední tři měsíce zdvojnásobila na více než 650 zákazníků.

“Spojení Citrixu a XenSource přináší jak serverovou, tak aplikační virtualizaci, která umožňuje větší flexibilitu zejména silné zákaznické základně Citrixu,” říká John Humphreys, program vice president of Enterprise Virtualization, IDC. “Díky integraci mobility, monitoringu a storage v nedávno představeném XenEnterprise v4, zúžil XenSource funkční mezeru a nabídl virtualizační řešení pro serverovou konsolidaci.”

Po uzavření akvizice vytvoří tým XenSource a jeho produkty jádro nové divize Citrixu (Virtualization & Management Division). Peter Levine, CEO společnosti XenSource, bude stát v čele této nové divize a bude přímo odpovědný prezidentovi a CEO Citrixu Marku Templetonovi. Citrix se zároveň zavázal k podpoře open source komunity Xen, vedené spoluzakladatelem XenSource a projektovým vedoucím Xen Ianem Prattem.

“Zákazníci budou mít nyní silnou alternativu, která je otevřená, prověřená a podporovaná nejúspěšnějšími firmami, působícími v oblasti end-to-end softwarové infrastruktury,” říká Peter Levine, CEO společnosti XenSource. “Nejde o konkurenční boj o pět procent trhu, který je již zaplněn, ale o z 90% zcela nový trh v oblasti serverů a ve správě desktopů.”

“Oznámení o akvizici představuje mezník pro projekt Xen,” říká Ian Pratt, vedoucí projektu Xen a spoluzakladatel XenSource. “Citrix je nyní angažovaný v naší komunitě a bude se řídit principy transparentnosti a neutrality, které nám umožňují spolupracovat na virtualizačním standardu a propagovat všudypřítomné přijetí virtualizace.”

Akvizice také posílí již uzavřená partnerství obou společností s Microsoftem a jeho platformou Windows. Jako nezávislá společnost si XenSource vybudoval strategický vztah s Microsoftem, který měl zajistit součinnost produktů XenSource s novým hypervizorem Microsoft Windows s kódovým označením “Viridian”. Tento vztah doplňuje a rozšiřuje dlouholeté partnerství mezi Citrixem a Microsoftem při poskytování Windows aplikací, v oblasti application networking a infrastruktury pro pobočky.

 “Přestože se trh nachází teprve v rané fázi, virtualizace již nabízí dobré příležitosti z hlediska úspor a inovací,” říká Bob Muglia, senior vice president, Microsoft Server & Tools Business.

Rozšíření infrastruktury pro poskytování aplikací z datacenter na desktopy Virtualizace se stala v minulých letech jednou z nejdiskutovanějších technologií, protože překonává hranici mezi hardwarem a softwarem, což umožňuje, aby byly jednotlivé počítačové součásti dynamicky kombinovány a sestavovány tak, aby byly co nejefektivnější. Citrix je již dlouho významným poskytovatelem virtualizačních technologií díky produktům, které dokážou doručovat kritické aplikace koncovým uživatelům. Tato akvizice umožní Citrixu rozšířit své pojetí virtualizace do logické a datové vrstvy aplikací, a posílit tak svou pozici na trhu infrastruktury pro end-to-end poskytování aplikací.

V oblasti datových center to znamená rozšíření virtualizace na servery, řídící logiku aplikací a storage systémů, které spravují data aplikací. Zákazníci a partneři Citrixu čím dál častěji vyžadují neproprietární, snadno ovladatelná serverová virtualizační řešení, která jsou určena pro platformu Microsoft Windows.

Citrix nyní plánuje distribuovat produktovou řadu  XenEnterprise prostřednictvím více než 5000 channel partnerů s kvalifikací v oblasti řešení pro podniková datacentra, fungující na platformě Windows Server. Společnost chce také vytvořit další prodejní kanály prostřednictvím OEM firem.
V oblasti storage bude Citrix pokračovat v nastoupené strategii firmy XenSource - spolupráce s klíčovými partnery má zajistit, aby otevřená architektura produktové řady XenEnterprise podporovala řešení pro správu storage. Obě společnosti sdílejí názor, že zákazníci by měli mít možnost spravovat svá virtuální prostředí se stejnými řešeními pro správu storage, která již používají pro svá fyzická prostředí. Tuto strategii ilustruje nedávno oznámené partnerství mezi Symantecem a XenSource, které je zárukou transparentního fungování XenEnterprise se Symantec Veritas Storage Foundation a Veritas NetBackup solutions.

"Symantec a XenSource se shodují v tom, že zákazníci chtějí jednotnou serverovou a storage virtualizaci," říká Rob Soderbery, senior vice president, Data Center Management Group společnosti Symantec. "Začlenění řešení Symantec Veritas Storage Foundation do otevřené architektury virtualizační technologie XenSource tuto schopnost poskytuje. Těšíme se na pokračování naší spolupráce s Citrixem a XenSource, abychom usnadnili našim zákazníkům provoz datacenter a snížili jejich náklady."

V oblasti desktopu napomůže spojení Citrixu a XenSource k většímu rozšíření nové technologie poskytování virtuálních desktopů. Odborníci odhadují, že v následujících pěti letech bude používat virtuální desktopy až 30 milionů pracovníků, což vytvoří nový miliardový trh desktopové virtualizace.2 I když mnoho základních technologií k realizaci této vize již existuje, dostupná řešení jsou stále příliš složitá a drahá na to, aby bylo možné je integrovat a spravovat. Kombinací funkcí produktů XenEnterprise v4 a Citrix Desktop Server bude Citrix schopen poskytnout zákazníkům přehlednou sadu řešení pro poskytování desktopů.

Citrix plánuje vylepšit tuto strategii začleněním dalších důležitých technologií pro poskytování aplikací jako je Citrix EdgeSight pro monitoring komfortu koncového uživatele, Citrix Access Gateway pro bezpečný přístup k aplikacím, Citrix WANScaler pro zrychlení poskytování aplikací uživatelům v podnikových pobočkách, Citrix GoToAssist pro vzdálenou podporu desktopu a streamovací funkce operačních systémů díky nedávné akvizici firmy Ardence.

“Jsme velmi rádi, že můžeme přivítat produkty XenSource do rodiny Citrix," říká Mark Templeton, prezident a CEO společnosti Citrix. "Začlenění virtualizačních služeb XenSource do naší infrastruktury pro poskytování aplikací umožní celé naší produktové řadě, aby byla flexibilnější a dynamičtější, což je dnes nejdůležitější. Věříme, že poskytování aplikací bude definovat IT v příštím desetiletí, protože aplikace jsou nástrojem podnikání. Firmy, které přejdou na poskytování aplikací budou ve výhodě, zatímco ty ostatní zůstanou pozadu, neboť nebudou schopny reagovat na rychle se měnící potřeby na trhu.”

Na základě podmínek smlouvy koupí Citrix společnost XenSource za přibližně 500 milionů dolarů v hotovosti a akciích, což zahrnuje převzetí přibližně 107 milionů dolarů v akciových opcích.
Akvizici potvrdila představenstva obou společností, ukončena má být během čtvrtého čtvrtletí roku 2007. Za předpokladu, že se transakce uzavře podle plánu, měla by přispět v tomto fiskálním roce asi jedním milionem dolarů obratu a třemi miliony dolarů provozních nákladů. Ve fiskálním roce 2008 by se měla akvizice podílet na obratu přibližně 50 miliony dolarů a 60-70 miliony na provozních nákladech.

Váš názor Další článek: Adobe CS3: doplňky velkých programů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,