Cisco zveřejňuje průzkum

23. června 1999
KPMG a Infinity dále spolu
Společnost Cisco zveřejňuje studii příjmů a pracovních míst spjatých s internetovou ekonomikou.
Cisco zveřejňuje průzkum
Podle výzkumu Texaské univerzity, který sponzorovala společnost Cisco, dosáhla americká internetová ekonomika v roce 1998 obratu ve výši více než 300 miliard dolarů a nabídla 1,2 milionu pracovních míst. Výzkum byl proveden ve spolupráci s Obchodní absolventskou školou Texaské univerzity a s Centrem pro výzkum elektronického obchodování. Výzkum bude aktualizován každé tři měsíce a jeho výsledky budou zveřejňovány na adrese http://www.InternetIndicators.com.

„Internetová ekonomika stále nabízí nevídané příležitosti pro růst jednotlivců, podniků i zemí, a to v celosvětovém měřítku,“ uvedl John Chambers, prezident a výkonný ředitel společnosti Cisco Systems. „Tento průzkum vůbec poprvé zjišťuje počet skutečných pracovních míst a ekonomický růst v přímém vztahu k rozvíjející se internetové ekonomice. Vezmeme-li v úvahu multiplikační ekonomický efekt, který šíří tyto pracovní příležitosti a ekonomický růst do celého světa, jsem přesvědčen, že současná internetová ekonomika je předzvěstí století internetu s hlubokými a trvalými změnami pro podniky i jednotlivce.“

Výzkum také ukázal, že elektronické obchodování pomocí internetu se rozvíjí mnohem rychleji než se původně očekávalo a že lidé využívající internet mají o 65 % vyšší produktivitu práce než ti, kteří internet nepoužívají. Například v roce 1998 dosáhl celý segment elektronického obchodování ve Spojených státech hodnoty 102 miliardy dolarů. Průměrný obrat na jednoho zaměstnance pracujícího s internetem činil 250 000 dolarů oproti 160 000 dolarů u lidí, kteří s internetem nepracují. Celková tržní hodnota 20 předních firem, na které se studie zaměřila, a které mají významný podíl obratu spojen s internetem, představuje 2,400 miliard dolarů.

„Jestliže má internet významně ovlivnit budoucí světovou ekonomiku, pak je velice důležité určit jeho reálný význam již dnes,“ uvedl Anitesh Barua z Centra pro výzkum elektronického obchodování při Obchodní absolventské škole Texaské univerzity. „Máme radost z toho, že se společností Cisco Systems stanovujeme první ukazatele internetové ekonomiky založené na detailních rozhovorech s více než 3 000 firmami.“

Růst internetové ekonomiky je spojen s internetovým ekosystémem
Podniky v internetovém ekosystému využívají internet jako konkurenční výhodu pro své pracovníky, své subdodavatele, své zákazníky a pro celý ekosystém. Podle Dona Listwina, výkonného viceprezidenta společnosti Cisco Systems, může být růst internetové ekonomiky s nově se objevujícím internetovým ekosystémem úzce spojen. Internetový ekosystém představuje nový obchodní model, určený pro společnosti i pro zákazníky, pracující s internetem.

„Společnosti, které vezmou obchodní model internetového ekosystému za svůj, budou mít úspěch i díky stovkám miliard dolarů investovaných do internetové infrastruktury. Toto bohatství je přitom dostupné každému,“ řekl Listwin.

Listwin rovněž představil koeficient IQ (Internet Quotient), který udává potenciál společnosti v internetové ekonomice. Kritéria hodnocení IQ se mohou rovněž stát strategií pro úspěch v internetové ekonomice.

Ukazatele internetové ekonomiky
Poznatky týkající se ukazatelů internetové ekonomiky vycházejí z rozhovorů s více než 3 000 amerických společností, jejichž obrat je zcela nebo zčásti spojen s internetovými produkty či službami. Vlastní výzkum byl však omezen pouze na tzv. internetové společnosti, u nichž je obrat přímo spojen s internetem. Výzkum tedy nezahrnoval firmy, které internetovým společnostem prodávají své výrobky či služby. Data byla vytvořena na základě výběru ze zpráv různých výzkumných společností, finančních výkazů podávaných korporacemi, Komisi pro burzy a cenné papíry, literatury o produktech a obsahu internetových serverů deseti procent největších společností.

Za vývojem ukazatelů internetové ekonomiky stojí společnost Cisco Systems. Jsou odvozeny z výzkumů zabývajících se růstem obratu firem a počtem pracovních míst ve spojení s používáním internetu ve čtyřech základních vrstvách internetové ekonomiky. Jedná se o následující vrstvy:

Internetová infrastruktura. Do této skupiny patří např. provozovatelé internetových páteřních sítí, poskytovatelé internetu, výrobci síťového hardwaru a softwaru, počítačů PC, zabezpečovací techniky a optické kabeláže (Cisco, Intel, AOL).

Infrastruktura pro internetové a síťové aplikace. Jedná se např. o internetové konzultanty, producenty obsahu pro servery WWW a jiné internetové aplikace, dále o poskytovatele multimediálních aplikací, softwaru pro vývojáře WWW, vyhledávacích strojů či interaktivních školicích aplikací (Microsoft, Sun, IBM).

Zprostředkovávání po internetu. Jedná se např. o zprostředkovatele cestovních kanceláří pracující

on-line, o firmy zabývající se shromažďováním informací, poskytovatele obsahu a portálových služeb nebo o obchodníky s internetovou reklamou (ETrade, Yahoo, Cnet).

Internetové obchodování. Jedná se např. o on-line prodej produktů nebo inzerce, o společnosti založené na předplatitelské bázi nebo na bázi poplatků či o cestovní kanceláře pracující on-line (Amazon, eToys, WSJ.com).

Ukazatele internetové ekonomiky se budou aktualizovat čtvrtletně a jsou první fází tzv. Indexu internetové ekonomiky. Tento index bude pravděpodobně představen během příštího roku a bude kromě obratu a pracovních příležitostí obsahovat několik dalších ukazatelů.

Prezentace související s tímto oznámením jsou ve formátu internetové televize Webcast k dispozici na adrese http://www.cisco.com/warp/public/750/ecosystem.html.

Váš názor Další článek: KPMG a Infinity dále spolu

Témata článku: Microsoft, Internet, Pracovní fáze, Zprávy televize Nova, Ekonomika, Předplatitelská služba, Americká škola, Důležitý poznatek


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11