Cisco vstupuje na trh serverů s Unified Computing

Cisco vstupuje na trh serverů s Unified Computing

Společnost Cisco představila novou architekturu pro datová centra Unified Computing, které spojuje výpočetní techniku, sítě, přístup k úložištím dat a nástroje virtualizace v jeden jednoduše spravovatelný a energeticky úsporný systém. Nová architektura, která mimo jiné zahrnuje první Cisco blade servery, je postavena na průmyslových standardech a zahrnuje spolupráci s partnery jako VMware, EMC, Intel, Red Hat, Novell, Accenture, BMC, NetApp nebo Microsoft. Zavedení systému Unified Computing umožní firmám zjednodušit IT infrastrukturu, snížit její provozní náklady, prodloužit životnost investic a zvýšit pružnost podnikání. Řešení by mělo být pro české zákazníky k dispozici v druhé polovině roku 2009.

„IT oddělení se v dnešní ekonomické situaci zaměřují na snižování nákladů, současně však musí udržovat výpočetní kapacity na konkurenceschopné úrovni. Ředitelé IT oddělení proto budou v dnešní době investovat jen do technologií, které zvýší produktivitu, ochrání dosavadní investice do IT a prokážou skutečné přínosy vedoucí k prodloužení životnosti datových center,“ řekl John Enck, viceprezident pro výzkum oddělení Enterprise Network Services and Infrastructure ve společnosti Gartner.

Řešení Cisco Unified Computing, které rozšiřuje portfolio produktů Cisco pro datová centra, spojuje výpočetní techniku, síť, úložiště dat a virtualizaci do jednotného systému. Tím snižuje celkové investiční náklady až o 20 procent a provozní náklady až o 30 procent. Umožňuje rozšiřování systému bez zvyšování jeho složitosti, protože systém je provozován jako jednotný bez ohledu na to, zda jde o jeden nebo 320 serverů s tisíci virtuálními stroji. Datová centra navíc potřebují jen polovinu komponent a méně kabelů, což přináší nižší nároky na spotřebu energie a chlazení.

Základními prvky systému Cisco Unified Computing jsou výpočetní kapacity, síť, vizualizace, úložiště dat a správa. Systém například zahrnuje zcela nové blade servery Cisco UCS B-Series postavené na řadě procesorů Intel® Nehalem, které navazují na řadu Intel® Xeon®. Blade servery Cisco nabízí patentovanou technologii rozšířené paměti, která podporuje dvojnásobek kapacity tradičních blade serverů (384 GB) a aplikace s rozsáhlými datovými sadami a umožňuje provozovat na serverech podstatně více virtuálních strojů.

Nová architektura poskytuje podporu pro provoz jednotné vrstvy na 10gigabitové ethernetové síti bez ztrát a s velmi nízkým zpožděním. Konsoliduje tak tři různé typy sítí: LAN (local area networks), SAN (storage area networks) a vysoce výkonné výpočetní sítě. To snižuje počet síťových adaptérů, switchů a kabelů, což přináší snížení nákladů a nižší nároky na spotřebu elektřiny a chlazení. Systém také umožňuje plně využít potenciálu virtualizace díky zvýšené škálovatelnosti, výkonu a pružnějšímu řízení virtuálních prostředí.

Systém Cisco Unified Computing System poskytuje jednotný přístup jak do sítí SAN, tak i sítí NAS (network attached storage). Podpora jednotné vrstvy umožňuje přístup k úložištím dat přes ethernet, optické sítě, FCoE (Fibre Channel over Ethernet) nebo iSCSI, a poskytuje tak možnost výběru. IT oddělení mohou navíc dopředu určit pravidla pro připojení systému k úložištím dat a tím zjednodušit správu a zvýšit produktivitu IT.

Správa je integrována do všech komponent systému. Celou konfiguraci systému a všechny jeho operace je možné spravovat jako jednu entitu prostřednictvím nástroje Cisco UCS Manager. To nabízí intuitivní GUI rozhraní, rozhraní CLI i robustní API rozhraní a manažerům úložišť, sítí, výpočetní techniky i aplikací umožňuje těsnou spolupráci na definování servisních profilů aplikací. Tím jim umožňuje instalovat aplikace během minut místo dnů.

Vedle nové architektury představilo Cisco i řadu nových služeb Unified Computing Services, které zákazníkům pomáhají plně využít potenciál architektury. Nové služby zahrnují nejen plánování a migraci, ale i provoz a vzdálenou právu. Využívají technologií pro vzdálenou spolupráci a kombinují zkušenosti divize Cisco Services s podporou významných partnerů.

„Systém Cisco Unified Computing nabízí jasný přístup k řešení výzev, které přináší současný svět datových center. Nabízí zvýšený výkon, vyšší škálovatelnost virtualizovaných prostředí a zároveň lepší možnosti řízení a správy virtuálních strojů. Je tedy schopno zajistit plné využití přínosů virtualizace v datových centrech, které vede k zvýšení produktivity a pružnosti a snížení nákladů na IT,“ řekl Vernon Turner, senior viceprezident divize Enterprise Infrastructure, Consumer and Telecom Research společnosti IDC.

Odkazy:

Váš názor Další článek: Ohlasy ze světa: test čtrnácti 1TB pevných disků

Témata článku: Area, Accenture, Nové úložiště, Dnešní video, Cisco, Nová architektura, Area 51, Blade, NAS Server


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 103

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky