Cisco Networking Academy program za 10 let vychoval dva miliony síťových odborníků

Cisco Networking Academy program za 10 let vychoval dva miliony síťových odborníků

Během letošního roku program Cisco Networking Academy oslaví desáté výročí svého vzniku. Za toto období z více než 10 000 akademií ve 165 zemích celého světa vyšlo na dva miliony studentů.

V rámci 10. výročí NetAcad byly v České republice oceněny školy, které stály u jeho zrodu či se významně podílely na inovacích programu v průběhu jeho trvání. Z rukou ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Dany Kuchtové  převzali svá ocenění za přínos k rozvoji NetAcad zástupci sdružení CESNET spolu s ČVUT v Praze jako první akademie na území České republiky, dále Fakulty informačních technologií VUT v Brně a Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové.

Osmý rok v České republice napomáhá program NetAcad ke zvyšování odborné úrovně v oblasti síťových technologií studentů středních a vysokých škol. Cisco poskytuje vzdělávací materiály, metodologii a své technologie a společně s dalšími partnery, jako jsou Intercom Systems, Panduit, Fluke Networks a Linksys, se snaží vytvořit optimální prostředí také pro praktické studium v laboratořích, které je nedílnou součástí programu. Vzhledem k tomu, že podle nezávislé agentury IDC bude mít digitální ekonomika v roce 2010 více než jednu miliardu uživatelů internetu, bude v Evropě (a naše republika není výjimkou) chybět až čtyřicet procent síťových odborníků. Studium tohoto oboru tedy právem může patřit mezi nejperspektivnější.

Celý vzdělávací systém v rámci NetAcad programu je rozdělen do několika etap. Vzdělávání v každé etapě je organizačně rozděleno do studijních kurzů – tematicky zaměřených na problematiku síťových technologií. Na základě sestaveného časového plánu studia v průběhu každého kurzu studenti absolvují stanovený počet předběžných testů a závěrečný test, který se skládá z teoretické i praktické části. V případě integrace programu do studijních programů na školách se průběh studia nijak zvlášť neliší od běžné prezenční formy, jinak studenti (nebo i další zájemci z řad veřejnosti) obvykle navštěvují fyzicky akademii pouze v čase konzultací a praktických cvičení. Po osvojení prvního bloku síťových kurzů (4 kurzy) mají studenti možnost získat mezinárodně uznávaný certifikát Cisco Certified Network Associate (CCNA) a po absolvování druhé etapy studia (další čtyři kurzy) certifikát Cisco Certified Network Professional (CCNP).

Studijní kurz trvá zpravidla tři až pět měsíců – na školách je velmi běžné, že je integrován přímo do studijního programu. Náročnost studia kurzů CCNA je přibližně 70 hodin (obnáší souhrn všech forem studia – řádného samostudia, praktických cvičení, prezentací a obhajoby projektů a konzultace). Studium v rámci druhé etapy je podstatně náročnější. Od studentů vyžaduje mnohem vyšší znalosti a samostatnost. Každý kurz zahrnuje přibližně 60 hodin praktických cvičení a více než 70 hodin studia teorie. Podmínkou zahájení druhé etapy studia je absolvování etapy prvé.

V současné době je na území České republiky implementováno celkem 14 typů kurzů. Další kurzy, které rozšiřují nebo doplňují celkovou nabídku, jsou zaměřeny na základy IT (ITE1 a ITE2).
Vybrané střední školy a univerzity se též orientují na specializované kurzy zaměřené na bezdrátové technologie (FWL), síťovou bezpečnost (NS), kabelážní systémy (PNIE) a doplňkově i na vzdělávání v oblasti IP telefonie. Do programu je zapojeno 60 institucí, z toho 20 je na univerzitách nebo institucích podobného typu.

Témata článku: Bezpečnost, Specializovaná laboratoř, Intercom, Studenti, Fluke, Vysoká náročnost, Celá etapa, Střední škola, Etapa, Kurs

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje