Čeští vědci předvedli 8K přenos na workshopu Global LambdaGrid

Čeští vědci předvedli 8K přenos na workshopu Global LambdaGrid

Výzkumní pracovníci sdružení CESNET z brněnské laboratoře SITOLA představili technologii pro síťový přenos digitálního videa v 8K rozlišení. Prezentace se konala 11. října na 12. ročníku Global LambdaGrid workshopu v Chicagu, který pořádalo sdružení Global Lambda Integrated Facility (GLIF). Předvedená technologie umožňuje streaming videa v kvalitě, která se rovná 16násobku rozlišení běžného videa ve formátu Full-HD. Na rozdíl od tradičních médií podává obraz v rozlišení, jež se vyrovná schopnostem lidského zraku. Datové toky potřebné pro přenos však mají mnohem větší objem, než jaký zvládají dnešní počítačové sítě. Tento problém řeší odborníci z laboratoře SITOLA vývojem nových možností komprese a zpracování obrazu pomocí grafických procesorů a vyspělých algoritmů pro distribuci obrazu v počítačových sítích. Praktickým výstupem tohoto výzkumu, představeným na setkání GLIF, je open source nástroj UltraGrid.

Pracovníci laboratoře SITOLA na workshopu GLIF streamovali film o rozlišení 8K z výzkumného pracoviště International Center for Advanced Internet Research (iCAIR) na Northwestern University v Chicagu do laboratoře SITOLA v Brně a na samotné předváděcí místo v laboratoři Electronic Visualization Laboratory (EVL) na University of Illinois v Chicagu (viz schéma). Účastníci v Brně i Chicagu mohli streaming interaktivně ovládat. Technologie UltraGrid při ukázce použila kompresi JPEG s šířkou pásma 2 Gb/s, která byla na přijímací straně průběžně překomprimovávána do kompresního formátu DXT5-YCoCg s šířkou pásma 6,5 GB/s. Pro zobrazení byla použita vizualizační plocha složená z obrazovek o vysokém rozlišení a speciální middleware SAGE laboratoře EVL, který je s technologií UltraGrid interoperabilní.

Klepněte pro větší obrázek

V současné době lze těchto technologií využívat ve specializovaných prostorách, třeba na konferencích, a ve vyspělých vědeckých aplikacích, například při výcviku mediků, avšak v budoucnu budou takovéto technologie dostupné i spotřebitelům. Vzhledem k omezenému rozlišení lidského zraku se technologie 8K, neboli ultra-high-definition video, momentálně považuje za poslední krok ve vývoji pro televizní a kinematografické aplikace. 8K standard předvedly společnosti NHK a BBC na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně, kde se pro přenos z vybraných stadionů využíval zakázkový hardware a sítě. Formát je nyní standardizovaný a jeho uplatnění v běžné produkci se očekává kolem roku 2020.

Představení této české přenosové technologie zaštítila tuzemská národní síť pro výzkum a vzdělávání CESNET a dále International Center for Advanced Internet Research na Northwestern University v Chicagu, Electronic Visualization Laboratory na University of Illinois v Chicagu a mezinárodní propojovací uzel StarLight. Film v rozlišení 8K byl vyroben v National Center for Supercomputing na University of Illinois at Urbana-Champaign pro klenutý strop Adlerova planetária.

Další článek: Facebook chce ochránit uživatele, začal nabízet antiviry

Témata článku: Specializovaná laboratoř, Chicago, Šířka, Omezená schopnost, Urban, Univerzita, Electronic, Propojovací síť, Workshop, Lidský pracovník, Facility


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch