Čeští studenti uspěli v soutěži Imagine Cup 2007

Praha – 10. srpna, 2007. Projekt SilentBooks studentů Vysokého učení technického v Brně bude jednou možná pomáhat neslyšícím v cestě za vzděláním. Systém, který mění textové informace v gesta znakové řeči, vznikl v rámci soutěže Imagine Cup 2007 jako reakce na zadání: „Představte si svět, v němž technologie zpřístupňují vzdělávání všem“. SilentBooks a jeho autoři, Aleš Šturala a Dominika Sedlaczková, se probojovali do celosvětového finále a nakonec získali 7. – 12. místo. Českou republiku v Soulu zastupovali také studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Lukáš Perůtka a Imrich Živčák, kteří v souboji programátorů nazvaném Hoshimi obsadili 5. příčku mezi pouhými šesti finalisty.

 „Pro neslyšící je čeština v podstatě cizí jazyk a při studiu pro ně nutnost pracovat s textovými informacemi představuje určitou bariéru,“ vysvětluje Aleš Šturala, mluvčí vítězného českého týmu studentů z Vysokého učení technického v Brně. „Pokud ale převedeme text nebo i mluvené slovo do podoby znakové řeči, umožníme neslyšícím pracovat s informacemi v podobě, kterou mají zažitou. Učení tak pro ně bude určitě snazší.“

„Projekt Hoshimi se liší od ostatních kategorií Imagine Cupu přímým soupeřením s ostatními týmy. Pracujete ve stejném prostředí, se stejnými nástroji a rozhoduje pouze to, jakou strategii při řešení problémů zvolíte,“ říká zástupce týmu Imrich Živčák. „Praktické využití naší práce je méně zřejmé než v případě konkrétních projektů, ale rozvoj umělé inteligence a její programování je výzva do budoucnosti, své místo má v robotice a desítkách dalších oborů.“

Autoři projektu SilentBooks i dvojice šikovných programátorů z projektu Hoshimi patří k celkem 344 studentům z 59 zemí, kteří se probojovali do celosvětového finále soutěže Imagine Cup 2007. V národních kolech přitom soupeřilo více než 100 000 studentů středních a vysokých škol.

Pro všechny finalisty znamená Imagine Cup 2007 mimo jiné otevřené dveře pro další odborný rozvoj a budování kariéry. Měření sil a schopností na mezinárodním poli jim přináší nové zkušenosti, znalosti i kontakty, které oceňují i čeští zaměstnavatelé. Imagine Cup tak spolu s dalšími programy společnosti Microsoft pro studenty v České republice podporuje zájem o technologické obory a pomáhá vychovávat nové špičkové odborníky pro českou ekonomiku.

„Naši studenti v Koreji ukázali, že máme být na co hrdí. Jejich celkové umístění je výborným vysvědčením pro ně samé, i pro jejich učitele a mentory,“ uvedla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Dana Kuchtová. „Věřím, že tito úspěšní mladí lidé po dokončení svého studia najdou zajímavé uplatnění v České republice, ať už v komerčních firmách, v oblasti vědy a výzkumu nebo, možná časem, jako učitelé.“

„Týmu Aleše Šturala z naší fakulty musím blahopřát a věřím, že i příští rok se Imagine Cupu zúčastní nejméně jeden tým z VUT,“ uvedl proděkan pro vnější vztahy fakulty informačních technologií VUT v Brně Jan M. Honzík. „Aleš Šturala právě dokončil bakalářské studium a bude pokračovat ve dvouletém magisterském studiu. Už nyní ale všem zaměstnavatelům, kteří titul bakalář neuznávají, ukázal, jakou dělají chybu. Alešův úspěch je zaslouženým vyvrcholením dlouhodobé práce orientované na pomoc postiženým spoluobčanům a ukazuje, jak přínosná je podpora mimoškolních aktivit studentů ve spolupráci s komerční sférou.“

„Silně si uvědomujeme potřebu konfrontovat naše studenty s prostředím, ve kterém se budou pohybovat. Studentské soutěže jako je Imagine Cup a účast ve výzkumných projektech soukromých firem je rozvíjejí v oblastech, které klasická výuka nemůže obsáhnout,“ říká Zdeněk Němeček, děkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. „Věřím, že i v příštím ročníku se studenti naší fakulty prosadí, a že své znalosti a zkušenosti budou sdílet i se svými kolegy.“

„Česká republika potřebuje co nejvíce kvalitních mladých odborníků. Celá evropská ekonomika čelí obrovskému tlaku Indie a Číny, které disponují výrazně vyšším podílem mladých lidí v populaci a každoročně získávají stovky tisíc nových softwarových inženýrů,“ říká Jan Mühlfeit, Chairman Microsoft Europe. „Imagine Cup je nástroj, který studentům po celém světě, i těm z České republiky, umožňuje rozvíjet jejich potenciál. Jsem přesvědčen, že účast v mezinárodních soutěžích jim přináší nové zkušenosti, které dokáží využít ve své budoucí kariéře.“

Diskuze (1) Další článek: Kingston CF Ultimate s vyšší rychlostí zápisu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,