Čeští IT experti budují pro Turecko systém kontroly bezpečnosti potravin

Čeští IT experti budují pro Turecko systém kontroly bezpečnosti potravin

Česká softwarová společnost Aquasoft vybuduje centrální informační systém pro evidenci hospodářských zvířat pro Ministerstvo zemědělství v Turecku. Cílem projektu je vyvinout a implementovat informační systém podle pravidel EU s ohledem na národní specifika turecké legislativy.

Všechna hospodářsky chovaná zvířata musí být dle platné legislativy navazujících zákonů EU centrálně evidovaná. Integrovaný zemědělský registr umožňuje detailní sledování každého chovného zvířete na území daného státu. „V praxi to znamená, že se průběžně kontrolují miliony kusů zvířat – veškerý chovaný skot, ovce i kozy – v průběhu jejich celého životního cyklu,“ upřesňuje Michal Opat, vedoucí projektu ze společnosti Aquasoft. „Přínosy registru pocítí chovatelé i veřejnost, zejména v případech objevení nákazy. Systém umožní zpětně dohledat, kde všude se daná zvířata pohybovala a nákazu zavčas zastavit, aby nedošlo k epidemii,“ dodává.

Implementační část projektu potrvá 18 měsíců. Zemědělský registr bude poskytovat úplnou softwarovou podporu v oblasti vedení ústřední evidence ovcí a koz, které tvoří největší skupinu hospodářsky chovaných zvířat v Turecku, chráněné webové rozhraní pro komunikaci chovatele s veterinárními pracovníky a informace o evidenci zvířat pro tzv. rizikovou analýzu kontrol dozorových orgánů. Chovatelé budou moci zasílat hlášení elektronickou cestou bez nutnosti osobní návštěvy veterinárního pracovníka.

Podobný informační systém, který společnost Aquasoft implementovala v Česku v roce 2009, je Evropskou unií považován za jeden z nejkvalitnějších svého druhu.

Další článek: Skype se dostane do každé aplikace, získá totiž nové SDK

Témata článku: Evidence, Detailní analýza


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky