Čeští IT experti budují pro Turecko systém kontroly bezpečnosti potravin

Čeští IT experti budují pro Turecko systém kontroly bezpečnosti potravin

Česká softwarová společnost Aquasoft vybuduje centrální informační systém pro evidenci hospodářských zvířat pro Ministerstvo zemědělství v Turecku. Cílem projektu je vyvinout a implementovat informační systém podle pravidel EU s ohledem na národní specifika turecké legislativy.

Všechna hospodářsky chovaná zvířata musí být dle platné legislativy navazujících zákonů EU centrálně evidovaná. Integrovaný zemědělský registr umožňuje detailní sledování každého chovného zvířete na území daného státu. „V praxi to znamená, že se průběžně kontrolují miliony kusů zvířat – veškerý chovaný skot, ovce i kozy – v průběhu jejich celého životního cyklu,“ upřesňuje Michal Opat, vedoucí projektu ze společnosti Aquasoft. „Přínosy registru pocítí chovatelé i veřejnost, zejména v případech objevení nákazy. Systém umožní zpětně dohledat, kde všude se daná zvířata pohybovala a nákazu zavčas zastavit, aby nedošlo k epidemii,“ dodává.

Implementační část projektu potrvá 18 měsíců. Zemědělský registr bude poskytovat úplnou softwarovou podporu v oblasti vedení ústřední evidence ovcí a koz, které tvoří největší skupinu hospodářsky chovaných zvířat v Turecku, chráněné webové rozhraní pro komunikaci chovatele s veterinárními pracovníky a informace o evidenci zvířat pro tzv. rizikovou analýzu kontrol dozorových orgánů. Chovatelé budou moci zasílat hlášení elektronickou cestou bez nutnosti osobní návštěvy veterinárního pracovníka.

Podobný informační systém, který společnost Aquasoft implementovala v Česku v roce 2009, je Evropskou unií považován za jeden z nejkvalitnějších svého druhu.

Další článek: Skype se dostane do každé aplikace, získá totiž nové SDK

Témata článku: Detailní analýza, Evidence

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší