Českým firmám a domácnostem hrozí datový chaos

Českým firmám a domácnostem hrozí datový chaos

V roce 2010 bude vytvořeno 1,2 zetabajtů digitálních informací, což se bude rovnat 75 miliardám zcela zaplněných 16GB Apple iPadů, které by 41krát zaplnily celou plochu stadionu ve Wembley až po okraj. Objem dat a digitálních informací naroste do roku 2020 téměř 45násobně. Firmy i jednotlivci proto svá data budou ukládat v tzv. cloudu

České i světové firmy se velmi brzy mohou dostat do problémů se správou svých informací, pokud nezmění způsob, jakým svá data ukládají. S touto informací přišly společnosti EMC a IDC, které prezentovaly výsledky nejnovější studie o růstu objemu digitálních informací na světě a jejich správě s názvem „Desetiletí digitálního světa – Jste připraveni?“. Podle výsledků totiž pokračuje růst objemu dat a informací neuvěřitelným tempem a do roku 2020 jich bude 45krát víc, než je dnes. To s sebou přináší stále větší nároky na správu a tak by firmy i domácnosti měly začít měnit zažité způsoby ukládání a zálohování dat. Cestou, jak se vyhnout datovému chaosu (tedy například stále se zvyšujícím nákladům za energie a prostor, nedostatek prostoru pro ukládání dat nebo nepřehledné množství různých úložišť) a problému s místem pro ukládáním dat, je využívání virtuálního prostoru, tedy ukládání přes internetové rozhraní do tzv. cloudu.

Bobtnající množství dat

V roce 2010 bude vytvořeno 1,2 zetabajtů digitálních informací, což se bude rovnat:

  • 75 miliardám zcela zaplněných 16GB Apple iPadů, které by 41krát zaplnily celou plochu stadionu ve Wembley až po okraj, 84krát tunel pod Mont Blancem, 15,5krát pekingský národní stadion či 23krát mrakodrap 101 v Taipei.
  • 707 bilionům kopií dokumentu o více než 2000 listech. Pokud by se jednotlivé kopie postavily těsně vedle sebe, dosáhly by 16krát ze Země na Pluto nebo zcela pokryly povrch USA do výšky 1 metru. Varování před datovým kolapsem může být také jeden z výsledků studie EMC a IDC, podle kterého již nyní vzniká o 35 % více digitálních informací, než je existující úložná kapacita. Toto číslo naroste během příštích několika let na více než 60 %.

Není se ostatně čemu divit, jen v roce 2009, tedy v době „ekonomické recese“, vzrostl objem digitálních informací oproti roku 2008 o 62 % na 800 miliard gigabajtů (0,8 zetabajtů), což by představovalo sloupec DVD, který by dvakrát dosáhl na Měsíc. Překvapivě 70 % objemu všech digitálních informací (tedy 880 miliard gigabajtů) bude letos vytvořeno jednotlivci, kteří posílají emaily, stahují filmy, ukládají fotografie, zkrátka běžným způsobem využívají svůj počítač. Do hry však vstupují firmy, které velmi často zodpovídají za ochranu a správu těchto informací. A tak i když vytvářejí pouze 20% všech digitálních dat, zodpovídají za 4krát víc dat. Tato zodpovědnost se bude dále rozšiřovat s tím, jak se rozšiřuje využívání sociálních sítí a Webu 2.0 v podnikovém prostředí.

S očekávaným nárůstem objemu dat v příštích letech však nekoresponduje počet IT specialistů, neboť ten se celosvětově zvýší jen 1,4krát. Proto budou muset být hledány nové způsoby efektivního a bezpečného ukládání informací. Možností, jak toho docílit, je přechod na prostředí private cloud.

„Dalším zajímavým faktem je, že se jedná již o čtvrtou studii na toto téma a ta zpětně prokazuje, že odhady jsou skutečně realistické, protože se vždy vyplnily. Nelze ji tedy brát na lehkou váhu jako marketing výrobce a kromě zmiňovaného cloudu je třeba začít používat chytré technologie jako je například deduplikace, kterou leze do datových center nasadit již dnes bez větších obtíží a snížit kapacitu záloh. Z vlastní zkušenosti víme, že lze uložit 100 TB záloh na 8TB diskového prostoru,“ řekl Michal Fišer, generální ředitel společnosti EMC Czech Republic s.r.o.

Vzhůru do “oblak“

  • Cloud computing lze definovat jako přesun aplikací a dat na internetové servery-datacentra. Uživatel se k nim může připojit kdekoliv a to bez ohledu na to, zda pomocí počítače, mobilního telefonu, atd. Rozšíření funkce nebo zvýšení výkonu probíhá přímo v datovém centru, čímž tento systém šetří čas, náklady, dopravu i životní prostředí. V neposlední řadě nabízí také vyšší bezpečnost, neboť zabezpečení datových center je vyšší než jednotlivých počítačů.

Prostředí tzv. cloudů bude dlouhodobě jedním z mála dlouhodobě udržitelných způsobů, jak efektivně spravovat a zálohovat data. Podle prezentované studie společností EMC a IDC bude v roce 2020 jedna třetina všech digitálních informací uložena nebo alespoň zpracována v prostředí cloud.

Klepněte pro větší obrázek Budoucnost cloud struktur je dána především tím, že pracují převážně na bázi virtuální infrastruktury s menšími nároky na fyzický prostor a na energie a jsou tím pádem ekonomicky výhodnější. V rámci přehodnocení přístupu ke správě dat bude také důležité vyhnout se duplicitě ukládaných dat a především pak zajistit jejich bezpečnost. Do roku 2020 totiž vzroste množství digitálních informací, které bude třeba chránit nad základní rámec ze současných 30% na 50%.

O studii

Studie růstu objemu dat je k dispozici zde ke stažení. Stránka EMC Digital Universe také nabízí předchozí verze studie a celosvětový indikátor Information Growth Ticker, který je nepřetržitě aktualizován, aby odrážel růst objemu dat dosažený v tomto roce, a Digital Footprint Calculator, umožňující na minutu přesné zobrazení rozšiřování osobního digitálního světa.

Další článek: WeTab: s Atomem, Linuxem a originalitou proti iPadu

Témata článku: Osobní váha, Chaos, Lega, Lehký problém, Úložný prostor, Doprava budoucnosti, Virtuální svět, Osobní váhy digitální, Osobní doprava, Důležitý sloupec, Mont Blanc, Monty, Chytrá váha, Taipei, Mobilní telefony apple na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu