Český webhosting vzrostl loni o čtvrtinu

Trh pronájmů webového prostoru stále dynamicky roste. Za loňský rok přibylo na domácím trhu více než 30 tisíc virtuálních serverů. První desítka poskytovatelů webhostingu spravuje v současnosti celkem 132 tisíc virtuálních serverů.
Český webhosting vzrostl loni o čtvrtinu

Nejvíce serverů má na kontě společnost Active 24, která hostuje téměř 36 tisíc serverů. Díky loňským akvizicím zvýšila Active 24 svůj náskok v čele žebříčku tuzemských pronajímatelů webového prostoru. Druhé místo patří firmě P.E.S. consulting, která pronajímá necelých 29 tisíc virtuálních serverů. Vedoucí dvojice dominuje českému trhu již několik let a v nedávné době přešli oba poskytovatelé do rukou zahraničních majitelů. Ani na dalších místech se pořadí nemění. Třetí zůstává společnost Zoner software se 17 tisíci serverů, čtvrtí Ignum hostují 12 tisíc virtuálních serverů.

Většina poskytovatelů webhostingu zaznamenává trvalý nárůst počtu zákazníků. Tím je domácí trh atraktivní pro zahraniční investory a to i přesto, ze jeho velikost ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy není příliš velká. Lze očekávat, že celkový roční obrat webových pronájmů na českém trhu dosáhne v letošním roce hodnoty okolo 450 milionů korun.

pořadí webhoster počet virtuálních serverů
1 ACTIVE 24 35 800
2 P.E.S. CONSULTING 28 700
3 ZONER SOFTWARE 17 250
4 IGNUM 12 000
5 NETHOST 8 500
6 ČESKÝ TELECOM 7 750
7 PIPNI 6 600
8 WEB4U 5 200
9 CZECH ON LINE 5 000 *
10 SUPER HOSTING 5 000
Počty virtuálních serverů získány dle příslušné metodiky (http://www.hormart.cz/metodika.asp), symbol * značí odhad

 

Firma HorMart s.r.o. provozující Přehled českého webhostingu na www.hormart.cz poskytuje profesionální služby na internetu. Zaměřuje se na monitoring trhu hostingových a doménových služeb a  internetový marketing.

Váš názor | Ničí akční nabídky Českého Telecomu ADSL trh v ČR?

Témata článku: Software

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší