Český webhosting roste stále pomaleji a míří k transformaci

Český webhosting roste stále pomaleji a míří k transformaci

Brno, 19.7.2007. Za prvních 6 měsíců tohoto roku přibylo na domácím trhu necelých 8 tisíc nových pronájmů webového prostoru. Ve stejném období loňského roku dosáhl nárůst hodnoty 15 tisíc. Trh s pronájmy webového prostoru tak roste výrazně pomaleji než dříve a pravděpodobně míří k transformaci, která souvisí s postupnou proměnou internetu v univerzální komunikační platformu.

Celkově je na českém internetu asi 160 až 170 tisíc aktivních pronájmů prostoru pro webové prezentace. Za pronájmy by měli letos poskytovatelé webhostingu inkasovat více než 500 milionů korun. Nejvíce pronájmů spravují firmy Active 24 a P.E.S. consulting, které dohromady obsadily téměř polovinu trhu. Obě společnosti jsou v čele žebříčku největších domácích hostingových společností již několik let. Pořadí na dalších místech se také nemění. Na třetím, resp. čtvrtém místě následují společnosti Zoner software a Ignum.

Na hostingovém trhu, světovém a v menší míře i domácím, se objevují nové trendy. Jedním z nich je nástup technologií umožňujících virtualizaci serverů. Díky ní mohou poskytovatelé hostingových služeb nabízet nové typy služeb a efektivněji využívat stávající IT infrastrukturu. Ze služeb jde především o pronájem virtuálních privátních serverů, tzv. VPS hosting. Druhým a podstatnějším trendem je blížící se nutnost transformace hostingových společností. Ta vyplývá z přechodu způsobu využívání internetu do nové fáze, která se často označuje ne zcela přesně definovaným termínem „Web 2.0“. Dá se očekávat nástup funkčního a aplikačního hostingu (model Software-as-a-Service), případně i hostingu na vyžádání (on-demand či utility hosting).

pořadí webhoster a počet virtuálních serverů:

  1. ACTIVE 24 40 200
  2. P.E.S. CONSULTING 36 450
  3. ZONER SOFTWARE 20 750
  4. IGNUM 14 950
  5. NETHOST 11 800
  6. PIPNI 9 100
  7. TELEFÓNICA O2 8 500
  8. WEB4U 7 800
  9. ČESKÝ HOSTING 7 000
  10. SUPER HOSTING 5 700

Stav k 1.7.2007. Počty virtuálních serverů získány dle příslušné metodiky.

Témata článku: Software, Pes, Pronájem, Nové místo, Funkční stav

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí