Český trh podnikového software letos podle odhadů zdvojnásobí tempo růstu

Český trh podnikového software letos podle odhadů zdvojnásobí tempo růstu

Praha, 19. září 2007 – Prodej integrovaných balíků podnikových aplikací (EAS) v České republice vzrostl meziročně o 6,4 % na více než 112 milionů USD. Podle nedávno vydané studie společnosti IDC byl růst oproti předpokladům pomalejší vzhledem k tomu, že očekávané investice v některých odvětvích nebyly realizovány a volby do poslanecké sněmovny způsobily podstatný útlum výdajů na software ve státní správě. Analytici IDC  očekávají, že letos trh EAS poroste dvojnásobným tempem oproti roku 2006 a jeho objem přesáhne 126 milionů USD.

„Zpomalení v roce 2006 lze zčásti přičítat omezení investic ve veřejném sektoru vlivem parlamentních voleb a také prostému faktu, že se český trh postupně nasycuje,“ říká analytik Mark Child z pražské pobočky společnosti IDC. „Fáze překotného růstu trhu je za námi, ale výhled do budoucna poskytuje stabilní obrázek mírného, ale trvalého růstu. Můžeme očekávat posun směrem ke středním a menším zákazníkům a silnou poptávku po rozšířené funkcionalitě v souvislosti se snahou zákazníků maximalizovat návratnost investic.“

Nejpopulárnější byly v roce 2006 produkty SAP, Microsoft Dynamics a LCS, které tvořily 69 % investic do podnikového software, což bylo nepatrně méně než v roce předchozím. Ačkoli se tržní podíl největšího dodavatele meziročně zmenšil o 3 procentní body, stále přesahoval polovinu celkových výnosů.

Největší podíl – přes 43 % - připadl na systémy pro řízení podnikových zdrojů. Na druhém místě byly moduly pro řízení provozu a výroby s 20,6% podílem, následované systémy pro řízení dodavatelských řetězců, jejichž podíl činil méně než 15 % celkového trhu a poptávka po nich oproti roku 2005 poklesla.

Většina výdajů na podnikové aplikace připadla i v roce 2006 na několik hlavních odvětví. Průmyslová výroba se na nich podílela největší měrou, a to více než 21 %. V energetice výdaje loni vzrostly o 60 % v porovnání s předchozím rokem a tvořily pětinu celkových investic do EAS. Na třetím místě byl zpracovatelský průmysl s téměř 13% podílem.

Podle odhadů IDC poroste v příštích pěti letech český trh podnikových aplikací průměrným tempem 10.6 % ročně.

Studie IDC Czech Republic Enterprise Application Software 2007-2011 Forecast and 2006 Vendor Shares poskytuje detailní přehled českého trhu integrovaných balíků podnikových aplikací. Zahrnuje podrobné kvalitativní a kvantitativní informace, analýzy a předpověď vývoje na pětileté období. Poskytuje dodavatelům podnikových aplikací odpovědi na klíčové otázky týkající se velikosti trhu, segmentace, tržních podílů a významných ekonomických a politických faktorů ovlivňujících trh EAS.

Analytickému podnikovému softwaru je věnován další ročník úspěšné roadshow s názvem IDC Business Intelligence Roadshow, která proběhne 30. října 2007 v Malém sále Paláce Žofín v Praze. Letošní konferenci navštíví Shaku Atre, přední dáma business intelligence a autorka řady článků a šesti knih věnovaných dolování dat, CRM a business intelligence. „To, že business intelligence je skutečně účinný nástroj, je sice obecně známé, ale dosáhnout užitku z ní se musí snažit každý sám,“ říká Shaku Atre. „Business intelligence se rychle stává běžným nástrojem pro všechny zaměstnance podniku a tím i stále důležitějším nástrojem pro měření výkonnosti každého pracoviště oproti strategickým cílům firmy a klíčovým ukazatelům výkonnosti (KPI) stanoveným managementem.“

Témata článku: Software, Microsoft, Podrobná předpověď, Child, Forecast, Největší dodavatel, Největší podíl, Podnikový nástroj, Silný vliv, Tempo, Detailní analýza, Tempus, Podnikový software, Předchozí nástroj, Česká aplikace, Předchozí měření

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje