Český registrační systém FRED míří za hranice

Český registrační systém FRED míří za hranice

Správci angolské národní domény budou pro registraci domén s koncovkou .CO.AO a .IT.AO používat český registrační systém FRED (Free Registry of ENUM and Domains). Oznámili to zástupci západoafrické země na nedávném setkání organizace ICANN v Paříži. Registrační systém FRED vyvinuli zaměstnanci sdružení CZ.NIC a od loňského října v něm současně spravují českou národní doménu .CZ a doménu ENUM. Registrační systém FRED byl v říjnu 2007 uvolněn jako open source a Angola je po České republice první zemí, která jej bude používat.

„Na zavedení nového registračního systému pro domény .CO.AO a .IT.AO jsme spolupracovali s odborníky z České republiky, Portugalska a Francie. Tato spolupráce umožnila rychlé zavedení systému FRED pro angolský národní registr,“ řekl na setkání ICANN v Paříži Gregory Bernard, který má zavedení systému FRED v Angole na starosti.  „V tuto chvíli probíhá testování nového registračního systému, které by mělo trvat ještě dva měsíce. Systém FRED pro registraci domén .CO.AO a .IT.AO chceme spustit do ostrého provozu v září,“  dodal Gregory Bernard. 

Registrační systém FRED (http://fred.nic.cz/) uvolnil CZ.NIC jako open source v říjnu loňského roku. Současně s tímto krokem otevřelo sdružení diskusi, která by měla navrhnout další úpravy a vylepšení tohoto systému. I angolští správci již ohlásili, že JAVA konektor rozšiřující systém FRED uvolní také jako open source, stejně tak zváží zveřejnění jako open source i u dalších vylepšení nebo rozšíření.

„Díky tomu, že se přidávají další uživatelé systému FRED, vzniká komunita, která ho může dále rozvíjet a vylepšovat. Jsme rádi, že je o tento systém zájem a doufáme, že se v blízké budoucnosti přidají i další země, které jej budou chtít zavést,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Váš názor Další článek: Testy firewallů: Outpost vede, Sunbelt a Zone Alarm se propadají (oživeno)

Témata článku: Open source, Paříž, Rozšiřující konektor, Fred, Blízká spolupráce, Národní doména, Ondřej Filip, Angola


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor