České soudy přitvrdily proti softwarovým pirátům

PRAHA, 31. května 2007 – České soudy během posledních let vynášejí přísnější rozsudky než v minulosti. Zatímco v devadesátých letech byly tresty velmi mírné či se k soudu ani nedostaly, nyní soudy nahlížejí na trestnou činnost spojenou s porušováním autorského práva mnohem přísněji.
České soudy přitvrdily proti softwarovým pirátům

„Z naší analýzy vyplývá, že kromě peněžitých trestů a vysokých náhrad škody poškozeným výrobcům softwaru jsou pravidlem i podmíněná odnětí svobody s  rozsahem od několika měsíců až do dvou let. Hrozí ale i nepodmíněné tresty odnětí svobody,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance).

Za nelegální distribuci softwaru poslal v dubnu děčínský soud do vězení na osm měsíců nepodmíněně majitele firmy, která se zabývá prodejem výpočetní techniky. Dvaačtyřicetiletý podnikatel je rovněž povinen nahradit škodu vzniklou společnosti Microsoft, a to ve výši 62 tisíc korun. „Během vyšetřování se prokázalo, že společnost prodala minimálně v devíti případech osobní počítač s neoprávněně nainstalovaným operačním systémem MS Windows. Zaměstnanci společnosti vypověděli, že nelegální software nainstalovali do počítačů na základě pokynu majitele společnosti,“ dodal tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Přísnější postoj soudů se odráží i ve snaze obviněných a podezřelých osob se dohodnout s poškozenými výrobci softwaru. Zástupci firem, kde došlo k porušení autorského práva k počítačovým programům, proto téměř vždy usilují o mimosoudní řešení situace. „Před soudem skončí zhruba třetina případů, ve zbylých případech dochází dle okolností k řešení mimosoudní cestou různými formami. I v rámci již započatých trestních případů se část obviněných či obžalovaných dohodne na odškodnění mimosoudní cestou. Konečné slovo má ale pokaždé státní zástupce, který nemusí na takovouto dohodu přistoupit,“ upřesnil Jan Hlaváč

Nejcitelnějším trestem za softwarové pirátství jsou zejména finanční postihy – peněžité tresty a především odškodnění výrobců softwaru. „Zatímco v devadesátých letech byla odškodnění – mimosoudní i stanovená soudem – relativně nízká, nyní se podle našich statistik v průměru pohybují ve výši 200 tisíc korun,“ řekl Jan Hlaváč. Během několika let mohou dosáhnout i evropského průměru 371 tisíc korun.

Částky peněžních kompenzací výrobcům softwaru se navíc rok od roku zvyšují – v průměru meziroční nárůst představuje 25 procent. Autorský zákon totiž umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. Podle statistik BSA zaplatila nejvíce v Česku za pirátský software jednotlivá firma 420 tisíc korun.

K odškodnění je nutné navíc přičíst náklady na zdlouhavé právní řízení a také získání legálních licencí softwaru. Pirátské firmy tak mnohdy zaplatí více než trojnásobek ceny softwaru pořízeného legální cestou. Vyšetřování a soudní řízení kromě toho často trvají mnoho měsíců i let. „Obviněný musí čelit dlouhodobému stresu a spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, což značně zasahuje do jeho každodenního pracovního režimu. V důsledku je rovněž ohroženo dobré jméno firmy a její obchodní příležitosti,“ řekl Jan Hlaváč.

Varovat před neblahými důsledky užívání nelegálního softwaru bude BSA i v nadcházející kampani. „Několik tisíc firem z řad malých a středních podniků od nás obdrží dopis, v němž je budeme varovat před všemi riziky a hlavně jim poradíme, jak se nelegálního softwaru trvale zbavit,“ shrnul Jan Hlaváč. Podle analýz BSA se nejvíce nelegálního softwaru nachází ve firmách do sta zaměstnanců, paradoxně zejména v kreativních oborech -  grafická a návrhářská studia, kanceláře architektů a podobně.

Třicet devět procent softwaru instalovaného v roce 2006 na tuzemských počítačích je pořízeno nelegální cestou. Pro české softwarové odvětví 39procentní míra softwarového pirátství představuje ztráty ve výši 2,5 miliardy korun* (147 mil. USD). V Evropské unii se míra softwarového pirátství drží již druhým rokem na 36 procentech, přičemž ztráty se vyšplhaly na více než 251,6 miliardy korun (11 mld. USD). Celosvětová míra softwarového pirátství činí 35 procent.

Česká republika se podle květnové studie analytické společnosti IDC zařadila  mezi 20 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství. Za snížením tuzemské míry pirátství o jeden procentní bod podle analytiků IDC stojí lepší legislativa, dobře prováděná osvěta a cílené zátahy policie ve firmách, které se dopouštěly softwarového pirátství.

PŘÍPADY Z EVIDENCE BSA: Během letošního roku padlo několik velmi přísných rozsudků za porušování autorského práva k softwaru a další obvinění přistoupili na mimosoudní vyrovnání.

Policie ČR provedla prohlídku nebytových prostor v menší společnosti zabývající se projekčními službami. Stalo se tak na základě podezření, že společnost užívá neoprávněně software společností Microsoft a Autodesk. Tento případ iniciovala BSA. Kriminalisté zkontrolovali čtyři počítače užívané předmětnou společností, na kterých byl nainstalován nelegální software společností Microsoft a Autodesk v hodnotě 1,3 milionu korun. Majitelům společnosti bylo sděleno obvinění pro porušování autorských práv.

Dohodu o náhradě škody uzavřela společnost ze severní Moravy, která užívala nelegální software. Účetní firma užívala neoprávněně software společnosti Microsoft na 15 počítačích. Obvinění bylo sděleno jednatelkám společnosti, které kontaktovaly BSA ohledně jednání o možné mimosoudní dohodě. Na základě uzavřené dohody společnost uhradila 170 tisíc korun jako náhradu škody, přičemž už řádně získala legální software v hodnotě 105 tisíc korun. Kromě toho na základě žádosti příslušného soudu firma zaplatí 10 tisíc korun jako pokutu a dalších 10 tisíc korun poskytne na veřejně prospěšné účely.

Okresní soud v Mostě vynesl trestní příkaz proti 19letému muži, který neoprávněně užíval software společností Microsoft, Adobe a Symantec. Byl odsouzen k trestu odnětí svobody na tři měsíce s podmíněným odkladem výkonu trestu na jeden rok. Obžalovaný je rovněž povinen nahradit vzniklou škodu ve výši 250 tisíc korun. Soud též uložil trest propadnutí věci, a to osobního počítače obžalovaného včetně příslušenství.

Obvodní soud pro Prahu 3 vynesl rozsudek nad 28letým distributorem nelegálních kopií softwaru, kterého odsoudil k dvěma letům odnětí svobody se čtyřletým odkladem výkonu trestu. Obžalovaný rovněž musí uhradit peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun. Pokud peněžitý trest neuhradí, stráví osm měsíců ve vězení. Soud také uložil trest propadnutí 1600 kusů CD.

Okresní soud v Ústí nad Labem vynesl rozsudek, kterým odsoudil 44letého distributora nelegálních kopií softwaru k trestu odnětí svobody na šest měsíců s podmíněným odkladem výkonu trestu na 15 měsíců. Obžalovaný je také povinen nahradit vzniklou škodu ve výši 12 tisíc korun. Soud dále uložil trest propadnutí počítače s příslušenstvím.

Diskuze (1) Další článek: Aktuálně: MacBook Pro s nejvýkonnější grafikou

Témata článku: Software, Microsoft, Zbylý prostor, Stres, Software 602, Soudní obvinění, Česká tisková kancelář, Výše, Softwarová společnost, Vysoká pokuta, Tisíc korun


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky