České Radiokomunikace jako první zpřístupňují svoji bezdrátovou WiMAX síť ostatním telekomunikačním operátorům

15. května 2010
Test osmi výkonných grafik
České Radiokomunikace jako první zpřístupňují svoji bezdrátovou WiMAX síť ostatním telekomunikačním operátorům

České Radiokomunikace v loňském roce zahájily poskytování vysokorychlostního internetového připojení, hlasových a datových služeb prostřednictvím moderní technologie WiMAX ve 26 městech po celé České republice. Zájem zákazníků o toto moderní bezdrátové připojení předčil očekávání, a proto se České Radiokomunikace rozhodly na trhu k zatím ojedinělému kroku, a to nabídnout ostatním operátorům možnost přístupu k této službě pro své zákazníky. Díky tomuto kroku budou mít zákazníci snazší přístup k této službě a navíc budou moci volit z více operátorů.

České Radiokomunikace v závěru minulého roku odprodaly maloobchodní část společnosti a nyní se vedle vysílacích služeb soustředí na poskytování komplexních telekomunikačních služeb korporátním a velkoobchodním zákazníkům. V souladu s novou strategií se České Radiokomunikace rozhodly rozšířit nabídku o velkoobchodní služby poskytované prostřednictvím své WiMAX sítě. WiMAX Českých Radiokomunikací, oceněn jako IT Produkt roku 2009, je od května 2010 k dispozici i ostatním fixním a mobilním telekomunikačním operátorům, lokálním poskytovatelům internetového připojení (ISP) nebo systémovým integrátorům.

„Velkoobchodní nabídku jsme připravili na základě široké poptávky ze strany ostatních telekomunikačních operátorů,“říká Marcel Procházka, manažer rozvoje služeb a podnikání Českých Radiokomunikací, a doplňuje: „Jako první operátor na trhu zpřístupňujeme svoji bezdrátovou síť nové generace ostatním telekomunikačním operátorům, kteří tak mohou poskytovat vlastní služby pod svojí obchodní značkou bez nutnosti investic do výstavby sítě.“

Výhodou sítě WiMAX je její dosah, spolehlivost a rychlost. Základnová stanice pokrývá signálem území až do vzdálenosti 15 km. Signál velice dobře zdolává překážky, a proto si připojení zachovává vysokou rychlost a stabilitu bez nutnosti přímé viditelnosti na základnovou stanici. Pomocí jedné přípojky zákazníci dostávají kvalitní internetové, hlasové a datové služby, jejichž parametry jsou volitelné. Právě tyto výhody dělají z technologie WiMAX síť nové generace. Metalické linky mají řadu technických omezení, WiFi je zase často nespolehlivé a navíc s omezeným dosahem. WiMAX přináší alternativu, která je pro mnohé zákazníky nedocenitelná.

K dnešnímu dni je WiMAX ČRa dostupný již ve 26 městech. V případě dalšího zájmu jsou České Radiokomunikace připraveny navýšit kapacitu v již pokrytých oblastech, nebo vybudovat WiMAX i v úplně nových lokalitách. Více informací naleznete na www.radiokomunikace.cz v sekci Velkoobchod.

http://cra.praguebest.cz/velkoobchodni-sluzby/pristupove-technologie/bezdratove-technologie/ws-wimax.html

WiMAX je nyní dostupný v těchto lokalitách:

Klepněte pro větší obrázek

WiMAX síť pracuje v licencovaných kmitočtových pásmech, což zaručuje vysokou kvalitu a stabilitu poskytovaných služeb. Tato nejmodernější bezdrátová technologie navíc umožňuje poskytovat služby i tam, kde není přímá viditelnost na základnovou stanici. V porovnání s DSL nabízí technologie WiMAX výrazně větší dosah, takže služby jsou dostupné i v oblastech, kde to v případě technologie DSL není možné z důvodu příliš dlouhého telefonního vedení nebo jeho nedostupnosti. Prostřednictvím WiMAX sítě je možné poskytovat komplexní telekomunikační služby – vysokorychlostní přístup k internetu, hlas a data, jejichž parametry jsou volitelné a je možné nabízet jak nesymetrické, tak i symetrické rychlosti.

WiMAX je zkratka anglického označení „Worldwide Interoperability for Microwave Access“. WiMAX je otevřené řešení pro bezdrátový přístup v licencovaných pásmech, které díky vyspělým technologiím, vyššímu vysílacímu výkonu a použití směrových antén nabízí velký dosah signálu – teoreticky kolem 50 km při přímé viditelnosti a několik kilometrů v městské zástavbě při využití spojů bez přímé viditelnosti. Výhodou je rovněž vysoká kapacita připojení, kterou lze rozdělit mezi desítky klientů a každému z nich garantovat stabilní přenosovou rychlost. Další vlastností je zabudovaná podpora QoS. Řízení kvality služeb umožňuje na wimaxových spojích provozovat například IP telefonii nebo přenášet video v reálném čase a v dostatečné kvalitě.

Další článek: Test osmi výkonných grafik

Témata článku: DSL, Datový signál, Česká síť, Bezdrátový spoj, Moderní technologie, Přímý signál, Dostupná síť, Omezená kapacita, Český zákazník, Přímá viditelnost, Licencovaný signál, Licencované pásmo, Vysoká kvalita, Vysoká rychlost, Telekomunikační síť, Vysoký dosah, Dostupný signál, Dosah, Česká služba, Dostatečný zájem

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší