České finále soutěže Imagine Cup 2008 má svého vítěze

České finále soutěže Imagine Cup 2008 má svého vítěze

Soutěž Imagine Cup je celosvětová technologická soutěž s dlouholetou tradicí určená pro studenty středních a vysokých škol. Cílem soutěže je inspirovat mladé lidi k využití informačních technologií při zvyšování kvality lidského života. V letošním, již sedmém ročníku, zpracovávaly týmy své projekty na téma životní prostředí: „Představte si svět, ve kterém technologie přinášejí trvale udržitelné životní prostředí“. Studenti si tak mohli zkusit sami definovat svůj pohled na životní prostředí a v celkem devíti vypsaných kategoriích navrhnout vlastní přístup k vylepšení této neoddělitelné součásti lidského života.

Vítězem českého finále soutěže Imagine Cup 2008 v kategorii softwarový návrh se stal tým studentů z VŠB - Technické univerzity v Ostravě s projektem DIP (Disaster Prevention System). Finále, které proběhlo dnes v sídle společnosti Microsoft, se účastnily celkem 4 studentské týmy z celé České republiky. Záštitu nad soutěží Imagine Cup 2008 pro Českou republiku poskytl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška a ministr životního prostředí Martin Bursík. Celosvětové finále všech kategorií proběhne 1. až 8. července 2008 v Paříži.

Klepněte pro větší obrázek
Autoři vítězného projektu DIP

Softwarový návrh je jedinou z devíti soutěžních kategorií, která má národní české finále. Studenti v ostatních soutěžních kategoriích bojují většinou on-line se svými mezinárodními soupeři a jsou průběžně vyřazováni. V letošním, již sedmém ročníku, zpracovávaly týmy své projekty na téma životní prostředí: „Představte si svět, ve kterém technologie přinášejí trvale udržitelné životní prostředí“. Studenti si tak mohli zkusit sami definovat svůj pohled na životní prostředí a v celkem devíti vypsaných kategoriích navrhnout vlastní přístup k vylepšení této neoddělitelné součásti lidského života.

Přínos soutěže pro studenty hodnotí ministr školství mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška: „Jsem rád, že i v letošním roce může Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořit studenty, kteří se rozhodli zúčastnit mezinárodní soutěže Imagine Cup. Studenti, kteří se aktivně snaží zapojit do podobných projektů a sbírají nové zkušenosti i v mezinárodním měřítku, jsou lépe připraveni na další profesní život,“

„Moderní technologie mají v ochraně životního prostředí klíčovou úlohu. Díky lidské tvořivosti se stávají spojencem, který nám pomáhá žít v souladu s přírodou a limity planety, umožňuje interpretovat celou řadu ukazatelů životního prostředí a předvídat mnohdy destruktivní důsledky našeho jednání. Díky soutěži Imagine Cup dostávají i čeští studenti možnost uvědomit si aktuální problémy na poli životního prostředí a aktivně hledat cestu k jejich řešení. Nejen, že tak získají nové zkušenosti a dovednosti, ale také lépe porozumí úkolům, které před námi všemi stojí,“ říká Martin Bursík, ministr životního prostředí.

Soutěž Imagine Cup je celosvětová technologická soutěž s dlouholetou tradicí určená pro studenty středních a vysokých škol. Cílem soutěže je inspirovat mladé lidi k využití informačních technologií při zvyšování kvality lidského života. Čeští studenti se v mezinárodním finále soutěže dlouhodobě umisťují na předních příčkách. V minulém ročníku, kterého se zúčastnilo přes 100 000 studentů z více než 100 zemí, uspěli studenti Vysokého učení technického v Brně s projektem pomoci neslyšícím v cestě za vzděláním. Jejich práce s názvem SilentBooks se v kategorii Softwarový návrh umístila na 7. místě. Českou republiku v minulém roce zastupovali také studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kteří v souboji programátorů nazvaném Hoshimi obsadili 5. příčku mezi celosvětově nejlepšími šesti finalisty.

„Soutěž Imagine Cup je zajímavou příležitostí pozorovat, jaké možnosti dnes mladí lidé mají. Vedle očekávané šance naučit se něco nového, je to hlavně neomezený přístup k libovolným informacím, příležitost k setkání se špičkami z řad studentů i lidí z oboru, cestování do zahraničí a pěstování si tvrdých loktů na mezinárodním poli. A to nemluvím o tom, že nenásilnou formou získávají tak zvané „soft skills“, tedy dovednosti, kam patří i dnes tolik potřebná schopnost kvalitně obhájit své myšlenky a vystupovat na veřejnosti,” hodnotí přínos soutěže Dalibor Kačmář, manažer akademických aktivit společnosti Microsoft v České republice.

Úspěšné projekty českého finále Imagine Cup 2007 v kategorii softwarový návrh:

1. místo

Projekt DIP (Disaster Prevention System), tým studentů z VŠB - Technické univerzity v Ostravě. Cílem projektu je poskytnout systém, který by varoval před možnými dopady přírodních katastrof, případně doporučil vhodná řešení pro odstranění anebo minimalizaci jejich následků. Disaster Prevention System (DIP) slouží jak k prevenci a predikci následků škod vzniklých na základě přírodních živlů, tak i k vyhledání řešení při úniku nebezpečných látek do životního prostředí a ke zmírnění dopadu na ekosystém.

2. místo

Projekt City Traffic Designer, tým studentů z Univerzity Karlovy v Praze a SPŠSE Liberec. City Traffic Designer je systém pro simulaci a plánování provozu silniční dopravy ve městech. Jeho cílem je poskytnout snadno ovladatelný, ale dostatečně silný nástroj pro simulaci vytížení silnic, čekacích dob, ale i znečištění a hluku v okolí těchto pozemních komunikací. Tento systém tak může pomoci například navrhovat nové cesty a umožňuje sledovat změny dopravní situace při uzavření vybraných komunikací.

3. - 4. místo

Projekt HouseKeeper, tým studentů z Technické univerzity v Liberci. Projekt HouseKeeper má za cíl zvyšovat kvalitu životního prostředí a komfort bydlení obyvatel domů nebo bytů a zároveň šetřit energie. Tento systém, postavený na technologiích Microsoftu, umožňuje okamžité ovládání, kontrolu a obsluhu jednotlivých částí objektu, a to včetně nastavení automaticky prováděných akcí jako například udržování stálé teploty anebo zabezpečení objektu.

Projekt EcoMap, tým studentů z Masarykovy univerzity v Brně. Projekt EkoMap je aplikace využívající moderní technologie v oblasti GPS k nalezení vaší přesné polohy a odeslání těchto informací do webového prostředí. Aplikace zabezpečuje výměnu fotek a textů s webovým serverem a umožňuje přístup k databázi článků o chráněných památkách, chráněných územích, ohrožených druzích rostlin a živočichů a k dalším informacím o místu, kde se uživatel nachází.

Partnery letošního ročníku soutěže Imagine Cup jsou internetový portál ATLAS.CZ, časopis FotoVideo, Jihomoravské inovační centrum v Brně, Státní fond životního prostředí ČR, server Vyvojar.cz a společnost Elbacom.
 

Více informací o soutěži Imagine Cup, včetně seznamu všech soutěžních kategorií, získáte na adrese www.imaginecup.cz a www.imaginecup.com.

Váš názor Další článek: Adobe Flash Player 10: konkurence pro Microsoft Silverlight?

Témata článku: Microsoft, Ministry, Designer, Celá planeta, Nový únik, Projekt, Imagine, Neomezený přístup, Univerzita, Střední škola, Studenti, Traffic, Mezinárodní tým, Pozemní doprava, Silný hluk


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor