České dráhy ve spolupráci se společností Philips připravují revoluci dopravního ticketingového systému v Česku

Praha, 25. února 2005 – České dráhy připravují zavedení elektronických čipových karet ve veřejné dopravě. Projekt Národní dopravní karty bude postaven na technologické platformě společnosti Philips zvané MIFARE DESFire, která umožňuje otevřený systém spojující dopravní kartu a elektronickou peněženku.
České dráhy ve spolupráci se společností Philips připravují revoluci dopravního ticketingového systému v Česku

Akciová společnost České dráhy připravuje projekt tzv. Národní dopravní karty, která bude představovat kombinaci multiaplikační dopravní karty a elektronické peněženky, pomocí níž si zákazníci Českých drah budou moci nejen zakoupit jízdenku do vlaku, autobusu či na městskou dopravu, ale také občerstvení, noviny nebo kávu v nádražní hale. Pro realizaci projektu byla Českými drahami zvolena technologická platforma, která odpovídá perspektivním požadavkům odbavovacího systému na bázi bezkontaktních čipových karet. Pro revoluční změnu systému prodeje a výdeje jízdenek Českých drah byla vybrána technologie MIFARE DESFire společnosti Philips.

České dráhy připravují s partnery projekt Národní dopravní karty již od loňského roku. „ Jde o zcela unikátní projekt, který prokáže, zda jsou České dráhy schopny reagovat na nové trendy v obsluze zákazníků a zda budou dostatečně  konkurenceschopné,“ uvedl Jiří Růžička, ředitel odboru strategie a informatiky Českých drah. Součástí zaváděcího procesu bude nejprve testovací provoz v rámci zaměstnanecké sítě. Zaměstnanci, jejich rodinní příslušníci a důchodci budou moci karty, celkem asi 250 tisíc, využít nejen jako režijní průkaz k cestování po železnici, ale také jako služební a identifikační průkaz pro docházku a stravování. Později bude karta využitelná i jako elektronická jízdenka, elektronická peněženka a věrnostní karta u smluvních partnerů. Po ukončení ověřovací fáze by první tisíce českých cestujících mohly získat elektronickou kartu ještě letos.

„Philips nabízí unikátní technologii, která jako jediná umožňuje integraci již existujících systémů bezkontaktních čipových karet a navíc ponechává prostor pro další aplikace našich partnerů,“ vysvětluje Jiří Růžička. České dráhy od počátku uvažují o propojení se systémy dalších dopravců v městské a autobusové dopravě a také o umožnění drobných platebních transakcí.

MIFARE DESFire je ideálním řešením pro poskytovatele služeb a systémové integrátory hledající způsob, jak rozvíjet multifunkční inteligentní kartové systémy pro použití ve veřejné dopravě, při osobní identifikaci, pro městské kartové systémy či elektronickou peněženku. „Patříme k průkopníkům bezkontaktních čipových řešení v oblasti dopravních jízdenkových systémů a platforma  MIFARE společnosti Philips se stala dokonce průmyslovým standardem,“ říká Vít Hrabánek, obchodní manažer pro Českou republiku divize Semiconductors společnosti Philips Česká republika

Bezkontaktní systém MIFARE DESFire nabízí vysokou úroveň bezpečnosti a nákladově efektivní řešení. Obsahuje 4Kbytovou energeticky nezávislou paměť, výkonný šifrovací data koprocesor s oboustrannou  tříúrovňovou ověřovací technologií 3 DES s generátorem náhodných čísel, flexibilní paměťovou strukturu a špičkovou ochranu integrity dat  během bezkontaktních transakcí. Technologie MIFARE DESFire byla americkou vládou a agenturou NASA vybrána pro zabezpečení přístupu do objektů, pro jízdenkový systém byla zvolena v americkém Seattlu a v norském Oslu; jako elektronická vstupenka bude využita na stadionu 1. FC Köln při mistrovství světa v kopané v roce 2006.

Na technologické platformě MIFARE již funguje veřejná doprava ve více než 70 městech v Číně, včetně Pekingu a Guangzhou, dále londýnské metro, městská hromadná doprava v malajském Kuala Lumpuru, holandském Rotterdamu, Santiagu de Chile, Queenslandu v Austrálii či americkém Minneapolisu. „Projekt Českých drah je velice zajímavý svým pojetím otevřeného systému, plánem použití aplikací elektronické peněženky a prosazováním integrace již fungujících či vznikajících jízdenkových bezkontaktních systémů,“ upozorňuje Vít Hrabánek.

První dodávka technologie Philips proběhla už loni, kdy České dráhy pořídily 1 120 čtecích zařízení, která jsou propojena s přenosnými pokladnami pro průvodčí a umožňují čipové karty přečíst.

Akciová společnost České dráhy vznikla 1. ledna 2003 jako jedna z nástupnických společností po státní organizaci České dráhy. Její založení proběhlo na základě zákona č. 77/ 2002 Sb.

České dráhy, a.s., jsou s počtem 72.000 zaměstnanců největším zaměstnavatelem v České republice a navazují na více než 160letou tradici železniční dopravy na území Čech, Moravy a Slezska. Jsou významným podnikem v mezinárodní železniční dopravě, členem Mezinárodní železniční unie, Společenství evropských železnic a Organizace pro spolupráci železnic.

České dráhy nabízejí přepravní a další služby na železnici, zajišťují provoz na celostátních i regionálních tratích a provádí údržbu, opravy a modernizaci infrastruktury.  V nákladní i osobní dopravě se uchází o zakázky, a to nejen na liberalizovaném železničním trhu, ale i v oblasti dotované osobní dopravy. Společnost přepravila v roce 2004 celkem 179 milionů cestujících, což je o 4% více než v roce předchozím.
Informace o společnosti České dráhy jsou k dispozici na www.cd.cz.

Technologie MIFARE DESFire  rozšiřuje nabídku  bezkontaktních čipových karet MIFARE společnosti Philips a posiluje vedoucí roli společnosti Philips v oblasti bezkontaktních ticketingových technologií. S ohledem na celosvětovou expanzi bezkontaktních aplikací v dopravních infrastrukturách, technologie MIFARE DESFire poskytuje zákazníkům nákladově efektivní řešení s vysokou úrovní bezpečnosti. Je ideálním řešením pro elektronické peněženky, zvyšující se poptávku po vysokorychlostním 3DES bezkontaktním ticketingovém systému ve veřejné dopravě,  pro přístupové podnikové systémy, e-government, osobní identifikační karty či pro biometrickou identifikaci. MIFARE DESFire je v souladu s mezinárodním standardem ISO 14443A.®Technologie MIFARE je registrovanou obchodní značkou společnosti Royal Philips Electronics N.V.

Royal Philips Electronics, Holandsko (NYSE: PHG, AEX: PHI) je jednou z největších elektronických společností na světě a největší elektronickou společností v Evropě s obratem 30,3 miliard EUR v roce 2004. S aktivitami ve třech vzájemně propojených oborech - péče o zdraví, životní styl a technologie, a se 161 500 zaměstnanci ve více než 60 zemích světa, zaujímá Philips světovou vedoucí pozici v oblasti lékařských systémů pro diagnostické zobrazování a monitorování pacientů, barevných televizorů, elektrických holicích strojků, osvětlení a vývoje polovodičových řešení. Informace o společnosti Philips jsou k dispozici na www.philips.com/newscenter.

Kontakt pro média: 

Jiří Růžička, ředitel odboru strategie a informatiky Českých drah, tel.: 972 232 064

Tomáš Čech, zástupce ředitele pro ekonomiku a marketing odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah, tel.: 972 232 125

Monika Daďová, Corporate Communications Manager, Philips Česká republika, tel.: 233 099 379, mobil: 606 737 513

Vít Hrabánek, Sales Manager divize Philips Semiconductors, Philips Česká republika, tel.: 233 099 473, mobil: 606 731 971

Váš názor Další článek: Half-life 2 zdarma k počítači s procesorem AMD

Témata článku: Testovací dráha, Seattle, Bezpečnost cestujících, Největší projekt, Nákladní vlak, Royal, Rotterdam, Osobní doprava, Vysoká bezpečnost, Veřejná doprava, Polovodičová součást, Ideální řešení, Ideální dráha, Oslo, Vita, Změna dráhy, Dráha, Autobus, Městská doprava, Chile


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky