Česká republika se umístila na konci žebříčku nové celoevropské studie věnované regulaci telekomunikačního trhu

Praha, 12. prosince 2005 – Česká republika se umístila na nejspodnějších příčkách žebříčku nové studie zkoumající pravomoci a výkonnost regulačních orgánů na telekomunikačním trhu v 16 evropských státech.
Česká republika se umístila na konci žebříčku nové celoevropské studie věnované regulaci telekomunikačního trhu

V této studii, kterou objednala Evropská asociace konkurenční telekomunikace (ECTA), skončila Česká republika na 13. místě ze 16 států podle výsledků tzv. “srovnávací tabulky", jež poměřuje účinnost regulačních orgánů jednotlivých zemí při rozvoji konkurenceschopnosti a podpoře investic v telekomunikačním sektoru. Národním regulačním orgánem v České republice na úseku telekomunikací je Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Novou studii ECTA označila Asociace pro spravedlivou konkurenci (ASK), což je koalice sdružující alternativní operátory eTel, Tele2, Telenor Networks a Tiscali, za “další důkaz nepříznivých regulačních podmínek na českém telekomunikačním trhu z hlediska konkurenceschopnosti."

Na prvním místě žebříčku regulace telekomunikačního trhu se ve studii ECTA umístila Británie (obdržela 430 bodů z 520 možných) před Francií, Rakouskem, Irskem, Švédskem, Itálií, Portugalskem, Nizozemskem, Maďarskem, Španělskem a Belgií. Česká republika (234 bodů) si vedla jen nepatrně lépe než tři poslední země (Polsko, Řecko a Německo).

Národní regulační orgán České republiky byl hodnocen jako celkově “slabý" jak s ohledem na rychlost svých zásahů, tak i rozsah disponibilních prostředků. Z hlediska schopnosti urovnávat spory byl český regulační úřad hodnocen jako “slabý" vzhledem k rychlosti a účinnosti svých sankcí i úspěšnosti svých odvolacích postupů. Pokud jde o obecné podmínky přístupu na trh (např. boj proti diskriminaci, povinnosti přístupu, cenová kontrola, oddělené provozní účetnictví), byla úroveň regulace na českém telekomunikačním trhu hodnocena jako “nízká” téměř ve všech zmíněných oblastech. Konečně, z pohledu využití nápravných prostředků regulátora na trhu úzkopásmových hlasových služeb, mobilních, širokopásmových a firemních služeb byl český regulační orgán hodnocen jako “slabý" ve všech těchto oblastech s výjimkou mobilních služeb.

“Podle závěrů studie v 16 zkoumaných zemích investice do telekomunikací trpí tam, kde se regulačním orgánům nepodařilo zvládnout dominantní operátory, zatímco země, jež své trhy otevřely konkurenci, postupují plnou parou vpřed," komentuje výsledky studie pan Naveed Gill, předseda ASK. “Kvůli špatnému regulačnímu prostředí se České republice nedaří chránit konkurenci a rozvíjet investice."

Výkonný ředitel asociace ECTA pan Roger Wilson k tomu dodává: "Monopoly a ochranářství v jakékoli podobě vedou ke slabé hospodářské výkonnosti. Vezměte si velmi jednoduchý příklad: v Británii, jejíž regulační orgán je poměrně nezávislý, investují telekomunikační společnosti na hlavu 184 USD, což je víc než dvakrát větší objem prostředků, než je úroveň investic v Německu, kde si dominantní operátor udržuje silný vliv a regulační prostředí je slabé."


Asociace pro spravedlivou konkurenci (ASK) je fórum telekomunikačních operátorů, poskytovatelů internetových služeb (ISP) a dalších organizací. Cílem asociace je zajistit rovnoprávnou a spravedlivou konkurenci na českém trhu tak, aby výhod takové konkurence mohli využívat společnosti i zákazníci. ASK byla založena v červenci 2004. V současné době má čtyři členy: eTel s.r.o., Tele2 s.r.o., Telenor Networks s.r.o. a Tiscali Telekomunikace Česká republika s.r.o. Dohromady nabízejí členské organizace ASK všem uživatelům v České republice celou škálu telefonie pevných linek a internetových služeb. Dnes mají tyto společnosti v České republice přes 1,5 milionu uživatelů v domácnostech a více než 25 000 firemních zákazníků nejrůznějších velikostí. Členské společnosti ASK investovaly do svých operací v České republice přes 6,5 miliard Kč. V roce 2003 přesáhl celkový obrat členů ASK částku 1,5 miliardy Kč a dnes přímo či nepřímo zaměstnávají v České republice více než 900 osob.

Témata článku: Silný vliv, Česká republika, Nezávislá kontrola, Konkurence, Wilson, Národní trh, Nizozemsko, Špatná podmínka, Roger, Dominantní služba, Konkurenční spor, Ask, Český trh

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje