Česká republika má svůj první hybrid kabelové a IP televize

Česká republika má svůj první hybrid kabelové a IP televize

První hybrid kabelové a IP sítě v České republice umožní i lidem s klasickou „kabelovkou“ využívat nejmodernější televizní služby jako video na vyžádání či nahrávání programů. Toto unikátní řešení si obyvatelé pražského sídliště Šeberov vyzkoušejí již v červenci.

S neustále rostoucími možnostmi a kvalitou IP televize po ní výrazně roste i poptávka. Zatím však není dostupná všem, limitem je hlavně moderní infrastruktura poskytovatelů služeb, která ještě na mnohých územích chybí. V České republice se teď poprvé podařilo zavést řešení, které dělá digitální televizi dostupnější více lidem – prostřednictvím hybridu klasické kabelové (DVB/C) a IP sítě.

„Kabelová síť ani zdaleka nevyčerpala svůj potenciál. Toto hybridní řešení ukazuje efektivní způsob, jak nasadit multimediální a interaktivní služby, spojené hlavně s digitální televizí, právě v kabelové síti. Jde například o službu videa na vyžádání, tzv. Video on Demand (VoD),“ přibližuje význam řešení Antonín Král, představitel nangu.TV – výrobce mediální platformy, která toto řešení zabezpečila.

„První DVB/C – IP síť v České republice si budou moci naostro vyzkoušet obyvatelé sídliště Praha-Šeberov už od 1. července 2009,“ říká Martin Havrda ze společnosti Planet A, která před časem akvizovala poskytovatele kabelové televize v této lokalitě. „Naše společnost se primárně profiluje jako optický operátor. Je pro nás proto velice důležité, že se nám v spolupráci s nangu. TV podařilo najít originální formu, jak moderní funkce přinést i zákazníkům v této lokalitě bez FTTx připojení,“ dodává Martin Havrda.

„V přidání IP transportu vidíme velkou perspektivu pro kabelové operátory, jak udržet krok s poptávkou zákazníků po nových, zajímavých službách. Kromě VoD jsou to například interaktivní aplikace založené na webovém prohlížeči, síťový videorekordér (nPVR) a podobně,“ přibližuje další výhody hybridního řešení Michal Kožíšek, technický ředitel společnosti Alef Nula, partnera platformy nangu.TV. Díky funkcionalitě inteligentního plnění vyrovnávací paměti může být dokonce pro přenos IP paketů v síti CATV použita i technologie DOCSIS 2.0, která by jinak neumožňovala garantovat parametry kvality služby.

Další článek: Google vytáhl do boje proti Microsoft Exchange serveru

Témata článku: Hybrid, DVB-C, Česká televize, Kabel, Digitální platforma, Klasický operátor, Kabelová televize, První planeta, Transport, První krok, Lid

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší