Česká elektronická komunikace vytlačuje papír i v rámci EU

15. května 2010
Test osmi výkonných grafik
Česká elektronická komunikace vytlačuje papír i v rámci EU

Další technická novinka z řady těch, které dokáží zrychlit a zjednodušit tok informací, požadovaných legislativou Evropské unie, je na světě. Nazývá se EMCS a jde o nový elektronický systém pro přepravu výrobků podléhajících SPD. Autorem novinky je přímo Evropská unie a o to, aby byla k dispozici i pro uživatele systémů Helios, se postarala společnost Celní software s. r. o., která je partnerem Asseco Solutions.

EMCS (Excise Movement and Control System) je elektronický systém pro přepravu a sledování výrobků podléhajících spotřební dani, který od 1. dubna 2010 zabezpečí lepší kontrolu a sledování dopravy vybraných výrobků v režimu podmíněného osvobození od daně v rámci Evropské unie.

Podstatou systému EMCS je nahrazení papírových průvodních dokladů (AAD) elektronickými průvodními doklady (e-AD) a elektronickým systémem evidence.

V programu Helios CLA je systém EMCS rozdělen do dvou částí:

EMCS přijatý - pro elektronické potvrzení přijetí zásilky

Daňové subjekty v členských zemích EU budou od 1. 4. 2010 vytvářet pro každou zásilku vybraných výrobků přijatou v režimu podmíněného osvobození elektronické hlášení o přijetí zboží.

EMCS vydaný - pro elektronické zahájení přepravy

České daňové subjekty budou Celní správě České republiky zasílat elektronicky návrh e-AD pro dopravu vybraných výrobků do všech členských zemí EU. Po schválení návrhu e-AD bude každou zásilku doprovázet stejnopis e-AD nebo obchodní doklad obsahující referenční kód.

„Pochopitelně existují určité požadavky, které je nutno splňovat, aby provoz systému EMCS v programu Helios CLA mohl být realizován,“ říká Mgr. Martin Kobler, jednatel společnosti Celní software. „Podobně jako u systémů NCTS nebo ECS musí mít uživatel od celního úřadu vydané povolení k elektronické komunikaci, musí si opatřit kvalifikovaný elektronický podpis (může použít i podpis pro NCTS, ECS nebo Intrastat), pro přenos zpráv je nutné použít VAN operátora. Nakonec je třeba rozšířit licenci Heliosu o EMCS moduly,“ dodává Martin Kobler.

Nastavení i ovládání nových EMCS modulů je prakticky stejné jako u NCTS či ECS. Můžete tedy využít populární funkce „Nová z aktuální“, „OK+kontrola“ apod. Podobné je i posílání zpráv na CÚ a příjem odpovědí. K tisku stačí čisté listy A4 a laserová tiskárna. Tiskový výstup formuláře e-AD lze dopravcům odeslat emailem přímo na místo nakládky.

Témata článku: Evropská unie, Helios, Spd, Vana, Evropský systém, Stejný úřad, Evropská legislativa, Výrobek

Určitě si přečtěte

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 48

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí