Češi si na internetu více chrání své soukromí

Češi si na internetu více chrání své soukromí

Více než 75 % českých uživatelů sociálních sítí se snaží chránit si své soukromí, tento podíl v posledních dvou letech mírně roste. Slovenští uživatelé jsou sdílnější, soukromí si chrání o 10 procentních bodů méně uživatelů. Hesla partnerů do internetových služeb zná asi třetina uživatelů. Vyplývá to z průzkumu internetového nákupního rádce Heureka.cz.

„Své soukromí virtuálně nerozebírají přibližně tři čtvrtiny uživatelů, jejich podíl za poslední dva roky nepatrně vzrostl a zdá se, že uživatelé jsou na sociálních sítích trochu opatrnější,“ říká Tomáš Hodboď z nákupního rádce Heureka.cz a dodává: „Přibližně 17 % uživatelů nemá problém s popisováním soukromých záležitostí, avšak dává si pozor na to, aby si je někdo nevyložil špatně.“ Online komunikaci o těch nejintimnějších záležitostech, jako jsou sexuální vztahy nebo intimní zážitky, přiznává asi jedno a půl procenta uživatelů. Šest procent českých uživatelů nesděluje všechny podrobnosti, baví se ale i o vztazích a osobních záležitostech.

Slovenští uživatelé jsou sdílnější. Své soukromí si na sociálních sítích chrání 65 % uživatelů internetu, tedy o deset procentních bodů méně. O privátní věci se v sociálních sítích dělí přibližně 9 % slovenských uživatelů.

Opatrní jsou uživatelé také na svá hesla do sociálních sítí, e-mailů a například do elektronického bankovnictví. „Heslo svého partnera zná přibližně 33 % uživatelů v ČR, podobně je tomu i na Slovensku,“ říká Tomáš Hodboďz Heureka.cz. Necelá tři procenta z nich pak přiznávají, že partnerovi občas potají zkontrolují, s kým komunikuje. Heslo nezná přibližně 64 % českých uživatelů, necelá tři procenta z nich by jej však ráda znala. Podobná situace je i na Slovensku.

Co vše sdělujete v sociálních sítích?

ČR

SR

Nemám zábrany, přes sociální sítě si sdělujeme i sexuální zážitky.

1,46%

1,46%

Jsem otevřený/á, nesděluji všechny podrobnosti, ale o vztazích se bavím.

5,99%

7,77%

Dávám si pozor na to, co sděluji, aby si to někdo nevyložil špatně.

16,70%

25,41%

Své soukromí příliš na sociálních sítích nerozebírám.

75,85%

65,36%

Znáte heslo svého partnera do emailu, sociálních sítí či ICQ?

ČR

SR

Ano, ale bez jeho vědomí ho nepoužívám.

33,80%

32,93%

Ano, přiznám se, že občas potají zkontroluji, s kým komunikuje.

2,72%

3,82%

Ne, i když bych ho rád/a znal/a.

2,95%

3,59%

Ne, ani ho nepotřebuji.

60,53%

59,66%

Další článek: Pomozte Seznamu vyladit beta verzi SeznamBota 3.0

Témata článku: Sociální síť, Pozor, Necelé procento

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší