Černý pátek je rájem pro nakupující i kyberzločince

Černý pátek je rájem pro nakupující i kyberzločince

Nákupní šílenství jménem „Černý pátek“ už propuklo a lidé i organizace hledají nejlepší akce, speciální ceny, užitečné nákupy i atraktivní dárky. Ale nejsou to jen spotřebitelé, kdo se připravuje a těší na nákupní horečku. Kyberzločinci číhají na nepozorné a nechráněné uživatele, aby je okradli o peníze a citlivá data.

Podle studie PWC 2016 Holiday Outlook budou během letošních nákupních svátků výdaje ještě o 10 procent vyšší než minulý rok. Stále více lidí se snaží vyhnout davům, ušetřit čas nebo prostě jen využít výhodnější varianty. Nicméně spotřebitelé si často neuvědomují rizika spojená s online nakupováním.

Naopak kyberzločinci si tyto vzorce chování uvědomují velmi dobře. Proto během nákupních svátků často vytváří falešné webové stránky, reklamy a aplikace a nabízí slevy nic netušícím zákazníkům. Uživatelé často podceňují, že aplikace, reklama nebo URL nemusí být seriózní a bez vědomí provozovatelů může v pozadí číhat i hrozba, která se bude snažit ukrást údaje o platební kartě nebo infikovat zařízení ransomwarem a žádat za odemčení šifrovaných dat výkupné.

Podle nejnovější zprávy Check Point Security Report stáhnou zaměstnanci do podnikových sítí každou hodinu 971 neznámých škodlivých kódů. Jedná se o 9násobný nárůst oproti předchozím 12 měsícům. Takže než jste si přečetli tuto větu, další varianta škodlivého kódu zasáhla vaši síť.

S příchodem nákupního období je jednou z hlavních taktik používaných k malwarovým útokům malvertising (jedná se o složení slov malicious a advertising, takže v překladu škodlivá reklama). Mnohamiliardový malvertisingový průmysl jede na plné obrátky, protože spotřebitelé hledají reklamy na speciální slevy. Dávejte si proto pozor na reklamy s výhodnými nabídkami. Odborníci odhadují, že 1 procento všech reklam na internetu spadá do kategorie škodlivé reklamy.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že pouhé zobrazení škodlivé online reklamy může vést k ransomwarovému útoku. Malvertising využívá chyby v programech stejně jako jakákoli jiná sada zneužívající zranitelnosti a je to velmi populárním prostředkem pro šíření ransomwaru. Ale škodlivá reklama může být využita i k celé řadě dalších útoků, včetně virů, spywaru a trojských koňů. Například nejnovější generace ransomwaru, jako je dobře známý a velmi oblíbený ransomware Cerber, který také používá malvertising pro další šíření, je vytvořena tak, aby se vyhnula detekci tradičními bezpečnostními řešeními využívajícími signatury (antivirus atd.).

Útočníci investují značné prostředky do vývoje obsahu s cílem oklamat spotřebitele, aby si mysleli, že klikají na legitimní stránky nebo reklamu. Je však obtížné určit, zda je reklama nebezpečná nebo ne, protože malvertising je provozován na vysoce navštěvovaných stránkách a reklamy vypadají legitimně.

Bohužel malvertising není jediným trikem kyberzločinců, jak oklamat spotřebitele. Dalším fenoménem, na který si musí dávat pozor uživatelé i organizace, jsou škodlivé e-maily, které mohu obsahovat ransomware, nebezpečný odkaz, pokusy o phishing a řadu dalších taktik. Že se jedná o vážný problém ukazují i statistiky. Průměrné týdenní množství nebezpečných e-mailů zaměřených na organizace v prvních dvou listopadových týdnech bylo celosvětově o 66 procent vyšší než týdenní průměr v předchozích čtyřech měsících. S tak vysokým nárůstem škodlivých e-mailů je snadné pochopit, proč je tato metoda u kyberútočníků tak populární. Stačí jedno kliknutí zaměstnance na škodlivý e-mail a celá organizace může být ohrožena.

Výhodný nákup musí být i bezpečný

Pro ochranu před současnými kyberhrozbami je důležité, aby uživatelé i společnosti přistupovali k bezpečnosti komplexně. Každý notebook, PC a mobilní zařízení je potřeba efektivně zabezpečit vícevrstvou ochranou, včetně pokročilého řešení prevence hrozeb.

Mezi proaktivní bezpečnostní opatření patří:

 • Ujistěte se, že každý koncový bod je zabezpečen několika vrstvami ochrany, což může zahrnovat:
  • Pokročilé řešení prevence hrozeb
  • Aktuální antivirus
  • Rozšíření prevence hrozeb do internetového prostředí pro ochranu před škodlivými webovými stránkami, nebezpečným obsahem ke stažení a útoky využívajícími sociální inženýrství
  • Blokování reklamy
 • Ujistěte se, že vaše operační systémy, prohlížeče a pluginy jsou průběžně aktualizovány.
 • Uživatelé se musí aktivně zajímat o své bezpečí a chránit se, podobně jako to dělají v reálném světě. V organizacích neustále školte a vzdělávejte zaměstnance, informujte je o osvědčených postupech a bezpečnostní politice organizace.

Hackeři se budou snažit krást informace a zneužít síťových zranitelností a lidských chyb. Ale komplexní a proaktivní přístup k bezpečnosti vám může pomoci být o krok před kyberzločinci. Pokud si tedy chcete užít nákupy a „Černý pátek“ v klidu a bezpečí, nepodceňujte svou ochranu.

Další článek: Facebook je vyšetřován kvůli zřícení obřího dronu Aquila, který má ve vzduchu vydržet několik měsíců

Témata článku: Holiday, Černá varianta, Výkupné, Seriózní studie, Tradiční trik


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky