Ceragon Networks uvedla na trh FibeAir IP-Max2 s adaptivní modulací

Ceragon Networks uvedla na trh FibeAir IP-Max2 s adaptivní modulací

Izraelská firma Ceragon Networks představila převratnou novinku mezi mikrovlnnými spoji: řešeníFibeAir IP-Max2, které je vybavené adaptivní modulací. Adaptivní modulace zajišťuje, že v každém časovém okamžiku dostanou aplikace k dispozici maximum přenosové kapacity s ohledem na momentální podmínky šíření rádiového signálu. FibeAir IP-Max2 je také vybaven další převratnou funkcí: agregací přenosové kapacity, tedy možností zprovoznit vedle sebe dva systémy a znásobit tak jejich přenosovou kapacitu, dokonce na stejném kmitočtu.

V současné době poskytuje mikrovlnný spoj FibeAir IP-Max2 na jedné nosné maximální přenosovou kapacitu 400 Mb/s full duplex. Přestože je to hodnota, kterou dosud žádný jiný výrobce nenabízí, v praxi se vyskytují aplikace, které vyžadují ještě větší přenosovou kapacitu, je proto nutné stavět spoje paralelně vedle sebe a jejich provoz spojovat (agregovat).

FibeAir IP-Max2 umí agregaci provádět automaticky, bez nutnosti instalovat další externí zařízení, a to zcela nezávisle na intenzitě provozu v jednotlivých větvích a počtu přenášených MAC adres. Díky další funkci zvané XPIC lze dokonce oba nezávislé kanály vysílat na jediném kmitočtu – liší se pouze polarizací. Přitom oba kmitočtové kanály fungují naprosto nezávisle a to včetně adaptivní modulace! Výsledkem je, že i při měnících se podmínkách šíření signálu je v každém okamžiku na 100 % využito přidělené kmitočtové spektrum.

Uvedená kombinace unikátních vlastností dělá z mikrovlnného spoje FibeAir IP-Max2 to nejlepší řešení pro ethernetové páteřní sítě.

Odborné informace k tiskové zprávě: Jak je všeobecně známo, kvalita přenosu u mikrovlnných spojů je částečně ovlivňována podmínkami šíření signálu v daném prostředí. Podmínky pro šíření ale nejsou v čase a místě konstantní, a v závislosti na mnoha faktorech se neustále mění; velkou měrou k tomu přispívá například počasí. I v případě, že jsou mikrovlnné spoje navrženy zcela správně, může docházet k tomu, že při zhoršení podmínek pro šíření signálu začne přenosová trasa chybovat nebo se úplně rozpadne. Jedním ze způsobů, jak těmto nežádoucím efektům předcházet, je využít tzv. adaptivní modulaci. Ta zajistí, že přenosový systém poskytuje v každém časovém okamžiku maximum přenosové kapacity vzhledem k momentálním podmínkám šíření.

Mikrovlnný spoj tak dynamicky mění modulační schéma podle toho, jak se mění podmínky pro šíření. Přestože snižováním modulace dochází k omezování propustnosti spoje, dokáže propracovaný systém QoS zajistit plnou propustnost pro real-timové služby jako je přenos hlasu nebo videokonferencí a přiměřeně omezovány jsou pouze služby s nízkou prioritou jako e-mail nebo stahování z internetu. Přepínání modulací přitom probíhá bez přerušení a nezpůsobuje žádné prodlevy v provozu.

Diskuze (1) Další článek: BitDefender: Bouřlivý červ úřadoval i v březnu

Témata článku: Maxim, Signál, Maxima, Duplex, Rádiové spektrum, Kmitočet, Maximum, Šíření

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší