CA UVOLNILA 14 PATENTŮ PRO POUŽITÍ V OPEN SOURCE A OZNÁMILA UZAVŘENÍ DLOUHODOBÉ LICENČNÍ DOHODY S IBM

Praha, 3.října 2005 - Společnost Computer Associates International, Inc. (NYSE: CA) přislíbila otevřený přístup ke klíčovým inovacím, které jsou kryty jejími 14 americkými patenty a jejich ekvivalenty vydanými v jiných zemích, jednotlivcům a skupinám, kteří pracují na open source softwaru. Zároveň oznámila uzavření dlouhodobé vzájemné licenční dohody s IBM, která umožní výměnu licenční práv a produktů mezi oběma společnostmi.
CA UVOLNILA 14 PATENTŮ PRO POUŽITÍ V OPEN SOURCE A OZNÁMILA UZAVŘENÍ DLOUHODOBÉ LICENČNÍ DOHODY S IBM

Ve svém patentovém příslibu pro open source komunitu se CA připojila k IBM a povzbuzuje ostatní společnosti k vytvoření „veřejných patentů“, které budou zbaveny poplatků a budou podporovat další inovace v oblastech širokého zájmu vývojářů a uživatelů informačních technologií. Společnost IBM učinila podobný příslib dříve v tomto roce.

„Jsme odhodláni zpřístupnit vývojářům a uživatelům open source vhodné typy intelektuálního majetku bez jakýchkoli licenčních poplatků, což podpoří další inovace a vývoj,“ řekl Mark Barrenechea, výkonný viceprezident pro technologické strategie a hlavní architekt technologií společnosti CA. „Velice nám záleží na podpoře inovací prostřednictvím otevřeného zdrojového kódu a otevřených standardů, a proto budeme nadále posilovat naši pozici předního poskytovatele řídících a bezpečnostních řešení v tomto tržním segmentu.“

„Rozvoj inovací prostřednictvím spolupráce a otevřené výměny technologických novinek prospívá všem,“ řekl Jim Stallings, viceprezident IBM pro intelektuální majetek a standardy. „Těší nás, že CA zareagovala tímto způsobem na naši výzvu majitelům intelektuálního vlastnictví, aby urychlili rozvoj interoperability a přijímání open source softwaru.“

Patenty kryté příslibem CA se vztahují na širokou řadu technologických výzev a mohou se uplatnit v celé řadě open source projektů. Patří mezi ně:

– vývoj a modelování aplikací,

– analýza podnikových informací,

– řešení správy systémů a úložného prostoru,

– nástroje pro správu a zabezpečení sítí.

Open source software vychází ze společných inovací vývojářů z celého světa. CA je předním podporovatelem komunity open source – brzy přijala Linux jako platformu pro správu podnikových aplikací a vývoj softwaru a uvolnila oblíbenou databázi Ingres jako open source řešení. Celý seznam patentů, které nyní uvolňuje, je k dispozici na adrese http://ca.com/patents/oss/. Na využívání patentů v rámci tohoto programu společnosti CA mají nárok jen ta řešení, jejichž licence jsou certifikovány organizací opensource.org.

Jednodušší přístup zákazníků k intelektuálnímu majetku

Dohoda společností IBM a CA o vzájemném licencování usnadní zákazníkům využívání intelektuálního majetku IBM a CA k dosažení jejich podnikatelských cílů.

„Tato dohoda je počátkem nového vztahu mezi CA a IBM, neboť otevírá volný prostor inovacím a zároveň zachovává zákazníkům možnost volby,“ řekl Barrenechea. „Povzbudí vývoj nových řešení a umožní flexibilně kombinovat produkty obou společností v prostředí, které musí fungovat podle potřeb zákazníka.“

 

O společnosti CA

Společnost Computer Associates International, Inc. (NYSE:CA), jeden z největších světových dodavatelů řídícího softwaru, poskytuje software a služby pro správu provozu, zabezpečení, úložišť, životního cyklu a služeb, které pomáhají optimalizovat fungování, spolehlivost a efektivitu podnikových prostředí IT.  Společnost CA byla založena v roce 1976, má ústředí v Islandii ve státě New York a slouží zákazníkům ve více než 140 zemích. Další informace najdete na http://ca.com nebo na http://ca.com/offices/czechslovak/ .

Váš názor Další článek: Wi-Fi připojení zdarma od Google opravdu bude

Témata článku: Open source, IBM, Technologický vývoj, New York Times, Úložný prostor

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší