Budoucí softwaroví inženýři budou na ČVUT využívat vývojové nástroje IBM Rational

Praha, 28. května 2007 - Společnost IBM oznámila, že rozšiřuje spolupráci s elektrotechnickou fakultou na ČVUT Praha v oblasti využití vývojových nástrojů z produktové skupiny Rational.
Budoucí softwaroví inženýři budou na ČVUT využívat vývojové nástroje IBM Rational

V rámci výuky garantované katedrou počítačů je připraven nový kurz s názvem Objektově orientovaný návrh SW - aplikace nástroje IBM Rational Software Architect a Rational RequisitePro. Předmět je určen pro bakaláře profilující se v oboru výpočetní technika - softwarové inženýrství. Studenti získají během kurzu nejen teoretické znalosti v oblasti objektově orientovaného návrhu softwaru, ale i praktické zkušenosti s jeho tvorbou pomocí nástrojů používaných v reálných projektech.

Vývoj softwaru je v dnešním konkurenčním světě stále komplexnější a složitější úkol. Produkty ze skupiny IBM Rational představují ucelené řešení se zaměřením na problematiku životního cyklu softwarového vývoje. Jejich provázanost lze proto velmi dobře využít ve výuce, a to i mezi jednotlivými kurzy. V rámci jedné ucelené platformy se tak mohou studenti seznámit s kompletním životním cyklem vývoje softwaru - včetně sběru požadavků, analýzy a návrhu (modelování), vývoje, správy požadavků, verzování softwaru, testování softwaru i správu softwarových projektů.

„Díky spolupráci s IBM máme k dispozici technologie, které našim studentům pomohou udržet krok s dobou a zajistí jim i lepší příležitosti pro pracovní uplatnění,“ uvedl ke spolupráci s IBM doc.Ing. Karel Richta, CSc.,zástupce katedry počítačů FEL ČVUT.

IBM podporuje spolupráci s univerzitami a snaží se vyjít vstříc jejich požadavkům. Aktivity IBM v oblasti vzdělávání rozšiřují povědomí o nejvyspělejších IT technologiích a umožňují studentům práci s nimi. Znalost těchto technologií ze strany studentů podstatně rozšiřuje možnost jejich uplatnění v IT firmách. IBM zároveň vystupuje jako atraktivní zaměstnavatel, se kterým mnozí mohou spojit svou profesní kariéru. 

Výkonný, ale přitom snadno ovladatelný nástroj kombinující jednoduchost produktu Microsoft Word s obrovskými možnostmi, které nabízí využití databáze při správě požadavků. Jedná se o optimální prostředí pro týmově orientovanou správu požadavků a jejich seskupování na základě priorit. Rational RequisitePro pomáhá podnikům lépe porozumět dopadům způsobeným změnami v jednotlivých požadavcích a analyzovat jejich vliv na ostatní požadavky. Díky produktu Rational RequisitePro mohou podniky provádět rozhodnutí rychleji a kvalitněji. Integrace s ostatními nástroji IBM Rational přináší možnost rychlejšího přístupu k požadavkům, které mají vliv na konkrétní projekt.

Produkt IBM Rational Software Architect představuje ucelenou sadu nástrojů, které v sobě integrují vizuální návrh a vývoj, založený na průmyslových standardech (UML - Unified Modelling Language). IBM Rational Software Architect poskytuje všechny možnosti nástrojů IBM Rational Software Modeler, IBM Rational Web Developer, IBM Rational Application Developer a další nadstavbovou funkcionalitu. Produkt tedy pokrývá hned několik aspektů žívotního cyklu vývoje softwaru - analýzu, návrh i vývoj. Modelování lze navíc rozšířit i o podporu platformy .NET. Vývojový  nástroj je zaměřen především na vývoj v Java/J2EE aplikaci.

Témata článku: Software, IBM, Softwarový produkt, Rational, Developer

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje