BP nasazuje systémy HP postavené na procesorech Itanium 2

24. dubna 2003
Computer 8/03
BP nasazuje při modelování seismické činnosti systémy HP postavené na procesorech Intel® Itanium® 2
BP nasazuje systémy HP postavené na procesorech Itanium 2

Řešení postavené na procesorech Intel Itanium 2 a operačním systému Linux zajišťuje výrazné zlepšení poměru cena/výkon a zkrácení doby průzkumu

 

HOUSTON, USA, 21. dubna 2003 – Společnosti Intel a HP (NYSE: HPQ) oznámily, že BP, jedna z největších rafinérských a petrochemických společností, rozšířila výpočetní kapacity svého výzkumného centra seismické činnosti. Výzkumné středisko nyní využívá nové HP systémy postavené na procesorech Intel® Itanium® 2 s operačním systémem Linux, což dramaticky zkracuje dobu modelování seismické činnosti.

 

Špičkové výzkumné centrum seismické činnosti společnosti BP, sídlící v Houstnu, má nyní k dispozici HPC (High Performance Computing) cluster složený z 259 systémů HP rx5670 s více než 1 000 procesory Itanium 2, který zajišťuje výpočetní výkon 4 teraflopů a 8 000 GB operační paměti, vše pod operačním systémem Linux. Server HP rx5670 patří v širokém portfoliu HP k jednomu ze standardních podnikových systémů postavených na procesorech Itanium. S pomocí HP systémů s procesorem Itanium 2, operačního systému Linux a speciálního softwaru, překladačů a nástrojů od společností HP a Intel se BP podařilo dosáhnout výrazného zvýšení výpočetního výkonu, což umožňuje přesnější vykreslení oblastí pod zemským povrchem, speciálně oblastí obsahujících uhlovodíky.

 

„Pro maximálně efektivní těžbu potřebujeme shromáždit velké množství seismických dat a rychle a přesně je analyzovat,“ řekl Keith Gray, ředitel BP HPC centra, „Kombinace HP Itanium 2 serverů s Linuxem a softwarové nástroje a služby HP a Intel nám umožňují dosažení přesnějších výsledků za zlomek původního času.“

 

„Řešení seismického výzkumu BP ilustruje rostoucí možnosti systémů s procesorem
Itanium 2 v oblasti těch nejnáročnějších průmyslových výpočtů,“ řekl
John Davies, viceprezident Sales and Marketing Group a ředitel Solutions Market Development Group společnosti Intel. „Díky použití systémů postavených na procesoru Itanium 2 v jednom z nejvýkonnějších komerčních center může společnost BP těžit ze špičkové spolehlivosti, škálovatelnosti a výkonu procesorů Itanium 2."

 

„Řešení využívající Itanium 2 se stávají stále oblíbenější platformou pro náročné aplikace v technickém a komerčním prostředí – umožňují zákazníkům ušetřit tak čas a peníze,“ řekl Mark Hudson, viceprezident marketingu pro Business Critical Systems společnosti HP. „Nasazení HP systémů s procesorem Itanium 2 a operačním systémem Linux společnosti BP umožňuje provozovat a řídit výzkum uhlovodíků efektivněji a zároveň snížit rizika spojená s průzkumem i těžbou.“

 

Moorův zákon, definovaný spoluzakladatelem společnosti Intel Gordonem Moorem v roce 1968, posouvá výkon výpočetních systémů založených na procesorech Intel neustále dopředu, vede k inovacím ve vědeckém i podnikovém prostředí, pomáhá snižovat náklady na hrubou výpočetní sílu a rozšiřuje špičkové výpočetní systémy ze sálů a skříní superpočítačů do oblasti mnohem dostupnějších systémů. Díky výbornému poměru cena/výkon, škálovatelnosti, podpoře open-source vývoje a díky prostředí s více různými dodavateli se obliba platformy postavené na technologiích Intel rychle zvyšuje.

 

Procesor Intel Itanium 2 je druhým v produktové řadě podnikových procesorů Itanium, přinášejících výkon a dostupnou cenu architektury Intel do oblasti datově náročných, obchodně kritických či technických výpočetních aplikací. Rodina procesorů Itanium otevírá možnost volby z řady spolehlivých platform a softwaru pro špičkové servery i pracovní stanice, a to při výrazně nižší ceně a lepším výkonu než jaký nabízí různé proprietární systémy.

 

Další informace

Článek o BP HPC centru byl zveřejněn v dubnovém čísle firemního časopisu skupiny BP Frontiers, který se věnuje aplikovaným technologiím a inovacím. Článek redaktora Terryho Knotta je k dispozici též na www.bp.com/frontiers.

 

Společnost HP je předním světovým dodavatelem produktů, technologií a řešení pro spotřebitele a firmy. Nabídka zahrnuje IT infrastrukturu, osobní výpočetní a síťové systémy, globální služby, imaging a tisk. Dne 3. března 2002 společnost HP dokončila převzetí firmy Compaq Computer. Další informace o HP jsou k dispozici na adrese www.hp.com.

 

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

 

Intel a Itanium jsou ochranné známky nebo registrované značky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

* Další názvy a značky mohou být nárokovány jako vlastnictví jiných subjektů.

 

Kontakt pro média:      
 

Intel Czech                                                      Mmd                                       

Pavel Svoboda                                                 Hana Kučerová

PR Specialist, CSEE                                        Tel.: +42 224 25 15 55

Tel: +42 222 090 304                                        Fax: +42 224 25 43 64

       +42 222 090 301                                       Email: kucerova@mmd.cz

Email: pavelx.svoboda@intel.com

 

Váš názor Další článek: Computer 8/03

Témata článku: Linux, Open source, Houston, Hudson, Výpočetní výkon, Gordon


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF