BLUETOOTH - nová technologická revoluce

Technologie Bluetooth v noteboocích Toshiba již příští rok.
BLUETOOTH - nová technologická revoluce
Blíží se druhá polovina roku 1999 a právě na tuto dobu je naplánováno zveřejnění finální verze technologie Bluetooth. Co tomu předcházelo?

Téměř před rokem objasnily přední počítačové firmy Ericsson, IBM, Intel, Nokia a Toshiba svoji představu bezdrátového spojení pro osobní i podnikovou mobilní techniku - Bluetooth. Otevřená specifikace podpůrné technologie, pojmenované "Bluetooth", vznikla společnými silami všech zakládajících členů. Pět firem započalo mezi sebou úzkou spolupráci a každá do vyvíjené technologie přispívá svými speciálními znalostmi. Vklad firem Ericsson a Nokia tvoří radiová technika a softwarové vybavení mobilních jednotek. Toshiba a IBM vyvíjejí společnou specifikaci pro začlenění technologie Bluetooth do mobilních zařízení a společnost Intel přispívá moderním čipem a znalostmi v oblasti programového vybavení. Od května 1998, kdy bylo vydáno oznámení o této nové technologii, se zapojilo do práce zájmové skupiny SIG (Bluetooth Special Interest Group) přes 500 společností.

Technické výhody
Nová technologie Bluetooth nabízí možnost rychlých, neplánovaných spojení a uskutečňování automatických, nepozorovatelných spojení mezi jednotlivými zařízeními. Dává možnost připojení jednotlivých systémů bez použití kabeláže. Předpokládá se, že mezi výrobky, do kterých se bude montovat technologie Bluetooth, budou také mobilní počítače, kapesní počítače, digitální celulární mobilní telefony, včetně periferních zařízení jako jsou fotoaparáty, tiskárny, projektory, PC karty i hands-free telefony. Připravují se také možnosti pro připojení do sítí, jenž usnadní napojení na LAN i WAN. Zařízení s technologií Bluetooth budou konstruována tak, aby je bylo možné používat po celém světě, bez ohledu na to, kdo byl výrobcem zařízení nebo kde bylo zakoupeno. Technologie Bluetooth vytváří prostor pro využití dat z mobilních zařízení novými způsoby a v nových aplikacích, jako např. "brouzdání po internetu z pohovky", "instantní pohlednice", "tři typy telefonu v jednom přístroji " a mnoho dalších.
Typické aplikace
Uživatelé, díky nové technologii, budou prostřednictvím mobilního telefonu upozorněni, že jim přišel e-mail, a stejným způsobem na něj budou moci odpovědět, aniž by počítač vytáhli z brašny. Když mobilní počítač přijme e-mailovou zprávu, vyšle zvukový signál do mobilního telefonu a okamžitě potom může uživatel listovat všemi přijatými zprávami, které se mu budou zobrazovat na displeji mobilního telefonu. Uživatelé budou také moci z mobilního telefonu vstupovat přes mobilní PC do Internetu buď bezdrátově nebo pomocí pevného připojení, jako je např. PSTN nebo LAN. Podobným způsobem budou uživatelé moci posílat „instantní pohlednice“, přičemž bude stačit, aby si fotoaparát bezdrátově napojili k mobilnímu telefonu. Odesílatelé mohou ke svým snímkům pomocí mobilního PC nebo mobilního telefonu přidat komentář a odeslat je kamkoliv do světa.
Bluetooth bude dostupný po celém světě
Technologie Bluetooth byla specificky vyvinuta tak, aby poskytovala laciné, spolehlivé, vysokokapacitní, efektivní hlasové i datové spojení. Je založena na přímé komunikaci mezi kompaktními, vysoce výkonnými integrovanými rádiovými pojítky, z nichž všechny budou mít individuální 48bitovou adresu, odvozenou od normy IEEE 802. Přenosová rychlost

1 Mbps umožní této technologii maximální využití šířky pásma kanálu.

Výhoda nízké spotřeby
Nízká spotřeba (v pohotovostním režimu pouze 0,3 mA) maximálně šetří životnost baterií mobilních zařízení (během přenosu dat bude maximální odběr proudu 30 mA, ale v přestávkách nebo při nižších přenosových rychlostech je odběr proudu nižší). Rychlým potvrzováním se omezují režijní náklady na kódování a použití průběžné variabilní modulace strmosti delta (SVSD Continuous Variable Slope Delta) při kódování hlasových zpráv umožňuje rychlý provoz s vysokým poměrem chyb k odvysílaným bitům. Flexibilní typy paketů jsou vhodné pro širokou škálu aplikací. V umírněném rozpočtu popisované technologie se podporuje integrace s jediným finančně nenáročným čipem. Díky svým miniaturním rozměrům a multičipovému balení modulu je technologie Bluetooth vhodná i pro nejpřenosnější zařízení.
Bezpečnost odpovídá normám
Radiové přenosy technologií Bluetooth budou odpovídat bezpečnostním normám, vztahujícím se k účinkům radiového provozu na lidský organismus tak, jak jsou požadovány státy, ve kterých se tato technologie bude používat. Emise ze zařízení, vybavených technikou Bluetooth, nebudou vyšší než emise bezdrátových telefonů, považovaných v tomto odvětví za standardní. Moduly s technologií Bluetooth nebudou rušit ani poškozovat zařízení soukromých či veřejných telekomunikačních sítí a nebudou ani ohrožovat bezpečnost lidí.
Výrobky s Bluetooth budou k dispozici již v první polovině roku 2000
Společnost TOSHIBA EUROPE GmbH předpokládá široké rozšíření technologie Bluetooth do oblasti počítačů a telekomunikační techniky. Zaváděním Bluetooth se zvětší trh osobních mobilních zařízení a prodlouží se doba vysílání datových zpráv z mobilních zařízení. Výrobci budou moci nahradit baterie připojovacích portů jediným modulem pro novou technologii, což jim přinese úspory ve výrobě. První výrobky se zabudovanou technologií Bluetooth budou k dispozici v první polovině roku 2000.
Váš názor Další článek: Nová kniha Billa Gatesa je už i v elektronickej forme s vylepšenými funkciami

Témata článku: Bezpečnost, První komentář, Delta, Rychlé spojení, Jediný způsob, Miniaturní modul, Radius, Interest, Připojení tiskárny k pc, Mobilní zařízení, Vhodná rychlost, MA, Vhodná technologie, Nenáročný uživatel, Mobilní telefony, Mobilní telefony nokia 225, Radiová komunikace, Spolehlivý způsob


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu