BELL LABS UČINILY DALŠÍ KROK NA CESTĚ K ETHERNETOVÉMU PŘENOSU RYCHLOSTÍ 100 GIGABITŮ ZA VTEŘINU

Výzkumná a vývojová divize společnosti Lucent Technologies (symbol NYSE: LU) laboratoř Bell Labs oznámila na Evropské konferenci optické komunikace (ECOC) uskutečnění prvního přenosu dat v 10 kanálech optického vedení o délce 2 000 km při rychlosti 107 gigabitů za vteřinu. Toto je již dostatečná vzdálenost potvrzující životaschopnost technologie pro většinu sítí, které k takové rychlosti směřují.
BELL LABS UČINILY DALŠÍ KROK NA CESTĚ K ETHERNETOVÉMU PŘENOSU RYCHLOSTÍ 100 GIGABITŮ ZA VTEŘINU

Představitelé Bell Labs oznámili úspěšný přenos a příjem elektronicky multiplexovaného a demultiplexovaného provozu při rychlosti 107 Gb/s pomocí hardwaru podobného tomu, který se dnes používá v sítích dosahujících rychlosti 40 Gb/s. Využitím modulace DQPSK (differential quadrature phase shift keying) ve vysokorychlostní elektronice a optoelektronice došlo ke 25% zrychlení oproti současným 40 gigabytovým systémům. Prototyp plně integrovaného DQPSK modulátoru vyrobeného z niobičnanu lithného poskytl Národní institut informačních a komunikačních technologií (NICT, Japonsko) a společnost Sumitomo Osaka Cement, Inc. Využití technologie podobné komerčně dostupným výrobkům představuje významný krok směrem k realizovatelnosti výroby a instalace 100gigabitových sítí za dostupnou cenu za přenesený informační bit.

„Velká část výzkumného úsilí v Bell Labs se soustředí na to, abychom mohli operátorům nabídnout širokopásmové síťové technologie, s jejichž pomocí budou jejich metropolitní a páteřní sítě schopny zvládnout dramatický nárůst IP provozu z podnikových aplikací a spotřebních služeb, jako je IP video na objednávku,“ uvedl Martin Zirngibl, ředitel Bell Labs. „Výrazný pokrok ve vzdálenosti a využití komerčně dostupných komponentů ukázal, že 100gigabitový sériový přenos je životaschopná technologie pro přenášení dat v jejich nativním ethernetovém formátu.“

V současnosti dosahuje datový provoz v páteřních sítích WDM rychlosti 10 Gb/s, příležitostně pak 40 Gb/s při využití spojení SONET/SDH nebo OTN. Tato oblast výzkumu Bellových laboratoří je zaměřena na vývoj technologií a architektur umožňujících přenášet a přepojovat ethernetové optické datové proudy rychlostí 107 Gbps (tj. datový přenos rychlostí 100 Gbps plus 7 % rezerva pro opravy chyb).

Kopii zmíněného dokumentu najdete na stránkách ECOC na adrese www.ecoc2006.org.

 

O Bell Labs

Laboratoře Bell Labs, výzkumná a vývojová divize společnosti Lucent Technologies, patří mezi přední tvůrce nových komunikačních technologií. Od roku 1925 získaly více než 30 000 patentů a vždy hrály klíčovou roli při vynalézání či zdokonalování předních komunikačních technologií, mj. tranzistorů, digitálních sítí a signálových procesorů, laserů a optických komunikačních systémů, komunikačních družic, mobilní telefonie, elektronického přepojování hovorů, tónové volby a modemů. Výzkumníci z Bell Labs získali jedenáct Nobelových cen za fyziku, devět Národních medailí USA za vědu a osm Národních medailí USA za techniku. Další informace o společnosti Bell Labs naleznete na jejích webových stránkách na adrese http://www.bell-labs.com.

 

O společnosti Lucent Technologies

Společnost Lucent Technologies navrhuje a dodává systémy, služby a softwary, o něž se opírají komunikační sítě příští generace. S podporou výzkumných a vývojových programů laboratoří Bell Labs společnost využívá svých rozsáhlých zkušeností v oblasti mobilních řešení, optických systémů, softwaru, technologií datových a hlasových sítí, ale i služeb k vytváření nových příjmových zdrojů pro své zákazníky, jimž současně umožňuje rychlou implementaci a kvalitnější řízení jejich sítí. Mezi zákazníky společnosti Lucent patří poskytovatelé komunikačních služeb, státní instituce a společnosti z celého světa. Více informací o společnosti Lucent Technologies sídlící v Murray Hill, N.J., USA, najdete na adrese www.lucent.com

Váš názor Další článek: První 45nm procesory od Intelu už v roce 2007

Témata článku: Murray, Bella, Nativní přenos, Družice, Bell, Phase, Sonet, Cement


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 99

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky