B-Right získala ocenění Ms Partner 2008 za projekt legalizace softwaru

B-Right získala ocenění Ms Partner 2008 za projekt legalizace softwaru

Provedení softwarového auditu a zavedení aktivní správy licencí bylo zatím v oblasti školství zařazováno mezi téměř nerealizovatelné projekty. Jde o specifické prostředí, kde se uživatelé počítačů mění každý den, jejich aktivity lze obtížně omezovat a o správu sítě se navíc nejčastěji stará jeden z učitelů nebo bývalý žák. „Přenechání práce externím odborníkům v oblasti SAM (software asset management nebo také správa softwarového hospodářství) brání vysoká cena těchto služeb a tím se tyto organizace nacházejí v nezáviděníhodné situaci“, komentuje situaci spoluautor projektu Jakub Vlček, profesionální softwarový auditor.

Ani školy přitom nepodléhají výjimce a odpovědnost za nelegální instalace ponese v případě problémů statutární zástupce školy a administrátor sítě. Finanční pokuta, zabavení počítačů, negativní publicita a v neposlední řadě možnost odnětí svobody mohou být výsledkem zanedbání péče o tuto oblast.

Chránit školu a zároveň mít přehled o každé investované koruně

Pomoci školám se rozhodli zástupci společností Microsoft, B-Right Consulting, truconneXion a softwarový auditor Bc. Jakub Vlček. Ke spolupráci vyzvali několik desítek pražských škol. Do pilotního projektu se nakonec zapojily tři z nich – Základní škola Meteorologická a MŠ Montessorri, SOŠ a SOU Weilova a SPŠST Panská.

„Chtěli jsme školám ukázat, že zavedení SAM není ani složité, ani zbytečné. Mimo ochrany před problémy z porušování autorských práv přináší okamžité úspory v oblasti IT. Jako nejvěrohodnější metodu jsme vyhodnotili praktickou ukázku -a ukázalo se, že to byla správná cesta“, řekla Martina Hyndráková ze společnosti B-Right.

Pilotní projekt měl ukázat cestu ostatním školám v celé ČR, a tak byl pečlivě dokumentován a vyhodnocován ve všech částech. Nejprve byla zmapována představa správce sítě a vedení o stavu IT ve škole. Následně byl nasazen profesionální auditovací software AuditPro a s jeho pomocí zmapován faktický stav hardwaru a instalací softwaru. Ekonomické oddělení pomohlo s dohledáním nabývacích dokladů a profesionální auditor pomohl škole zavést potřebné evidence. V poslední etapě byla zpracována interní směrnice upravující zacházení se softwarem ve škole a přijata opatření ke snadnému udržení přehledu i do budoucna.

„Až do dnešního dne jsem měl celou evidenci softwaru víceméně jen v hlavě“, řekl Michal Kněžourek, správce sítě SOŠ a SOU Weilova. „Při počtu počítačů přesahujícím dvě stovky to bylo opravdu náročné. Softwarový audit mi pomohl zpracovat a zpřesnit evidenci softwaru a jeho licencí, napravit některé nejasnosti v přidělování licencí a možných následků chybného rozhodnutí. Program AuditPro poskytl zajímavé informace o využívání počítačové sítě (zejména studentské části) a neduhy, které jsme dříve pouze odhadovali, máme možnost nyní cíleně a účinně řešit.“

„Dlouhodobý monitoring skutečného využití počítačů mi dává podklad pro cílené a smysluplné posílení (event. nahrazení) konkrétních počítačů, které to opravdu potřebují a mohou tak v důsledku vést k lepší efektivitě výuky. Tím se šetří finance za zbytečné pořizování hardwaru i softwaru“, uvádí Ing. Roman Sixta, správce počítačové sítě na ZŠ Meteorologická.

„Ukázalo se, že není čeho se bát. Ba právě naopak. Ve spolupráci s profesionálním auditorem je každá škola bez problému schopna SAM zavést a okamžitě z něj těžit. Hlavním přínosem zůstává dokonalý přehled o všem vybavení a jistota, že každá koruna za nové vybavení jde přesně tam, kam je třeba. Omezit studenty je obtížné – počítače jsou tu pro ně – ale je třeba velmi pečlivě hlídat hranici, za kterou už ohrožují školu samotnou“, dodává softwarový auditor Jakub Vlček.

Auditovací program AuditPro zůstane po skončení projektů ve všech školách už natrvalo a umožní jim tak udržet žádoucí stav s minimálním vloženým úsilím i do budoucna.

Vítězství v mezinárodní soutěži

Faktické přínosy pro školy byly viditelné už v průběhu projektu a po ukončení pilotní části se o něj okamžitě začaly zajímat další školy. Organizátoři proto projekt přihlásili do mezinárodní soutěže projektů partnerů společnosti Microsoft. V regionu CEE (Střední a východní Evropa) byl pak projekt vyhodnocen jako nejlepší v kategorii Licensing Solutions - Software Asset Management. Společnost B-Right Consulting za něj získala ocenění Partner of the Year. Cenu si zástupci projektu pojedou převzít do amerického Houstonu v červenci 2008.

Váš názor Další článek: Víme, který router je pro vaši Wi-Fi síť ten nejlepší

Témata článku: Software, Microsoft, Houston, Evidence, Auditor, Vysoká pokuta, Asset Management, Jakub, Počítačová oblast, Meteorologická informace, Celá etapa, Náročné využívání, Sam, Složitá část, Počítače cena na Mall.cz


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch