Autodesk sponzoruje ambiciózního návrháře v úsilí o vytvoření vítězného konceptu automobilu

15. ledna 2007
Warezov opět masivně útočí
SAN RAFAEL, Kalifornie, 8. ledna – Autodesk oznámil, že sponzoruje návrh koncepčního vozu, který návrhář Uros Pavasovic přihlásil do soutěže Michelin Challenge Design na veletrhu 2007 North American International Auto Show.
Autodesk sponzoruje ambiciózního návrháře v úsilí o vytvoření vítězného konceptu automobilu

Pavasovic, úspěšný nezávislý designér návrhář automobilů a jachet, vytvořil návrh nazvaný Fiat Scratch ve špičkové aplikaci pro průmyslový návrh a vizualizace Autodesk AliasStudio, která nově definuje pojetí navrhování pro spotřební a dopravní průmysl. Pavasovic v aplikaci AliasStudio úspěšně realizoval celý svůj návrh, od prvních skic až po produkční modelování. Využil přitom nástroje, jež usnadňují rychlé vytváření, posuzování a vizualizaci nápadů v hladkém návrhovém procesu, který se odehrává v jediném systému. AliasStudio je přední nástroj pro průmyslový návrh, který využívají prakticky všechny automobilky na světě a mnoho předních světových firem zabývajících se poradenstvím v oblasti spotřebních výrobků a navrhování.

Koncepce vozu, kterou Pavasovic původně vytvořil jako závěrečný projekt svého magisterského studia návrhu vozidel na Royal College of Art v Londýně, představuje minimalistický návrh s výraznými vzory škrábání a efektním lakem.
Pavasovic přirovnává svůj návrh auta ke starým sepraným modrým džínám. Jeho snahou bylo, aby odřené tělo auta zachycovalo ducha nespoutané svobody a individuality.

„3D řešení Autodesku pro koncepční navrhování a vizualizaci aut funguje hladce a je naprosto komplexní,“ vysvětluje Pavasovic. „Jsou v něm integrovány 3D nástroje, na něž spoléhám při definování tvaru a při komunikačních procesech, což mi pomáhá proměnit `Fiat Scratch` – auto, které jsem si vysnil – na něco, co můžu prezentovat, sdílet a s čím můžu fyzicky pracovat. AliasStudio podporuje kreativitu a umožňuje mi vytvářet esteticky i funkčně excelentní návrhy. Vždy se snažím uvažovat originálně, abych nabídl něco neočekávaného.“

Pavasovic je dlouholetým fanouškem produktů Autodesku a vysoce chválí AliasStudio za jeho schopnost optimalizovat návrhový proces. V počátečních stádiích mu vyspělé funkce pro dynamické modelování tvarů umožnily rychle experimentovat s tvary. Tvary přitom mohl snadno upravovat i v jakémkoli dalším stádiu návrhového procesu. V průběhu všech kroků procesu mu AliasStudio umožnilo zachovat původní koncept nedotčený, což je stěžejní funkce při přechodu od modelu ve čtvrtinovém měřítku k návrhu auta v plné velikosti. Klíčové modelovací nástroje v pozdějších stádiích urychlily proces vytváření vysoce kvalitních povrchů. V poslední fázi AliasStudio poskytlo autorovi fotorealistickou interaktivní vizualizaci, která se osvědčila jako okamžitá zpětná vazba i jako prostředek pro komunikaci návrhu bez časových a finančních nákladů na konstrukci fyzického prototypu nebo čekání na softwarový rendering.

„Navrhování aut je náročný a intenzivní proces, který od návrháře vyžaduje prezentaci nových konceptů, dokonalé stylizace, vyspělé technologie a emocí,“ říká Robert „Buzz“ Kross, viceprezident Manufacturing Solutions Division společnosti Autodesk. „Návrháři jako Uros Pavasovic, kteří jsou vybaveni uceleným softwarovým řešením Autodesk AliasStudio, jsou schopni překonat výzvy spojené s vytvářením koncepčního vozu a realizovat své kreativní nápady ještě před výrobou prototypu.“

Model Pavosovicova auta v plné velikosti spolu s dalšími zhruba 40 pracemi, které vybrala porota prestižní soutěže 2007 Michelin Challenge Design, bude vystaven od 7. do 21. ledna na veletrhu North American International Auto Show v detroitské Michigan Hall. Další informace a prezentace konceptů najdete na webu www.michelinchallengedesign.com.

Váš názor Další článek: Warezov opět masivně útočí

Témata článku: Dokonalá vizualizace, Challenge, Kross, Fiat, Úspěšný model, Michelin, Scratch, Royal, Jediný prototyp, Division

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší