Autodesk rozšířil svou nabídku geoprostorových řešení o výkonný inženýrský GIS

SAN FRANCISCO, 13. února 2007 – Na své akci World Press Day představila společnost Autodesk vylepšení svých geoprostorových softwarových produktů AutoCAD Map 3D 2008 a AutoCAD Raster Design 2008, které plánovacímu, technickému a provoznímu personálu provozovatelů technických služeb či státních úřadů dále zjednodušují integraci geoprostorových dat.
Autodesk rozšířil svou nabídku geoprostorových řešení o výkonný inženýrský GIS

Snadný přístup k informacím v systémech GIS a CAD pomáhá organizacím optimalizovat provoz napříč podnikovými a inženýrskými týmy a nově definuje konvenční postupy mapování, projektování a správy majetku. Tyto dvě aplikace v kombinaci s webovým GIS řešením Autodesk MapGuide Enterprise a systémem pro navrhování a správu infrastruktury Autodesk Topobase nabízejí zákazníkům i vývojářům robustní a přitom ekonomicky výhodné řešení geografického informačního systému.

„Pracovníci v terénu a správci majetku potřebují naprosto aktuální informace o místě a návrhu – ať už mají za úkol opravit vodovod nebo naplánovat rozparcelování,“ řekla Lisa Campbell, viceprezidentka divize Autodesk Geospatial Solutions. „Tento základní požadavek je klíčem ke zvyšování produktivity organizací v různých průmyslových sektorech a Autodesk se s touto výzvou snaží vypořádat tím, že neustále zdokonaluje své portfolio klíčových technologií.“

Geoprostorová řešení Autodesku umožňují klíčovým oddělením integrovat, používat a sdílet kombinované informace ze systémů CAD a GIS, takže práci na projektech a rozhodování už nebrzdí nedostupná nebo nekompatibilní data. Integrovaná geoprostorová řešení Autodesku jako AutoCAD Map 3D, Autodesk MapGuide Enterprise, Autodesk Topobase a AutoCAD Raster Design překonávají tradiční oddělená úložiště informací pomocí open source technologie přístupu k datům. V kombinaci s databázovým systémem, který také podporuje prostorová data, tyto softwarové aplikace poskytují základnu pro centralizovaný přístup a integraci dat napříč návrhovými, geoprostorovými a podnikovými systémy a také pro zpřístupňování prostorových informací zákazníkům, interním týmům, veřejnosti i jiným podnikovým aplikacím po webu.

Klíčem k novým možnostem geoprostorových řešení Autodesku je přístupová technologie Autodesk Feature Data Object (FDO), která umožňuje spolupráci různých typů dat. Autodesk loni uvolnil technologii FDO a svou platformu pro prostorové aplikace Autodesk MapGuide komunitě open source a vytvořil tak software MapGuide Open Source. Projekty, které jsou nyní hostovány organizací Open Source Geospatial Foundation (OSGeo), umožňují vývojářům po celém světě podílet se na vývoji této geoprostorové technologie.

Špičková inženýrská GIS platforma pro vytváření a správu prostorových dat. AutoCAD Map 3D 2008 obsahuje nové funkce FDO, které umožňují uživatelům efektivněji přistupovat k datům a sdílet je bez ohledu na jejich umístění nebo typ souboru.

Klíčová vylepšení v poslední verzi:

  • Až o 90 procent rychlejší přístup k datům pomocí přístupové technologie FDO.
  • Kapacita pro výkonnější analýzu a vizualizace dat GISu a CADu.
  • Nástroje pro jednodušší import, export a publikování dat. 
  • Dokonalejší interoperabilita s jinými aplikacemi postavenými na AutoCADu pro publikování plně stylizovaných map.

Aplikace Raster Design 2008, postavená na platformě AutoCAD a s možností snadného přidání k ostatním produktům založeným na AutoCADu, zvyšuje celkovou produktivitu návrhářských týmů tím, že pomáhá optimalizovat přístup ke skenovaným výkresům na papíře, k mapám, leteckým fotografiím, digitálním elevačním modelům, satelitním snímkům a podobným digitálním návrhovým datům. Pomocí vyspělých nástrojů aplikace Raster Design pro vektorizaci, rastrové úpravy a analýzu získávají návrháři maximální užitek ze svých obrazových archivů, mají lepší východiska pro rozhodování a také jsou schopni přicházet s působivějšími prezentacemi svých projektů.

AutoCAD Raster Design 2008 přináší několik nových vlastností a vylepšení:

  • Více možností pro vložení obrazového materiálu v různých formátech a podpora snímků s více rámečky. 
  • Nástroje pro rychlejší převod a ověření, úpravy a začištění obrazů.
  • Nástroje pro přípravu rastrových dat pro aplikace založené na AutoCADu a zachycení obrazu pro lepší interoperabilitu s aplikací AutoCAD Map 3D 2008.

Řada komerčních technologií Autodesk MapGuide, do které patří Autodesk MapGuide Enterprise a Autodesk MapGuide Studio, překonává překážky systémové a datové nekompatibility pomocí flexibilní platformy webových map, jež umožňuje rychle, snadno a ekonomicky výhodně publikovat a distribuovat prostorové informace na internetu. Produkty Autodesk MapGuide umožňují snadno vytvářet a implementovat vlastní aplikace, jež využívají prostorová data.

Autodesk Topobase řeší klíčovou výzvu, se kterou se v současné době potýkají firmy a techničtí manažeři: izolovaná úložiště informací. Protože s prostorovými informacemi obvykle pracuje hodně oddělení a procesů a pohyb dat v rámci procesů, mezi odděleními a softwarovými systémy neprobíhá hladce, jsou manažeři pod velkým tlakem, jak zajistit kontextové informace pro efektivní rozhodování. Topobase pomůže organizacím zvýšit efektivitu a přijímat rozhodnutí na základě komplexního vhledu. Vychází z technologií AutoCAD Map 3D, Autodesk MapGuide Enterprise a Oracle Spatial a integruje informace CADu, informace o majetku, GIS a zákaznické informace v centrální relační databázi, jež zajišťuje komplexní pohled na veškerý infrastrukturní majetek. Topobase také obsahuje předkonfigurované vertikální moduly pro organizace, které se starají o specifickou infrastrukturu, například vodovody a kanalizace.

Dostupnost produktů se bude v různých zemích lišit. Aplikace AutoCAD Map 3D a Raster Design jsou integrovány s aplikací Autodesk MapGuide Enterprise v propojené platformě, jejíž cena je daleko nižší než cena konkurenčních řešení. Podrobnosti o možnostech nákupu budou k dispozici v průběhu jara na webu: www.autodesk.com/purchaseoptions.

Témata článku: Open source, Snadné řešení, Letecký snímek, Satelitní snímek, Klíčový snímek, Různé systémy, Různý terén, Lisa, Autodesk

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje