ASUS RT-N65U: rychlý router se dvěma procesory

ASUS RT-N65U: rychlý router se dvěma procesory

ASUS představil dvoupásmový bezdrátový gigabitový router RT-N65U. Zařízení zvládá streamování obsahu ve vysokém rozlišení, hraní on-line her i intenzivní stahování dat. Využívá dva procesory a funkci Turbo NAT, s jejichž pomocí optimalizuje propustnost kabelového i bezdrátového připojení v kombinovaném pásmu 2,4 GHz/5 GHz. Router je vybaven dvojicí portů USB 3.0, které slouží ke snadnému připojení různých zařízení a zvyšují flexibilitu jeho využití v roli serveru. Ke všem funkcím mohou uživatelé pohodlně přistupovat prostřednictvím rozhraní ASUSWRT. Podobně jako další routery od společnosti ASUS, i model RT-N65U charakterizuje design připomínající černý diamant. Doporučená cena novinky je 2490 Kč s DPH.

Provoz ve dvou bezdrátových pásmech současně

RT-N65U zvyšuje výkon sítě a zajišťuje plynulejší provoz, k čemuž využívá architekturu SoC (System on a Chip) se dvěma výkonnými, zároveň však úspornými procesory. Jeden procesor je vyhrazen pro pásmo 2,4 GHz, druhý pro pásmo 5 GHz, díky čemuž lze v obou pásmech dosáhnout maximální propustnosti. Čistší a méně frekventované pásmo 5 GHz slouží k náročnějším úlohám, jako je streamování obsahu ve vysokém rozlišení nebo hraní on-line her, pásmo 2,4 GHz pak k běžným rutinním činnostem, jako je prohlížení webových stránek, využívání sociálních sítí nebo e-mail. Při kombinaci obou pásem je možné dosáhnout rychlosti až 750 Mb/s.

Turbo NAT: hardwarový překlad síťových adres

Kabelová připojení v kombinaci se souběžným provozem Wi-Fi zaručují maximální rychlosti nezbytné k plynulému využití sítě. Speciální funkce Turbo NAT sloužící k získávání MAC adresy z IP adresy zařízení a kontrole paketů výrazně převyšuje možnosti softwarového NAT. Výsledkem je stabilní rychlost až 900 Mb/s. Díky současnému využití kabelového i bezdrátového připojení nedochází k poklesům výkonu. RT-N65U proto představuje stabilní platformu pro nepřetržité stahování a on-line multitasking.

Klepněte pro větší obrázek

AiRadar – technologie pro tvarování signálu

Aby bylo možné rychlost routeru RT-N65U využít na maximum, ASUS jej vybavil vlastní technologií AiRadar, která nejen zvyšuje stabilitu připojení, ale rozšiřuje také jeho dosah, takže RT-N65U budete moci bez problémů používat i v rozlehlých domácnostech, kancelářích nebo vícepodlažních budovách.

Dva porty SuperSpeed USB 3.0

Novinka disponuje hned dvěma porty USB 3.0, jejichž prostřednictvím můžete router okamžitě proměnit v multifunkční server. Lze ho používat jako FTP, Samba, UPnP AV nebo tiskový server a jejich sdílením mezi různými zařízeními tak lépe využít zdroje. Zařízení dokáže stahovat obsah přímo na USB úložiště, aniž by při tom potřeboval PC. RT-N65U pracuje se zařízeními kompatibilními s DLNA a může posloužit jako základ pro rychlé zajištění domácí zábavy. Umožňuje také sdílet 3G připojení a dovoluje několika zařízením přistupovat on-line prostřednictvím jediného mobilního účtu. Představuje tak alternativní řešení při selhání připojení k síti WAN.

Výkonné funkce a snadná správa

S pomocí intuitivního grafického rozhraní ASUSWRT zvládnete pohodlně veškerá nastavení routeru během desítek sekund. Rozhraní nabízí také funkci komplexního monitorování a kontroly sítě. Nechybí ani funkce správy klientů, aktualizace jediným kliknutím a několik aplikací od společnosti ASUS, k nimž patří VPN Server, Download Master (nepřetržité stahování 24 hodin denně i po vypnutí počítače), rodičovská kontrola či dohled nad hosty připojenými do sítě.

Témata článku: DLNA, Samba, Turbo, Jediná síť, Vysoký dosah, USB Wi-fi, Vysoký obsah

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí