Architekti předpovídají podstatný nárůst využívání principů dlouhodobě udržitelného návrhu

DENVER, Greenbuild Expo, 15. listopadu 2006 — Autodesk oznámil výsledky průzkumu Autodesk Green Index 2006, který sleduje, jak si architekti osvojují ekologické návrhové techniky. Celková hodnota tzv. Green Indexu, která vychází ze skóre v rozsahu od nuly do sta, by do roku 2011 měla dosáhnout dvojnásobku hodnoty 30 z roku 2006.
Architekti předpovídají podstatný nárůst využívání principů dlouhodobě udržitelného návrhu

Poptávka klientů je nyní primárním faktorem prosazování ekologických stavebních postupů

 

Sedmdesát sedm procent respondentů letošního průzkumu uvedlo, že poptávka klientů je hlavním faktorem, proč si architekti osvojují postupy dlouhodobě udržitelného návrhu. Je to významný nárůst proti 64 procentům respondentů průzkumu Green Index z roku 2005. V loňském průzkumu souvisela poptávka zákazníků s náklady na paliva jako hlavním faktorem prosazování ekologických stavebních postupů. 

„Letošní studie odhaluje rostoucí odhodlání architektů a investorů dodržovat principy dlouhodobě udržitelného návrhu,“ řekl Jay Bhatt, viceprezident pro oblast stavebních řešení společnosti Autodesk. „Řešení Autodesku umožňují architektům efektivněji spolupracovat a přesněji odhadovat celkové náklady na jejich návrhy v průběhu celého životního cyklu.“

 

Americký institut architektů (AIA) v roce 2005 stanovil jako cíl snížení využívání fosilních paliv v souvislosti s výstavbou do roku 2010 o 50 procent. Více než 60 procent architektů, kteří odpovídali v průzkumu Autodesk Green Index 2006, předpovídá, že jejich práce na integrovaných a vysoce efektivních návrzích pomůže splnit tento cíl AIA.

 

 

 

Dokonalejší návrhářský software a energetické modelování podporují ekologické stavební postupy

Architekti podle zprávy Autodesk Green Index 2006 počítají s tím, že budou v příštích pěti letech používat návrhářský software pro energetické modelování a nejrůznější úkoly, zahrnující:

  • 300% nárůst využívání návrhářského softwaru při specifikaci množství materiálu a rozpisů za účelem minimalizace odpadu v průběhu výstavby (v roce 2011 bude tyto funkce využívat 36 % architektů u většiny svých projektů, zatímco letos je využívá 9 % architektů);
  • 258% nárůst využívání softwaru k posouzení možností slunečního vytápění (43 % v roce 2011, 12 % v roce 2006);
  • 176% nárůst využívání softwaru k posouzení možností slunečního osvětlení (47 % v roce 2011, 17 % v roce 2006);
  • 105% nárůst využívání softwaru k posouzení a průzkumu alternativních stavebních materiálů za účelem maximalizace energetické výkonnosti a minimalizace dopadu na životní prostředí (45 % v roce 2011, 22 % v roce 2006);
  • 112% nárůst využívání softwaru k energetickému modelování a analýzám (53 % v roce 2011, 25 % v roce 2006).

 

Architekti se nejčastěji snaží šetřit energii vysoce účinnými systémy vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC), 64 procent respondentů studie je v posledním roce navrhlo u více než poloviny svých projektů. Před pěti lety využívalo vysoce účinné systémy HVAC u více než poloviny svých projektů pouze 36 procent architektů. Navíc 85 procent architektů počítá s tím, že vysoce účinné systémy vytápění, ventilace a klimatizace budou do roku 2011 využívat u většiny svých projektů.

 

Metody výzkumu

Tento internetový průzkum byl uskutečněn v říjnu 2006 mezi 150 praktikujícími architekty ve Spojených státech. Architekti byli dotazováni na využívání 16 postupů ekologického návrhu před pěti lety, v posledních dvanácti měsících a na očekávané využívání těchto postupů za pět let. Sledované návrhové postupy vycházejí z norem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) organizace US Green Building Council.

Navrhování rodinných domů se převážně věnuje 48 procent architektů, kteří se průzkumu zúčastnili. Zbytek se věnuje komerčním projektům, institučním nebo industriálním projektům. 54 procent z nich mají více než patnáctileté pracovní zkušenosti jako architekt. 72 procent se zúčastnila školení nebo programu pokračujícího vzdělávání na téma zelených budov.

 

Kompletní zpráva je k dispozici na webu Autodesk Sustainability Center (www.autodesk.com/green).

 

O společnosti Autodesk

Společnost Autodesk se plně soustředí na to, aby se jejím zákazníkům dařilo rychle umísťovat na trh jejich tvůrčí nápady. Se sedmi milióny uživatelů je Autodesk vedoucím světovým dodavatelem softwaru a služeb pro odvětví stavebnictví, výroby, infrastruktury, digitálních médií a bezdrátových datových služeb. Řešení Autodesku pomáhají zákazníkům efektivněji vytvářet, spravovat a sdílet jejich data v digitální podobě. Tvůrčí myšlenky se pro zákazníky stávají konkurenční výhodou, neboť mohou být produktivnější, zpracovávat své projekty efektivněji a maximalizovat své zisky.
 
Autodesk byl založen v roce 1982 a má ústředí v San Rafael v Kalifornii. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webových stránkách www.autodesk.com nebo www.autodesk.cz.

 

© Copyright 2006 Autodesk, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. 

Váš názor | Nástroj pro oznámení pravosti Windows bude nápadnější

Témata článku: Software, Sluneční energie, Leadership, Green, Vytápění, Fosilní palivo, Rafael

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší