Apple v novém počítači MacBook Air přichází se zcela novým pojetím notebooku

Apple v novém počítači MacBook Air přichází se zcela novým pojetím notebooku

Společnost Apple® dnes představila zcela nový MacBook Air®, první z nové generace notebooků, ve kterých budou mechanické pevné disky a optické jednotky nahrazeny internetovými službami a úložišti flash. Tyto notebooky nové generace jsou:
 

  • rychlejší – solid state flash úložiště jsou až dvakrát rychlejší než pevné disky,
  • spolehlivější – nehrozí poruchy pevných disků,
  • lehčí a menší – solid state flash úložiště jsou až o 90 procent menší a lehčí než pevné disky.

Nový MacBook Air, dostupný v 11palcovém a 13palcovém provedení s váhou od 1,06 kg, je nejlehčí a nejpřenosnější notebook Apple v historii. MacBook Air díky stejné technologii solid state úložiště, jakou používá iPad™, poskytuje okamžitou odezvu, výdrž na baterie až sedm hodin a výdrž v pohotovostním režimu až 30 dní.* Cenově dostupný MacBook Air definuje novou generaci počítačů MacBook.

„MacBook Air je první z nové generace notebooků, které nahrazují mechanické, rotující disky paměťmi flash,“ řekl Steve Jobs, generální ředitel společnosti Apple. „Vzali jsme, co jsme se naučili na iPadu – solid state úložiště, okamžité zapnutí, úžasnou výdrž v pohotovostním režimu, miniaturizaci a lehkou konstrukci – a vytvořili nový MacBook Air. Ten úžasně pohotovou odezvou a mobilitou zcela změní naše uvažování o noteboocích.“

Nový MacBook Air s přesným hliníkovým unibody krytem je v nejtenčím bodě silný pouze 0,3 cm a v nejsilnějším bodě 1,7 cm, 11palcový model váží jen 1,06 kg a 13palcový model 1,32 kg. Stejně jako iPad byl MacBook Air od základu navržen výlučně pro flash úložiště. Flash úložiště navržené společností Apple je o 90 procent menší a lehčí než konvenční pevný disk pro notebooky, což přispívá k mobilnímu, superlehkému designu počítače MacBook Air. Flash úložiště počítače MacBook Air také poskytuje rychlejší přístup k datům a větší spolehlivost než pevné disky, neboť neobsahuje žádné pohyblivé součástky.

Pohodlné psaní a produktivitu při práci zaručuje jak klávesnice plné velikosti, tak vyhlášený skleněný trackpad s technologií Multi-Touch™ – stejný, jímž jsou vybaveny počítače Apple MacBook® Pro. Ten umožňuje plynule procházet webové stránky, projíždět fotky, měnit velikost a orientaci snímků. Zabudovaná FaceTime® kamera, mikrofon a stereo reproduktory se dokonale hodí pro videohovory s přístroji iPhone® 4, iPod touch®** a dalšími počítači Mac.

Flash úložiště v kombinaci s energeticky úspornými procesory Intel Core 2 Duo a grafikou NVIDIA GeForce 320M poskytují ideální kombinaci mobility, výdrže na baterie a výkonnosti. MacBook Air nabízí 11,6palcový nebo 13,3palcový displej s vysokým rozlišením a podsvícením LED a také Mini DisplayPort pro připojení k 27palcovému monitoru Apple LED Cinema Display, projektoru nebo HD televizi. Ultrarychlé bezdrátové rozhraní Wi-Fi 802.11n umožňuje stahovat hudbu a filmy z iTunes®, zálohovat data pomocí Time Capsule® a ukládat nebo sdílet soubory pomocí služby MobileMe? a iDisk®. Pro připojení k bezdrátovým periferiím je MacBook Air vybaven rozhraním Bluetooth 2.1+EDR, zatímco dva porty USB umožňují snadno synchronizovat a nabíjet iPad, iPhone nebo iPod® a zároveň používat i jiné zařízení USB. 13palcový MacBook Air rovněž obsahuje slot pro SD karty.

Apple vyrábí nejzelenější notebooky na trhu a MacBook Air jako poslední notebook Mac® získal status EPEAT Gold a splňuje požadavky specifikace Energy Star 5.0.*** Každý unibody kryt je vyroben z vysoce recyklovatelného hliníku a standardně dodávané, energeticky úsporné displeje s podsvícením LED neobsahují žádnou rtuť a jsou vyrobeny ze skla bez obsahu arzenu. Notebooky Mac neobsahují žádné bromované zpomalovače hoření, jejich interní součástky neobsahují PVC a celé počítače jsou vyrobeny z recyklovatelných materiálů.

Pomocí vyspělé chemie a technologie Adaptive Charging vytvořil Apple pro MacBook Air baterii, která na jediné nabití zajistí až sedm hodin bezdrátové produktivity a jejíž životnost je až 1 000 dobití.**** Výsledkem konstrukce zabudované baterie je méně odpadu. Poplatek za výměnu vyčerpaných baterií počítače MacBook Air zahrnuje nejen instalaci, ale také ekologicky zodpovědnou likvidaci staré baterie.

Každý Mac se dodává s nejvyspělejším operačním systémem na světě Mac OS® X Snow Leopard® a s inovativní sadou aplikací Apple iLife® pro tvorbu a sdílení fotek, filmů a hudby. Snow Leopard staví na desetiletí inovací a obsahuje řadu funkcí pro přenosné počítače včetně ovládání Multi-Touch, vyspělé podpory bezdrátových sítí, snadného sdílení souborů, automatického zálohování dat a inteligentní správy napájení. Nová sada iLife ’11 obsahuje aplikaci iPhoto® s úchvatnými celoobrazovkovými režimy pro procházení, úpravy a sdílení fotek; iMovie® s výkonnými, snadno použitelnými nástroji, které umožňují udělat z domácích videí zábavné filmové trailery; a GarageBand® s novými možnostmi zdokonalování vaší hry a tvorby skvěle znějících skladeb.

Ceny a dostupnost
Informace o cenách a dostupnosti vám poskytnou místní autorizovaní prodejci a distributoři společnosti Apple. 1,4 GHz 11palcový MacBook Air je vybaven 2 GB paměti a 64 GB nebo 128 GB úložné kapacity flash. 1,86 GHz 13palcový MacBook Air je vybaven 2 GB paměti a 128 GB nebo 256 GB úložné kapacity flash. Mezi možnosti konfigurace na objednávku a volitelné doplňky patří rychlejší procesory, 4 GB paměti, jednotka MacBook Air SuperDrive® a USB Ethernet Adapter.

Další technické specifikace a informace o možnostech konfigurace na objednávku a o doplňcích jsou k dispozici na webu www.apple.com/macbookair.

* Výdrž baterií a výdrž v pohotovostním režimu se liší podle způsobu použití a podle konfigurace. Další informace naleznete na stránce www.apple.com/batteries.

** Je vyžadován systém iOS 4.1.

**EPEAT je nezávislá organizace, která pomáhá zákazníkům porovnávat výkonové charakteristiky přenosných a stolních počítačů z hlediska ochrany životního prostředí. Produkty splňující všech 23 povinných kritérií a alespoň 75 procent volitelných kritérií získávají ocenění EPEAT Gold. Program EPEAT byl vytvořen americkým úřadem EPA a vychází ze standardu IEEE 1680 pro posuzování osobních počítačů z hlediska životního prostředí. Další informace naleznete na adrese www.epeat.net.

**** Při správné údržbě si má baterie počítače MacBook Air zachovat nejméně 80 procent původní kapacity po dobu až 1 000 nabíjecích cyklů. Výdrž baterií a počet cyklů nabití se liší podle způsobu použití a nastavení. Další informace najdete na stránce www.apple.com/batteries.

Témata článku: Notebooky, Facetime, Flash disk, Nový iPhone, Apple Mac, iPad Air 2, iPad Air, Snow, MacBook Air, Apple iPad, Leopard, Nová generace, Air, Nové úložiště, Gold, iPod Touch, MacBook Air 13, Apple Macbook, Apple iPod Touch, Apple Macbook Air

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje