Apple uvádí nový Mac Pro se čtyřmi 64bitovými jádry procesoru Xeon

Nový Mac Pro završuje přechod počítačů Apple na procesory Intel
Apple uvádí nový Mac Pro se čtyřmi 64bitovými jádry procesoru Xeon

Tisková zpráva, 30. srpna 2006

 

Praha, 30. srpna 2006 – Společnost Apple uvedla nový Mac Pro, 64bitovou pracovní stanici se dvěma novými dvoujádrovými procesory Intel Xeon s taktovací frekvencí až 3,0 GHz a s novou systémovou architekturou, která přináší až dvojnásobek výkonu počítače Power Mac G5 Quad*. S vysokým výkonem, většími možnostmi rozšíření, nabídkou výkonnější grafiky a bohatými možnostmi přizpůsobení je nově navržený Mac Pro ideálním systémem pro nejnáročnější uživatele. Uvedení počítače Mac Pro uzavírá rychlý a hladký přechod společnosti Apple, takže nyní celá řada počítačů Mac používá nejnovější procesory Intel.

Apple úspěšně zvládl přechod na procesory Intel za pouhých sedm měsíců – přesně za 210 dní,“ řekl Steve Jobs, generální ředitel společnosti Apple. „A jakým lepším produktem přechod dokončit, než novou pracovní stanicí Mac Pro, o které uživatelé snili.“

Nový Mac Pro je vybaven novými dvoujádrovými procesory Intel Xeon řady 5100 s revoluční mikroarchitekturou Intel Core, která přináší převratný výkon a energetickou efektivitu. Ve standardních testech je Mac Pro až dvakrát rychlejší než Power Mac G5. Je vybaven dvěma dvoujádrovými procesory Intel Xeon s taktovací rychlostí až 3,0 GHz, z nichž každý má 4MB sdílenou L2 cache a nezávislou systémovou sběrnici s taktem 1,33 GHz. Díky paměti DDR2 s taktem 667 MHz a úplnou mezipamětí nabízí Mac Pro 256bitovou paměťovou architekturu s ohromnou šířkou přenosového pásma.

Mac Pro nabízí možnosti přizpůsobení, které dosud nemají obdoby – zákazníci si jej mohou objednat ve více než 4,9 miliónech možných konfigurací, které splní i ty nejnáročnější nároky kladené na výkon, rozšiřitelnost a úložnou kapacitu. Nově navržený Mac Pro obsahuje přímo připojené úložné řešení, do něhož lze bez manipulace s kabely snadno nainstalovat až čtyři pevné disky Serial ATA s kapacitou 500 GB a vytvořit tak celkovou vnitřní úložnou kapacitu 2 TB, dosud nejvíce u jakéhokoli počítače Mac. Dále jsou podporovány dvě optické jednotky pro simultánní čtení a zápis na disky CD a DVD. Každý Mac Pro obsahuje tři rozšiřovací patice PCI Express plné délky a jednu grafickou patici PCI Express s dvojnásobnou šířkou, jež umožňuje nainstalovat vysoce výkonné grafické karty s dvojitou šířkou, aniž by tím bylo obsazeno více patic. Kvůli rychlému a praktickému připojení nejpoužívanějších externích zařízení nabízí čelní panel počítače Mac Pro jeden port FireWire 800, jeden port FireWire 400 a dva porty USB 2.0. Navíc jsou k dispozici další porty FireWire 800, FireWire 400 a tři porty USB 2.0 na zadním panelu. Mac Pro dále obsahuje dva porty gigabitového ethernetu, optický digitální vstup a výstup, analogový zvukový vstup a výstup a volitelná zabudovaná rozhraní AirPort Extreme a Bluetooth 2.0+EDR.

Každý Mac Pro je standardně vybaven grafikou NVIDIA GeForce 7300 GT s 256 MB grafické paměti, jež podporuje dva monitory a 30“ monitor Apple Cinema HD Display. Volitelně jsou k dispozici grafické karty ATI Radeon X1900 XT a NVIDIA Quadro FX 4500 s 512 MB grafické paměti, které podporují až dvě 30“ obrazovky Apple Cinema HD Display. Quadro FX 4500 zároveň obsahuje stereo 3D port k připojení brýlí pro aplikace se stereo zobrazením a je ideální pro nejnáročnější animace, zvláštní efekty a vědecké vizualizace. Mac Pro podporuje až čtyři grafické karty PCI Express, takže je schopen najednou obsloužit až osm obrazovek, což se hodí pro náročné vizualizace nebo velkoplošné zobrazovací stěny.

V každém novém počítači Mac Pro je nainstalována nejnovější verze operačního systému Mac OS X 10.4.7 Tiger s nativními aplikacemi Safari, Mail, iCal a iChat AV. Mac OS X Tiger obsahuje technologii pro překlad softwaru Rosetta, která umožňuje uživatelům hladce provozovat většinu aplikací napsaných pro Mac OS X na procesorech PowerPC. Uživatelé počítačů Mac s procesory Intel si nyní mohou vybrat z více než 3 000 univerzálních aplikací včetně všech spotřebitelských i profesionálních aplikací Apple. V univerzálních verzích je nyní k dispozici i Xsan, vysoce výkonný souborový systém pro podnikové úložné sítě (SAN), a Mac OS X Server, oceňovaný serverový operační systém společnosti Apple. Aktuální seznam univerzálních aplikací pro Mac OS X je k dispozici na webu guide.apple.com/universal a každý den se rozrůstá, jak stovky vývojářů oznamují podporu svých aplikací pro Mac OS X na procesorech Intel.

K počítači Mac Pro se výborně hodí širokoúhlé ploché monitory Apple Cinema Display. 30“ Cinema HD Display s nejvyšším rozlišením na trhu 2560 x 1600 pixelů a 23“ Cinema HD Display s rozlišením 1920 x 1200 pixelů, jež jsou ideální pro editaci televizního obsahu ve vysokém rozlišení. 20“ Cinema Display nabízí rozlišení 1680 x 1050 pixelů, což je více než dostatečné pro úpravy fotografií v plné velikosti a s dostatkem místa pro palety nástrojů.

Ceny a dostupnost

Mac Pro ve standardní konfiguraci se dvěma dvoujádrovými procesory Intel Xeon 2,66 GHz již je na českém trhu k dispozici za doporučenou koncovou cenu 85.199 Kč vč. DPH a recyklačních poplatků. Zákazníci si jej mohou objednat na internetovém obchodě Apple Store (store.apple.cz), v Apple Center MacSource (Zlatý Anděl 344, Praha 5) a u dalších autorizovaných prodejců Apple.

Standardní konfigurace Mac Pro obsahuje:

  • dva dvoujádrové procesory Intel Xeon 2,66 GHz;
  • 1GB paměti DDR2 667 MHz ECC s úplnou mezipamětí a s možností rozšíření na 16 GB;
  • NVIDIA GeForce 7300 GT s 256MB paměti GDDR2 SDRAM;
  • pevný disk 250GB Serial ATA (3Gb/s) s rychlostí 7200 rpm;
  • optickou jednotku SuperDrive 16x s podporou dvouvrstvých médií (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW);
  • čtyři patice PCI Express: jedna grafická patice s dvojnásobnou šířkou a tři rozšiřovací patice plné délky;
  • myš Mighty Mouse a klávesnici Apple Keyboard.

Poprvé v historii má uživatel v České republice možnost nakonfigurovat si svůj stroj přesně podle svých požadavků. Kromě standardní konfigurace je možné objednat Mac Pro v téměř 5 miliónech konfigurací na zakázku, kde si zákazník může vybrat: dva dvoujádrové procesory Intel Xeon 2,0 GHz nebo 3,0 GHz; až 16GB paměti DDR2 667 MHz ECC s úplnou mezipamětí (fully-buffered); až čtyři pevné disky 500 GB Serial ATA s rychlostí 7200 rpm; až dvě jednotky SuperDrive 16x s podporou dvouvrstvých médií; grafické karty ATI Radeon X1900 XT a NVIDIA Quadro FX 4500 s 512MB paměti GDDR3 SDRAM; bezdrátový modul AirPort Extreme, modul Bluetooth 2.0+EDR; Apple USB Modem; Apple Wireless Keyboard a Apple Wireless Mighty Mouse; Mac OS X Server Tiger; Apple Xsan a Apple Fibre Channel PCI Express Card. Úplný seznam volitelných konfigurací je k dispozici na webu http://www.apple.cz/cze/apple/hardware/macpro/.

 

 

Společnost Apple ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století odstartovala
v podobě počítače Apple II revoluci osobních počítačů a tuto svoji inovátorskou pozici upevnila v první polovině osmdesátých let uvedením počítačů Macintosh.
V současné době Apple posiluje své místo významného inovátora prostřednictvím mnoha cenami ověnčených stolních a přenosných počítačů, operačního systému Mac OS X, iLife a profesionálních kreativních aplikací. Apple rovněž rozdmýchal revoluci v oblasti digitální hudby prostřednictvím přenosných přehrávačů iPod a internetového obchodu iTunes.

 

Společnost CZECH DATA SYSTEMS značku Apple zastupuje v České republice od roku 1996. Je členem nadnárodního společenství MDS Group (www.mdsholdings.com) zastupujícího společnost Apple v řadě dalších zemí.

 

Pro další tiskové informace kontaktujte:

 

Hana Sobková                                                       Ondřej Hampl

Marketing Communication Manager                     Senior Account Manager

CZECH DATA SYSTEMS, Apple IMC                         Mmd Public Relations Czech Republic

Sokolovská 352/215, 190 00 Praha 9                   Nitranská 6, 101 00 Praha 10

T: +420 284 000 711                                             T: +420 224 251 555                 

F: +420 284 000 766                                             F: +420 224 254 364     

sobkova@apple.cz                                               hampl@mmd.cz

http://pr.apple.cz

 

Témata článku: Apple, DisplayPort, Displej, Nvidia Quadro, Apple Mac, Ohromná obrazovka, Nejnáročnější uživatel, Airport, Cinema, Univerzální aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje