Apple uvádí na český trh sadu kancelářských aplikací iWork ’08

11. září 2007
BiTMICRO SSD s kapacitou 416 GB
Apple uvádí na český trh sadu kancelářských aplikací iWork ’08

Praha, 5. září 2007 – Společnost Apple uvedla na český trh iWork ’08, novou verzi své sady kancelářských aplikací s novými verzemi textového editoru Pages a prezentačního programu Keynote a s inovativním novým tabulkovým procesorem Numbers. Aplikace Numbers přináší koncept inteligentních tabulek na flexibilním plátně. Toto nové pojetí umožňuje snadno organizovat informace, vytvářet výpočty, analyzovat výsledky a vytvářet tabulky, které vypadají stejně skvěle, jako fungují. Aplikace Pages ’08 nyní obsahuje zvláštní režimy pro optimalizovanou práci s textem a flexibilní práci s grafickým rozvržením stránek, nový kontextový formátovací panel a sledování změn. Keynote ’08 nyní obsahuje textové efekty, přechody a motivy, jež pomohou uživatelům snadno sestavovat působivé prezentace. Další novinkou je funkce Smart Builds, jejíž pomocí může kdokoli snadno vytvářet efektní animace typu A-to-B.

„S aplikacemi Pages a Keynote může kdokoli nesmírně snadno, velmi rychle a dokonce i zábavně vytvářet stylové dokumenty a prezentace,“ řekl Steve Jobs, generální ředitel společnosti Apple. „Numbers doplňuje celou sadu iWork, která je daleko intuitivnější a snáz použitelná než cokoli jiného na trhu.“

Numbers ’08 představuje zcela nové pojetí tabulkového procesoru, které umožňuje uživatelům organizovat si informace, interaktivně pracovat s daty a výpočty, přehledně se orientovat v tabulkách a jednoduše je tisknout. Pomocí několika inteligentních tabulek na flexibilním grafickém plátně mohou uživatelé měnit uspořádání informací, pozměňovat velikost sloupců a přidávat je – a to vše bez porušení celého listu. Každá tabulka je plnohodnotným listem s automatickou hlavičkou a zápatím, snadným tříděním a filtrováním a automatickým pojmenováním buněk. Vytváření, čtení a práce se vzorci je díky tomu naprosto snadná. Běžné funkce lze přetáhnout na jakoukoli buňku a celkem je k dispozici 150 funkcí zahrnujících široké spektrum výpočtů včetně numerických operací, operací s datem a časem, finančních a statistických operací. Interaktivní zaškrtávací pole a posuvníky umožňují uživatelům snadno měnit hodnoty buněk, zkoumat různé scénáře a okamžitě vidět výsledky provedených změn. Uživatelé mohou vytvářet efektní 2D a 3D grafy, které se automaticky aktualizují podle změn dat. Grafy mohou doplňovat bohatou grafikou, fotografiemi a textovými popisky. Interaktivní tisk umožňuje snadno přizpůsobit dokument pro tisk na jedinou stránku nebo uspořádat tabulky a objekty napříč několika stránkami.

Aplikace Pages ’08 nyní nabízí dva zvláštní režimy: optimalizovaný textový editor pro pohotové vytváření úhledných dokumentů a flexibilní editor grafického rozvržení stránky, jenž poskytuje uživatelům naprostou kontrolu nad umístěním objektů na stránce. Aplikace Pages obsahuje 140 šablon navržených společností Apple, z nichž mohou uživatelé snadno vytvářet dopisy, sestavy, informační sdělení a letáky. Nový kontextový formátovací panel nabízí uživatelům přesně takovou sadu nástrojů, kterou právě potřebují, ať pracují na úpravách textu, vytvářejí tabulku nebo upravují obrázek. Sledování změn usnadňuje spolupráci na dokumentech, neboť zobrazuje změny každého uživatele jinou barvou. Uživatelé pak mohou navržené změny přijmout nebo odmítnout.

Keynote ’08, špičková aplikace společnosti Apple pro vytváření prezentací filmové kvality, přináší novou funkci Smart Builds, jejíž pomocí může kdokoli vytvářet působivé animace prostým přetažením grafických prvků na snímek. Náročnější uživatelé mohou ovládat všechny aspekty animací pomocí nových animací typu A-to-B, u nichž lze definovat pohyb, rotaci, měřítko a průhlednost. Další nová funkce Instant Alpha umožňuje snadno odstranit nežádoucí pozadí z fotografií a snímků, aniž by k tomu byly třeba specializované grafické nástroje. K prezentacím mohou uživatelé nahrát mluvený komentář a potom je publiku přednést buď osobně, nebo po internetu formou podcastů či přes YouTube. Nová verze aplikace Keynote také obsahuje kolekci nových textových efektů, přechodů a motivů.

Aplikace sady iWork ’08 umožňují importovat soubory aplikací Microsoft Word, PowerPoint, Excel a AppleWorks a pro snadné sdílení umožňují exportovat dokumenty do formátů sady Microsoft Office a do formátu PDF.

Váš názor Další článek: BiTMICRO SSD s kapacitou 416 GB

Témata článku: Microsoft, Apple, Nový uživatel, Grafický objekt, Nová změna, Nová aplikace, Stylový obrázek, Buňka, Grafický efekt, Nová sada

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší