Apple oznamuje výsledky za třetí čtvrtletí

24. července 2006
Spekulace potvrzeny: AMD se spojí s ATI!
Společnost vykázala druhý nejvyšší čtvrtletní příjem během své historie
Apple oznamuje výsledky za třetí čtvrtletí

CUPERTINO, Kalifornie, 19. července 2006 – Společnost Apple dnes zveřejnila finanční výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2006, tedy období končící 1. červencem 2006. Společnost vykázala příjmy ve výši 4,37 miliardy amerických dolarů a čistý čtvrtletní zisk 472 milionů dolarů, což představuje zisk 54 centů na akcii. Hrubá marže činila 30,3 procenta, přičemž loni ve stejném období pouze 29,7 procenta. Plných 39 procent příjmů získala společnost z prodeje svých výrobků v zahraničí.

 

Během tohoto čtvrtletí společnost Apple prodala 1 327 000 počítačů Macintosh a 8 111 000 přehrávačů iPod, což představuje 12procentní nárůst u počítačů a dokonce 32procentní nárůst u iPodů v porovnání se stejným obdobím loňského roku.

 

„Jsme nadšeni tím, jak se počítače Mac prodávají. Zejména náš těší, že plných 75 procent počítačů prodaných během posledního čtvrtletí bylo vybaveno novými procesory Intel. Jde o nejplynulejší a nejúspěšnější přechod na novou platformu, jaký jsme kdy zažili,“ prohlásil generální ředitel společnosti Apple Steve Jobs. „Kromě toho iPod získal 75procentní podíl na americkém trhu a už se nemůžeme dočkat nových produktů řady iPod, které právě teď chystáme.“

 

„Jsme velice potěšeni, že můžeme oznámit druhé největší čtvrtletní prodeje a výdělky v historii společnosti Apple, což se odráží ve 24procentním růstu tržeb firmy a dokonce 48procentním nárůstu zisků,“ prohlásil finanční ředitel Apple Peter Oppenheimer. „Ve čtvrtém kvartálu roku 2006 očekáváme příjmy ve výši zhruba 4,5 až 4,6 miliardy dolarů. Podle standardních účetních principů očekáváme zisk na akcii ve výši 46 až 48 centu, včetně 0,03 dolaru dopadu nehotovostní kompenzace, což v přepočtu znamená 49 až 51 centů na akcii.

 

Jak již bylo oznámeno dříve, interní šetření odhalilo nesrovnalosti týkající se vydání jistých záruk na akcie v letech 1997 až 2001. Speciální výbor společnosti Apple proto najal nezávislou auditorskou firmu na prošetření této záležitosti a zároveň byla informována Komise pro cenné papíry SEC. V současné době, na základě dosud zjištěných nesrovnalostí, management neočekává žádné další materiální úpravy finančních výsledků zveřejněných v této zprávě. Pokud by nezávislé šetření nicméně odhalilo další nesrovnalosti, mohlo by si to vyžádat úpravu finančních informací.

 

Apple nabídne živý přenos z tiskové konference, na níž budou výsledky oficiálně zveřejněny. Živé vysílání na internetu proběhne ve formátu QuickTime, který společnost Apple standardně používá pro vysílání videa na internetu. Vysílání začne ve středu 19. července 2006 ve 14 hodin tichomořského času a stáhnout si jej lze na adrese www.apple.com/quicktime/qtv/earnings306. Sekvenci si lze stáhnout také později. Software QuickTime je ke stažení zdarma pro uživatele počítačů Apple i PC na adrese www.apple.com/quicktime.

 

Společnost Apple ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století odstartovala v podobě počítače Apple II revoluci osobních počítačů a tuto svoji inovátorskou pozici upevnila v první polovině osmdesátých let uvedením počítačů Macintosh. V současné době Apple posiluje své místo významného inovátora prostřednictvím mnoha cenami ověnčených stolních a přenosných počítačů, operačního systému Mac OS X, iLife a profesionálních kreativních aplikací. Apple rovněž rozdmýchal revoluci v oblasti digitální hudby prostřednictvím přenosných přehrávačů iPod a internetového obchodu iTunes.

 

Společnost CZECH DATA SYSTEMS značku Apple zastupuje v České republice od roku 1996. Je členem nadnárodního společenství MDS Group (www.mdsholdings.com) zastupujícího společnost Apple v řadě dalších zemí.

Váš názor Další článek: Spekulace potvrzeny: AMD se spojí s ATI!

Témata článku: Apple, 19. století, Účetní software zdarma, Nejúspěšnější čtvrtletí, Apple iPod, Rok šetření

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší