Apple oznamuje výsledky za první čtvrtletí

CUPERTINO, Kalifornie – 18. ledna 2006 — Společnost Apple oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2006, které skončilo 31. prosince 2005. Vykázala nejvyšší tržby a zisk ve své historii. Apple za toto čtvrtletí vykázal tržby 5,75 miliardy dolarů a čistý čtvrtletní zisk 565 miliónů dolarů, neboli 0,65 dolaru na akcii. Pro srovnání, ve stejném čtvrtletí o rok dříve dosáhl tržeb 3,49 miliardy dolarů a čistého čtvrtletního zisku 295 miliónů dolarů, neboli 0,35 dolaru na akcii. Hrubá marže byla 27,2 procenta, což představuje mírný pokles z 28,5 procenta ve stejném čtvrtletí o rok dříve. Mezinárodní prodej tvořil 40 procent tržeb v tomto čtvrtletí.
Apple oznamuje výsledky za první čtvrtletí

Apple během posledního čtvrtletí prodal 1 254 000 počítačů Macintosh a 14 043 000 přehrávačů iPod, což meziročně představuje 20procentní nárůst prodeje Maců a 207procentní nárůst prodeje iPodů.

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit nejúspěšnější čtvrtletí v historii společnosti,“ řekl Steve Jobs, generální ředitel společnosti Apple. „Největšími úspěchy tohoto čtvrtletí byl prodej 14 miliónů iPodů a příprava na uvedení nových Maců s procesory Intel, což se nám podařilo zvládnout o půl roku dříve, než jsme původně počítali. Pro letošní rok chystáme další skvělé produkty, takže se nemůžu dočkat, jak je zákazníci přijmou.“

„Velice nás těší, že můžeme vykázat 65procentní meziroční růst tržeb a téměř dvojnásobný čistý zisk oproti stejnému čtvrtletí o rok dříve,“ řekl Peter Oppenheimer, finanční ředitel společnosti Apple. „Ve druhém čtvrtletí fiskálního roku 2006 očekáváme tržby okolo 4,3 miliardy dolarů. Odhadovaný zisk na akcii podle principů GAAP by se měl pohybovat okolo 0,38 dolaru, což zahrnuje očekávaný dopad výdaje 0,04 dolaru na akcii za odměny formou cenných papírů. Ve vyjádření, které neodpovídá principům GAAP, to bude představovat zisk na akcii 0,42 dolaru.“

 

Společnost Apple ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století odstartovala v podobě počítače Apple II revoluci osobních počítačů a tuto svoji inovátorskou pozici upevnila v první polovině osmdesátých let uvedením počítačů Macintosh. V současné době Apple posiluje své místo významného inovátora prostřednictvím mnoha cenami ověnčených stolních a přenosných počítačů, operačního systému Mac OS X, iLife a profesionálních kreativních aplikací. Apple rovněž rozdmýchal revoluci v oblasti digitální hudby prostřednictvím přenosných přehrávačů iPod a internetového obchodu iTunes.

 

Společnost Czech Data Systems značku Apple zastupuje v České republice od roku 1996. Je členem nadnárodního společenství MDS Group (www.mdsholdings.com) zastupujícího společnost Apple v řadě dalších zemí.

Váš názor Další článek: Ke stažení: nový open source e-mailový klient

Témata článku: Apple, Nejúspěšnější uvedení, Apple iPod, Nejúspěšnější čtvrtletí

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší