APEK: Na Internetu nikdy nenakoupila pouze 3 procenta populace

APEK: Na Internetu nikdy nenakoupila pouze 3 procenta populace

Na Internetu nikdy nenakoupila pouze 3 procenta aktivní internetové populace a téměř tři čtvrtiny populace nakupují na Internetu minimálně jednou za čtvrt roku. Plyne to z výzkumu společnosti MEDIARESEARCH pro Asociaci pro elektronickou komerci (APEK, www.apek.cz).

Češi si na internetové nakupování zvykli a pro řadu z nich je běžnou součástí nákupních návyků a od roku 2011 tak nákupy na Internetu výrazně rostou. Téměř tři čtvrtiny aktivní internetové populace nakupují na Internetu minimálně jednou za čtvrt roku, v roce 2012 to byly zhruba dvě třetiny.

V roce 2013 tržby maloobchodu na Internetu překročily objem 58 miliard korun (s 16% meziročním růstem).

“Již několik let sledujeme trend zvyšujícího se zájmu o nákup na Internetu. To potvrzují i neustále se zvyšující meziroční čísla objemů nákupů na Internetu. Češi jsou již na nákupy na Internetu jednoduše zvyklí a každoročně zvyšují počty i objemy nákupů,” říká Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Co dále víme o internetovém nakupování v Česku?

  • Na internetu nikdy nenakoupila pouze 3 % aktivní internetové populace (15+)
  • 7 % populace nakupuje méně často než jednou za rok, ale tři čtvrtiny těch, kteří nakupují na Internetu alespoň jednou za rok, nakupily v minulém roce 4 krát a více
  • Jednou týdně nakupuje 6 % populace 
Klepněte pro větší obrázek 

Nejméně utrácí věková skupina 15 až 24 let a nejvíce respondentů utratilo za poslední rok částku od 5 000 do 10 000 Kč. Nejběžnější částka utracená při jednom nákupu je 501 až 1000 Kč a to u třetiny dotazovaných, pouze o procento méně při jednom nákupu utratí 1001 až 2000 Kč. 

Většina zákazníků internetových obchodů je spokojena s kvalitou služeb poskytnutých při online nákupech, 34 % má ty nejlepší zkušenosti, 65 % má spíše dobré zkušenost. Pouze jedno procento má zkušenosti spíše špatné. 

 

IBM před 50 lety uvedlo první úspěšný podnikový počítač System/360

Témata článku: 1001, Čtvrt miliardy

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší