Anička z říše Linuxu: LightScribe konečně dorazilo na Linux

Yellow Dog Linux poběží na Sony PS3 * Chystá se další Firefox Party * LightScribe konečně na Linuxu * Vyšla beta Adobe Flashe 9 pro Linux * Vyšla nová PDF verze Učebnice GNU/Linuxu

Yellow Dog Linux poběží na Sony PS3

V našich krajích poměrně exotickou komerční distribuci Yellow Dog Linux dobře znají především majitelé počítačů od Applu - je určená procesorům PowerPC a kromě nyní již zastarávajících Maců běží také například na Pegasech. Uživatelé Maců tvořili podstatnou část zákazníků, a tak když mateřská firma Terra Soft oznámila, že Apple na platformu Intel následovat nebude, nebylo vůbec jasné, komu bude svůj produkt nabízet nadále. Nyní bylo oznámeno vydání nové verze YDL pro Sony PlayStation 3, která by se měla na českém trhu objevit na jaře příštího roku.

Pro uživatele Linuxu je to výborná zpráva: PS3 s osmijádrovým procesorem Cell na frekvenci 3,2 GHz se bude prodávat přibližně za patnáct tisíc korun, tedy mnohem nižší cenu, než by výkonu odpovídalo. Díky Linuxu se tak herní konzole může snadno změnit například v takřka nepřekonatelný domácí desktopový počítač.

A jak bude nový YDL desktop vypadat? Uživatelské prostředí má být založeno na správci oken Enlightenment, který si v poslední době získává oblibu pro svou nenáročnost a příjemný vzhled. Samozřejmostí budou aktuální verze Firefoxu, Thunderbirdu a kancelářského balíku OpenOffice.org, chybět nebudou ani další důležité aplikace. Pro práci s balíčky se používá yum, který důvěrně znají uživatelé Fedory.

Chystá se další Firefox Party

Příznivci softwaru z dílny Mozilla Foundation mají ve zvyku oslavovat vydání významných verzí svých oblíbených programů uspořádáním souběžných party po celém světě, a nejinak tomu bude i s nadcházejícím vydáním Firefoxu 2.0. Podle stránek FirefoxParty.com se jich zatím chystá víc než 300 na všech obydlených kontinentech. Jednu z nich pořádá také CZilla, která se bude konat v sobotu 4. listopadu. Nechme se překvapit, jestli letošní bouřlivé oslavy překonají vydání Firefoxu 1.0 a 1.5...

LightScribe konečně na Linuxu

Uživatelé Linuxu s optickými mechanikami podporujícími technologii LightScribe měli bohužel zatím smůlu: dosud neexistoval software, který by si s ní poradil. Nyní mají možnost zkrášlit svá média díky linuxovému ovladači, který uvolnila firma LaCie známá zejména podporou projektu k3b. Ovladač je sice k dispozici zadarmo, ale bohužel bez zdrojového kódu: to nepotěší nejen příznivce svobodného software, ale zejména uživatele exotičtějších hardwarových architektur. Bylo by milé, kdyby si dodavatelé proprietárních programů uvědomili, že existují i jiné platformy než x86...

Vyšla beta Adobe Flashe 9 pro Linux

Na blogu Penguin.SWF se objevilo oznámení, že beta nového proprietárního přehrávače formátu Flash je k dispozici. Vývojáři zatím nemají jasno, jak distribuovat finální verzi uživatelsky přívětivým způsobem, než si najde cestu do linuxových distribucí, uživatelé ochotní pustit se do betatestování by si ale měli vystačit s tarballem. Dostupné jsou dva: plugin pro Mozillu a samostatný přehrávač založený na knihovně GTK. Podle reakcí uživatelů zatím přehrávač padá a na 64bitových počítačích pořádně nefunguje, během testování se ale snad podaří většinu chyb odstranit.

A jak si mezitím vede konkurenční, svobodný přehrávač Gnash? Sice zatím plně podporuje pouze formát SWF 6 a částečně verzi 7, ale zato existuje ve formě pluginu pro víc prohlížečů než originální přehrávač od Adobe. Kromě toho podporuje také mnohem víc hardwarových architektur. Práce na podpoře novějších verzí SWF jde bohužel velmi pomalu, protože vývojáři nemají přístup k dokumentaci (licence zakazuje používat oficiální dokumentaci k vývoji dalších přehrávačů) a veškeré informace získávají za pomoci reverzního inženýrství.

Vyšla nová PDF verze Učebnice GNU/Linuxu

Open source komunita produkuje nejen software, ale i dokumentaci k němu. Většina je bohužel dostupná pouze v angličtině a její studium vyžaduje alespoň nějaké předchozí znalosti. Existují ale i výjimky. Jednou z nich je Učebnice GNU/Linuxu vytvořená a udržovaná komunitou kolem portálu abclinuxu.cz, která nedávno vyšla v nové PDF verzi. (Aktuální stav učebnice je vždy k dispozici ve formátu HTML a upravovat a vylepšovat jej může kdokoliv - tedy i čtenáři, kteří v ní najdou nějakou chybu.)

Uživatelé toužící naučit se pracovat s linuxovým operačním systémem v ní najdou základní informace o jednotlivých linuxových distribucích i o tom, jak systém funguje (souborový systém, procesy...). Dozvědí se o základech práce s příkazovou řádkou,  o jednotlivých grafických uživatelských prostředích i o alternativách programů známých z Windows. Nechybějí ani kapitolky o historii a filosofii GNU/Linuxu jakožto svobodného operačního systému, ve kterých se dozvíte například, jak přišel na svět maskot Linuxu tučňák Tux.

Diskuze (49) Další článek: První 45nm procesory od Intelu už v roce 2007

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,