AMD představí simulátor VirtuHammer

AMD představí simulátor „VirtuHammer“ na LinuxWorldu v New Yorku a Paříži.
AMD a SuSE Linux AG jsou potěšeni výraznými pokroky open source komunity při portování Linuxu na AMD procesory „Hammer“

LINUXWORLD, New York, Paříž, Praha - 1. února 2001 - AMD předvedl na LinuxWorldu v New Yorku a Paříži poprvé „VirtuHammer“. Tento velice výkonný nástroj, vytvořený společnostmi AMD a Virtutech, umožňuje vývojářům psát a testovat 64 bitové programy pro AMD další generace s názvem „Hammer“. Kromě toho představí AMD na LinuxWorldu celou řadu nových serverů a pracovních stanic s procesory AMD AthlonTM a operačním systémem Linux.

AMD a linuxový specialista SuSE udělali významný pokrok při přenosu Linuxu na x86-64TM společnosti AMD. Technologie x86-64 rozšiřuje sadu instrukcí tak, aby bylo možné provádět 64 bitové výpočty. Zároveň také představuje základní součást připravované série procesorů s kódovým označením „Hammer“. Tyto procesory by měly být k dispozici v první polovině roku 2002.

AMD uvolnila technickou specifikaci technologie x86-64 na LinuxWorldu (San Jose) v srpnu roku 2000. V průběhu pouhých pěti měsíců upravila open source komunita softwarové vývojářské nástroje pro x86-64 Software Standard Application Binary Interface (ABI). Jejich součástí je GNU C překladač a nástroje pro tvorbu binárních souborů. Veškerý vývoj byl prováděn v otevřených fórech na stránce www.x86-64.org.

„SuSE odvedla velký kus práce při portování Linuxu na architekturu AMD x86-64 s výborným výsledkem. Dosavadní pokroky jsou velice dobré a hovoří ve prospěch open source vývoje,“ sdělil Wayne Meretsky, AMD Fellow a vedoucí oddělení Software Research & Development. „Přímočarý přístup AMD při návrhu 64 bitových procesorů je velkým příslibem pro softwarové vývojáře.“ uvedl Dirk Hohndel, Chief Technology Officer společnosti SuSE Linux AG: „Tím, že AMD umožnila přístup k platformě x86-64, využila tradičních předností open source softwaru, především pak vědomostí a nasazení schopných vývojářů z celého světa. Rychlé pokroky hovoří ve prospěch revolučního postupu AMD při vývoji 64 bitových procesorů. SuSE je přesvědčena o tom, že všichni ocení významné přednosti plynoucí z přechodu na 64 bitové aplikace, které poběží na platformě x86-64.“

Vývojáři společnosti SuSE využívají „VirtuHammer“ pro vytváření nástrojů a aplikací na bázi technologie x86-64.

„Mám velice dobré zkušenosti se softwarem Virtutech Simics a také podpora společnosti Virtutech byla na velice dobré úrovni,“ řekl Jan Hubička, vývojář GCC pro SuSE Labs. „Rychlost je dobrá a interpret příkazové řádky je výborný. Mohu při testování používat skripty, což zkracuje průběh testů na méně než půl hodiny.“

„VirtuHammer“ je výkonným nástrojem, který je tvořen softwarem Virtutech Simics a 1,1 GHz procesorem AMD Athlon. Simics software umožňuje 32 bitovému AMD Athlon procesoru simulovat počítač se 64 bitovým procesorem „Hammer“. Vývojáři proto mají možnost prostřednictvím dnes dostupné technologie upravovat a zlepšovat svůj 64 bitový software pro AMD další generace. Bližší informace o simulátoru „VirtuHammer“ naleznete na www.Virtutech.com.

Procesory „Hammer“ budou jako první AMD procesory schopny provádět 64 bitové výpočty. Jsou vytvářeny tak, aby poskytovaly jedinečný výkon jak pro 64 bitový software, který využívají nejnovější pracovní stanice a servery, tak i pro 32 bitový software, který je v současnosti používán na většině pracovních stanic. AMD již nyní dodává simulátor „VirtuHammer“ vybraným softwarovým společnostem. Tím bude zajištěno, že budou mít k dispozici zdroje, čas i podporu, které potřebují pro vývoj 64 bitových operačních systémů, nástrojů a aplikací pro procesorovou řadu „Hammer“.

O technologii x86-64 společnosti AMD

Postup společnosti AMD při vývoji 64 bitových procesorů je založen na sadě instrukcí x86. Tato technologie je ověřená a má obecnou podporu. AMD x86-64 je vytvořena pro aplikace, které využívají velké množství fyzické a virtuální paměti. Mezi ně patří serverové aplikace s vysokým výkonem, systémy pro správu databází a CAD programy. Technologie x86-64 bude nenáročným způsobem implementována do stávajících počítačových struktur. Jejím cílem je umožnit firmám nasadit vysoce výkonné 64 bitové systémy a zároveň používat stávající 32 bitový software s vyšším výkonem na jediné platformě tak, aby mohly být zhodnoceny miliardové investice do stávajícího software. AMD doplnila stávající sadu instrukcí x86 o dvě důležité vlastnosti: 64 bitové rozšíření s označením Long Mode a rozšíření registrů. Long Mode se skládá ze dvou podmódů: 64 bitový mód a kompatibilní mód. 64 bitový mód podporuje nový 64 bitový programový kód pomocí osmi doplňujících všestranných registrů a rozšiřuje je spolu s instruction pointerem. Přidává také osm 128 bitových registrů s plovoucí čárkou. Kompatibilní mód podporuje stávající 16ti a 32 bitové aplikace, které poběží na 64 bitovém operačním systému. Kromě Long Mode podporuje architektura čistý x86 (Legacy) mód, který zaručuje binární kompatibilitu se stávajícími 16ti a 32 bitovými aplikacemi a operačními systémy.

Bližší informace o sadě instrukcí x86-64 naleznete na http://www.x86-64.org.

Důležité mezníky technologie AMD x86-64

- 5. října 1999

První veřejné přestavení technologie AMD x86-64

- 10. srpna 2000

Uveřejnění specifikace 1.0 pro AMD x86-64

- 15. srpna 2000

Komunita linuxových vývojářů zajistila podporu na LinuxWorld San Jose

- 6. října 2000

AMD SimNow!- uvedení simulátoru

- 16. ledna 2000

„VirtuHammer“- uvedení simulátoru

O společnosti AMD

AMD je celosvětovým poskytovatelem integrovaných obvodů pro osobní počítače a počítačové sítě a disponuje výrobními závody v USA, Evropě, Japonsku a Asii. AMD vyrábí procesory, flash paměti a obvody pro využití v komunikacích a sítích. Společnost byla založena roku 1969, její sídlo se nachází v Sunnyvale, CA. AMD vytvořila v roce 2000 obrat ve výši 4.6 mld. US dolarů (NYSE: AMD).

Bližší informace naleznete ve virtuálním tiskovém středisku společnosti AMD na adrese http://www.amd.com/news/virtualpress/index.html.

O společnosti Virtutech

Virtutech je celosvětově vedoucí společností pro simulace počítačových systémů s vysokým výkonem. Virtutech vytváří nástroje, které jsou používány pro návrhy víceprocesorových systémů a telefonních obvodů, jejich používání a testování. Jejich hlavním produktem je Virtutech Simics. Virtutech je soukromou společností s hlavním sídlem ve Stockholmu ve Švédsku. Bližší informace o VirtuHammer, včetně všech podrobností naleznete na www.virtutech.com.

O společnosti SuSE

SuSE Linux AG (www.suse.de) je mezinárodní společností poskytující technologie a kompletní řešení na základě open source operačního systému Linux. Tato její pozice

je pak výsledkem jedinečného linuxového know-how společnosti SuSE. Součástí SuSE je pak největší tým vývojářů open source softwaru. Společnost vlastní největší a volně přístupnou databázi instalační podpory a hardwarovou databázi na linuxovém trhu. Společnost SuSE také podporuje více hardwarových platforem než kterákoliv jiná, komerčně dostupná, linuxová distribuce.

SuSE Linux AG zaměstnává více než 500 odborníků na celém světě. Má svá zastoupení v České republice, Německu, Francii, Velké Británii, Itálii, Venezuele a USA.

Pro efektivní nasazení Linuxu v podnikové sféře nabízí SuSE kromě komerčního linuxového softwaru rozsáhlou paletu kvalitních poradenských a školících služeb a v neposlední řadě také rozsáhlou podporu na všech úrovních. Naše servisní centrála v Praze vám ráda poskytne všechny nabízené služby.

SuSE značně přispívá k linuxovým vývojovým projektům jako Linux kernel, glibc, Xfree86[tm], KDE, ISDN4Linux, ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) a USB (Universal Serial Bus).

Váš názor Další článek: Trvá vám dlouho kopírování z Windows 2000 na NT server?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,