AEC: bezpečí ve světě IT

16. října 2006
První fotka chipsetu nForce 680i SLI
Ministerstvo informatiky ČR pověřilo společnost AEC vývojem aplikace pro elektronický podpis • AEC spolupracuje s firmou GRISOFT • 100% Virus Bulletin Award a ADVANCED+ (AV-Comparatives) pro TrustPort® Antivirus • AEC bojuje proti spamu
AEC: bezpečí ve světě IT

Ministerstvo informatiky ČR pověřilo společnost AEC vývojem aplikace pro elektronický podpis

 

Brno 11. října 2006 – Společnost AEC, spol. s r.o., významný poskytovatel softwarových řešení pro komplexní zabezpečení podnikových zdrojů, podepsala v září tohoto roku s Ministerstvem informatiky ČR smlouvu na vývoj aplikace pro elektronické podepisování elektronických zpráv a ověřování elektronického podpisu. Tento projekt má významným způsobem přispět k informační osvětě široké laické veřejnosti o možnostech využití technologie elektronického podpisu v oficiální komunikaci se státní správou a současně tak veřejnosti poskytnout volně dostupný nástroj pro práci s elektronickým podpisem.

 

Připravovaná legislativa a vytvořené konkurenční prostředí na poli akreditovaných poskytovatelů certifikačních služeb přispívá k stále rapidnějšímu rozšiřování technologie elektronického podpisu při komunikaci se státní správou, která je již od roku 2004 připravena přijímat elektronicky podepsaná podání prostřednictvím zřízených elektronických podatelen. Jednou ze stále nepřekonaných překážek, která však dosud brání masovějšímu prosazení této technologie v praxi, je obava běžných uživatelů z předpokládané komplikovanosti takto realizovaného podání. Tato obava pramení především z absence praktických zkušeností s touto technologií.

 

Právě to je důvod, proč společnost AEC z pověření Ministerstva informatiky ČR pracuje na návrhu volně dostupné elektronické aplikace, která by měla také laickým uživatelům umožnit využívat technologii elektronického podpisu v praxi. Aplikace by se zároveň měla stát vhodným a snadno dostupným prostředkem pro úřední komunikaci se státní správou. V současné době prochází návrh konceptu aplikace připomínkovacím řízením ze strany Ministerstva informatiky ČR s tím, že výsledná aplikace bude oficiálně uvolněna ve druhém čtvrtletí příštího roku.

 AEC spolupracuje s firmou GRISOFT

– integrace motorů AVG a Ewido do produktů TrustPort®

 

Brno 11. října 2006 – Společnost AEC, významný poskytovatel softwarových řešení a služeb pro komplexní bezpečnost dat, dnes začíná nabízet nové verze svých produktů řady TrustPort® Phoenix Rebel, které v sobě integrují dva nové motory – antivirový AVG a antispywarový Ewido.

 

Společnost AEC se rozhodla k tomuto významnému kroku vzhledem ke stále narůstajícím nárokům na bezpečnost počítačů a elektronické komunikace. Jaké novinky tedy přináší nové verze produktů TrustPort® Workstation a TrustPort® Internet Gateway?

 

TrustPort® Workstation verze 1.4

V nové verzi TrustPort® Workstation na uživatele čekají významné změny a vylepšení především v jeho antivirové části. Nová verze centrálně spravovatelného antiviru představuje moderní řešení pro zabezpečení pracovních stanic jak z hlediska virů, spamu, tak i dalších škodlivých kódu, šířících se internetem. Právě vyšší důraz na zabezpečení uživatelů antivirového systému také z hlediska výskytu tzv. spywaru, adwaru a jiných obdobných škodlivých kódů, souhrnně nazývaných malware, vedl vývojáře AEC k integraci dalších dvou skenovacích motorů, kde jeden z nich je primárně zaměřen na detekci spywaru. Dalším významným vylepšením antivirového jádra je optimalizace jeho skenovacího výkonu, čímž došlo k výrazné úspoře systémových požadavků při současném nárůstu rychlosti skenování. Pro úplnost dodejme, že tento bezpečnostní balík dále obsahuje personální firewall, aplikace pro bezpečnou skartaci a šifrování dat a elektronický podpis. Je určen pro ochranu dat na koncových stanicích.

 

TrustPort® Internet Gateway verze 4.5

Jedná se o řešení zajišťující účinnou ochranu před viry, spamem, spywarem a dalšími škodlivými kódy na úrovni vstupní brány do internetu. Změny, které přináší nová verze tohoto vlajkového produktu společnosti AEC, jsou poněkud rozsáhlejšího charakteru.

První viditelnou změnou je nové grafické rozhraní, které je moderní, svěží a také více uživatelsky přívětivé. Hlavní důraz při návrhu tohoto rozhraní byl kladen na rychlejší přístup k významným konfiguračním volbám v jejich stromové struktuře. Základní konfigurace této aplikace se tak maximálním způsobem zjednodušila a současně i zefektivnila.

Dalším významným vylepšením je stejně jako v případě TrustPort® Workstation integrace sady celkem 3 skenovacích motorů (Norman, AVG a Ewido AntiSpyware). Integrace antispywarového skenovacího motoru Ewido přináší zákazníkům možnost blokovat spyware, adware a obecně malware již na úrovni internetové brány, čímž se bezpečnost lokální sítě významným způsobem zvyšuje. Výrazného  vylepšení se dočkala i antispamová část řešení, která implementuje vysoce účinnou technologii na detekci obrázkového spamu nazvanou „Matrix Twins“, vyvinutou ve společnosti AEC. Tato technologie poskytuje účinnou ochranu proti spamu, který se šíří ve formátu elektronických obrázků jako jsou JPG, PNG, GIF apod. Uživatelé navíc v této verzi jistě ocení i možnost prostřednictvím GUI rozhraní jednoduše vytvářet vlastní regulární výrazy (signatury spamových zpráv), které jsou pak použity pro okamžitou detekci spamu.

Poslední významnou novinkou je jednoduchý nástroj nazvaný „Watch Dog“, který slouží administrátorům k rychlému a komfortnímu vyhledávání blokovaných zpráv, resp. vysledování konkrétní zprávy a výsledku jejího zpracování.

 

100% Virus Bulletin Award a ADVANCED+ (AV-Comparatives) pro TrustPort® Antivirus

 

Brno, 11. října 2006 - Kvalitu antivirového řešení TrustPort® Antivirus potvrdily nedávné nezávislé porovnávací testy časopisu Virus Bulletin a projektu AV-Comparatives.

 

Časopis Virus Bulletin každé 2 měsíce testuje světové značky antivirů na různých platformách. Říjnové vydání porovnává výkonnost produktů určených pro platformu Windows 2000 server. A právě v těchto testech se podařilo produktu TrustPort® Antivirus získat ocenění VB100%. Dokázal detekovat 100% „In-the-Wild“ virů, makrovirů i standardních, v polymorfních virech měl 98,88% úspěšnost.

 

Projekt AV-comparatives je výsledkem práce Andrease Clementiho, který se od roku 2004 zabývá srovnávacími testy antivirových programů, zejména z pohledu spolehlivosti detekce „In-the-Wild“ virů. Posledního srpnového testu se zúčastnilo 15 antivirových programů od světových výrobců. Nechyběly mezi nimi ani nejznámější české a slovenské produkty. V dílčích testech se TrustPort® Antivirus pohyboval mezi prvními sedmi a ve výsledném hodnocení již potřetí obhájil nejvyšší kategorii ADVANCED+.

 

Tyto úspěchy dokazují, že ač patří TrustPort® Antivirus mezi „nováčky“ na trhu s antivirovými programy, svými schopnostmi se dokáže „poprat“ i s velkými světovými hráči. Vynikajících výsledků dosáhli vývojáři AEC vhodnou kombinací antivirových skenovacích motorů s pokročilými technologiemi odhalování neznámých škodlivých kódů (např. heuristika či technologie virtuálního počítače). Navíc ve své nové verzi obsahuje TrustPort® Antivirus mnoho novinek a vylepšení – patří mezi ně např. integrace nových skenovacích motorů, včetně antispywarového, optimalizace skenovacího výkonu, výrazná úspora systémových zdrojů apod.


Více informací o uvedených testech najdete na
www.av-comparatives.org a www.virusbtn.com.

 

TrustPort® Antivirus je nabízen v rámci komplexního bezpečnostního balíku TrustPort® Workstation, který kromě antiviru obsahuje i personální firewall, aplikace pro šifrování a bezpečnou skartaci elektronických dat a elektronický podpis. Jeho kvalit mohou uživatelé ocenit i v moderním řešení pro ochranu internetových bran před spamem a viry - TrustPort® Internet Gateway a v řešení pro ochranu síťového prostředí organizace na úrovni serverů - TrustPort® Servers.

 

 


AEC bojuje proti spamu

 

Brno 11. října 2006 – Společnost AEC, spol. s r.o., za podpory Ministerstva informatiky ČR, provádí výzkum v rámci projektu „Ochrana proti nevyžádaným elektronickým zprávám (spam)“.

 

Spam se v současné době řadí k těm nejzávažnějším problémům, které trápí široké spektrum uživatelů - dotýká se všech: řadových uživatelů, administrátorů počítačových sítí, manažerů malých a středních podniků a zejména pak firem o stovkách zaměstnanců s rozsáhlou interní počítačovou sítí.

 

Výzkum, který odborníci společnosti AEC provádí, spočívá ve sledování vývoje spamu, analýze současné legislativy týkající se elektronické komunikace a jejích nešvarů, a to nejen spamu (nevyžádaných obchodních sdělení), ale i cybercrime, spywaru, phishingu apod.

Jsou zkoumány legislativní předpisy ČR, EU, USA, Kanady, Austrálie a jiných. Zohledněny jsou zákony prosazující jak princip „opt-in“, tak i „opt-out“ a jejich různé obměny.

 

V oblasti zkoumané problematiky jsou rovněž využívány poznatky a přístupy vybraných mezinárodních organizací, ke kterým patří ITU, CEPT, CAUCE, IETF, APEC, OECD, Anti-Phishing Working Group (APWG), Anti-Spyware Coalition (ASC) a jim podobné. Také je sledována činnost českého regulačního úřadu ÚOOÚ a jeho spolupráce s ostatními zeměmi v rámci EU i v rámci organizace CNSA (Contact Network of Spam Enforcement Authorities).

 

V nedávné době začala fáze testování metod určených k filtrování spamu. Hlavním úkolem testů je zjistit, jak jsou jednotlivé metody účinné při detekci spamu. V současnosti byly otestovány metody založené na autentizaci odesílatele (SPF, Caller ID a DomainKeys), Bayes, whitelisting, greylisting a další.

Váš názor Další článek: První fotka chipsetu nForce 680i SLI

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Motor, Twins, Elektronická verze, Wild, OECD, Rebel, Spyware


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu