86 % dětí může na internet již od sedmi let, většinou však pod dozorem

86 % dětí může na internet již od sedmi let, většinou však pod dozorem

Podle průzkumu agentury Ipsos Tambor pro společnost Microsoft pouští 86 procent českých rodičů své děti na internet již od sedmi let. V 67 procentech případů však pouze pod jejich přímým dozorem. Od patnácti let pak již mohou na internet obvykle všechny děti. Na jejich internetové aktivity v tomto věku fyzický dohlíží již jen šest procent rodičů. Podle zkušeností z projektu Bezpečnýinternet.cz, který loni spustily společnosti Česká spořitelna, Microsoft a Seznam.cz, jsou právě děti na internetu často terčem různých internetových hrozeb.

„Internet je na jednu stranu mocný nástroj a pomocník, na druhou stranu však představuje pro děti i jejich rodiče celou řadu rizik. Jde například o podvodné e-mailové nabídky nebo zavirované stránky, které mohou vyústit v odcizení citlivých dat. Může jít však i o nevhodné návrhy a chování některých uživatelů na sociálních sítích vedoucí v praxi někdy až v trestný čin,“ upozorňuje Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client ve společnosti Microsoft.

„Míra kontroly ze strany rodičů s rostoucím věkem jejich dětí výrazně klesá. Například dvě třetiny desetiletých dětí již užívají internet zcela bez dozoru. Paradoxně právě tyto děti jsou na internetu ohroženy nejvíce, protože jejich zvídavost je kombinována s již slušnými uživatelskými dovednostmi, naopak schopnost kritického úsudku a regulace vlastního chování na internetu u těchto dětí ještě plně rozvinuta není,“ doplňuje Petr Megela, Account Director společnosti Ipsos Tambor.

Na rizika spojená s používáním internetu upozorňuje i průzkum. Podle něho se s nějakou internetovou hrozbou setkala v uplynulém roce čtvrtina všech dotázaných. Nejčastěji šlo o spam, zavirovanou stránku nebo trojského koně. V polovině případů šlo o podvodnou nabídku, ve třetině případů o nevhodné chování uživatele na sociální síti. Ve 13 procentech případů šlo o phishing.

Kvůli existujícím rizikům se rodiče snaží aktivity svých dětí na internetu hlídat. Nejvíce českých rodičů, 68 procent, spoléhá na stanovování pravidel pro bezpečné používání internetu. 64 procent rodičů se své děti snaží hlavně vzdělávat v oblasti možných rizik. Fyzickým dozorem tuto oblast řeší 31 procent rodičů a 10 procent využívá speciální software.

„Někdy si rodiče sami nejsou jisti, jak se internetovým hrozbám bránit. Proto jsme v loňském roce spustili portál Bezpečnýinternet.cz, kde naleznou rady a doporučení týkající se většiny internetových hrozeb. Své nové znalosti si mohou na webu rovnou otestovat. K dispozici je i sekce uzpůsobená přímo dětem,“ radí Lukáš Křovák.

Portál www.bezpecnyinternet.cz vznikl v srpnu 2010 ve spolupráci společností Česká spořitelna, Microsoft a Seznam.cz, za podpory Policie České republiky a společností Pierstone a Quantasoft. Portál přináší informace o rizicích spojených s užíváním internetu, ale také o způsobech, jak těmto rizikům v podobě podvodných nabídek, útočných virů nebo emailů zjišťujících osobní data předcházet, a jak se jim účinně bránit.

Průzkum agentury Ipsos Tambor proběhl mezi čtyřmi stovkami českých rodičů z celé republiky.

Témata článku: Riziko, Ipsos, Microsoft Account, Dítě, Dotázaný uživatel

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje