24. mezinárodní uživatelská konference ESRI

Ve dnech 9. – 13. srpna bylo kalifornské San Diego plné „gisařů“ – v těchto dnech se totiž konala v pořadí již 24. mezinárodní uživatelská konference ESRI, na které se letos sešlo více než 12 tisíc uživatelů a zájemců o geografické informační systémy z celého světa.
24. mezinárodní uživatelská konference ESRI

Jack Dangermond, prezident ESRI, vyzdvihl ve své úvodní prezentaci slogan letošní konference „GIS – jazyk geografie“. Tento jazyk nám pomáhá porozumět světu, představit si a tedy i vytvářet lepší budoucnost, řekl v úvodu konference. Zatímco geografie je věda o našem světě, rámcem pro určování modelů, vztahů a procesů, geografický informační systém představuje jazyk, který spojuje informace, pracovní procesy, disciplíny a plány a vytváří tak společný jazyk srozumitelný všem. Ve svém projevu mluvil pan Dangermond i o tom, že nově zpřístupněné komponenty a servery rozšiřují dosah GIS, který se tak stává více distribuovaný, využitelný mnoha uživateli a snadno propojitelný s dalšími modely.

 

Úvodní den konference byl naplněn prezentacemi a demonstracemi software. Nová verze ArcGIS 9 přinesla zlepšení ve zpracování prostorových dat a jejich vizualizaci, kartografických možnostech, anotacích a zobrazování rastrů.

 

Novinky v produktech ESRI zahrnují interoperabilitu včetně podpory standardů, CAD a konverzí dat. Nové nadstavby ArcGIS, mezi něž patří např. aplikace ArcGlobe, která je součástí ArcGIS 3D Analyst, nejsou jen „pastvou pro oči“, jak se vyjádřil Dangermond, ale i mocným nástrojem pro pokročilé modelování a analýzy povrchu, tvorbu časových map a transformaci dat. Jako příklad předvedl ukázku nadstavby Network Analyst na víceúrovňové transportní síti ve městě Washington, D. C.

 

Mezi nové nástroje pro ArcIMS patří nadstavba Data Delivery pro práci s různými typy dat a GIS Portal Toolkit, který nabízí nástroje pro tvorbu vlastního metadatového serveru.

 

Zpřístupněné komponenty a servery přispívají k obecnému rozšíření a distribuci GIS. ArcGIS Server je novým vývojářským produktem pro tvorbu specializovaných webových aplikací a služeb GIS.

 

V úvodní části konference byl také k vidění působivý „touch table“ – stůl s projekcí mapy vyvinuté pomocí ArcObjects, který předvedl Danny Hillis, vynálezce „myslícího stroje“ a představitel firmy Applied Minds, Inc. Jednoduchým dotykem menu Hillis přibližoval a oddaloval nejrůznější oblasti světa, zaměřil se např. na místo konání letních olympijských her v Řecku a ukázal, jak se změnilo v průběhu minulého měsíce. Mimo změn v čase předvedl i další analytické možnosti aplikace.

 

V dalších dnech pokračovala konference ve znamení nejrůznějších přednášek, workshopů a doprovodných akcí konaných v desítkách školicích místností a hotelových salonků. Vybrat si mohl opravdu každý – k dispozici byly výukové přednášky členěné podle stupně znalostí GIS produktů, podle zaměření posluchačů, např. pro zpracovatele projektů GIS v organizacích nebo pro uživatele s již funkčním GIS, kteří touží prezentovat své mapy a data na internetu. Nechyběly ani přednášky zaměřené na určité zájmové oblasti – z nich jmenujme správu katastru, inženýrské sítě, veřejnou správu, hydrologii, životní prostředí, vojenství ad.   

 

Přestože si návštěvník podle programu snadno vybral, které přednášky ho zajímají (a jsou pro něj vhodné), bylo velmi náročné, ne-li nemožné, je všechny stihnout. Pokud mu však přece jen zbýval čas, mohl ho strávit na přehlídce posterů plných grafických řešení aplikací GIS nebo na doprovodné výstavě spolupracujících firem z oblasti tvorby aplikací, pořizování a zpracování dat, hardware a dalších. Na konferenci se mohl zúčastnit i různých doprovodných akcí, jako jsou sportovní soutěže atd.

 

V závěru konference, kterou sponzorovaly zejména firmy GDT/Tele Atlas, IBM a Hewlett-Packard, byli vyhlášeni výherci z přihlášených aplikací GIS a tvůrci nejlepších posterů v mnoha kategoriích. Za Českou republiku převzali cenu „Special Achievement in GIS“ pracovníci České geologické služby Mgr. Robert Tomas, RNDr. Zuzana Krejčí, CSc. a Mgr. Veronika Kopačková, kterým tímto blahopřejeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

 

V současné době již připravujeme 13. konferenci uživatelů GIS ESRI a Leica Geosystems v ČR, která se bude konat 4. – 5. 11. 2004 v Kongresovém centru Praha. Budeme se snažit předvést Vám střípek té světové u nás – přijďte se podívat, soutěžit se svým posterem, vzdělávat se a bavit. Těšíme se na Vás!

 

 

 

 

******

 

ARCDATA PRAHA, s.r.o. je firma plně specializovaná na technologie a služby v oblasti geografických informačních systémů. Je autorizovaným distributorem firem ESRI, Inc., největšího světového výrobce GIS, dále systémů firmy Leica Geosystems a kompresních programů firmy Lizardtech, Inc. v České republice. Poskytuje kompletní nabídku software, hardware a služeb včetně geografických databází a dat dálkového průzkumu Země. Bližší informace: tel.: 224 190  511,
e‑mail: office@arcdata.cz nebo internet: www.arcdata.cz

 

 

Váš názor Další článek: Intel pokročil s novou technologií výroby

Témata článku: Hardware, Úvodní oblast, Poster, Atlas software, Leica, Anotace, Achievementy, Zuzana, Nejrůznější nástroje


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 128

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 61

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11