100 dní Windows Vista na českém trhu

100 dní Windows Vista na českém trhu

Operační systém Windows Vista, který byl na českém trhu uveden 1. března 2007, prošel od doby svého uvedení podstatným vývojem. Došlo k vyřešení kompatibility s běžně používanými aplikacemi a grafickými kartami, výrazně také narostl počet ovladačů připravených pro tento systém. V současné době je tak k dispozici více než 1,9 milionu ovladačů, což pokrývá přes 96 % všech používaných hardwarových zařízení.

„Microsoft si je plně vědom nezbytnosti rychlého řešení otázky bezproblémového fungování a připravenosti Windows Vista. Proto jsou pro uživatele k dispozici nástroje, které pomáhají informovat o kompatibilitě a zároveň zjednodušují přechod na novou verzi systému Windows. K výraznému pokroku dospěli i naši partneři v oblasti kompatibility aplikací. To dokazuje například i skutečnost, že z 50 nejčastěji stahovaných aplikací pro Windows ze serveru stahuj.cz jich 45 funguje s Windows Vista bez jakéhokoliv omezení,“ říká Tomáš Koška, manažer divize Windows Client, Microsoft.

Aby byla zajištěna kompatibilita i s ostatními aplikacemi a zařízeními, byl do Windows Vista navíc zabudován systém umožňující přímo informovat Microsoft o případném chybějícím ovladači nebo o problému s právě používaným zařízením. Díky této funkci má následně Microsoft společně s výrobcem zařízení možnost pracovat na odstranění problému či na vzniku zcela nového ovladače. K rychlé aktualizaci počítače potom přispívá i centrální databáze ovladačů umístěná na internetu.

Také prodeje dosáhly rekordních čísel. Již během prvních třech měsíců od celosvětového uvedení Windows Vista bylo prodáno 20 milionů licencí, což je v porovnání s prodejem Windows XP za srovnatelné období více než dvojnásobek. V květnu pak prodeje dosáhly hranice 40 milionů licencí. Rovněž České republice se v této oblasti dařilo velmi dobře. Během prvních třech měsíců od uvedení systému na trh bylo prodáno více než 110 000 licencí, což je 2,5krát více, než tomu bylo u systému Windows XP ve srovnatelném období. Největší prodeje navíc zaznamenaly prémiové edice, které představují 2/3 systémů Windows Vista dodávaných do domácností. Jednoznačně z toho tedy vyplývá zájem uživatelů o edice přinášející nové funkce, jako jsou Windows Media Center či nové uživatelské rozhraní Windows Aero.

Velký průlom přinesly Windows Vista také v oblasti bezpečnosti. V současné době všichni přední poskytovatelé antivirové ochrany v České republice poskytují systému Windows Vista plnou podporu. To, že Windows Vista jsou nejbezpečnějším systémem v historii Windows, dokazuje i skutečnost, že již v prvních 100 dnech od uvedení tohoto systému na trh bylo ohlášeno o 2/3 méně bezpečnostních chyb ve srovnání se stejným obdobím po uvedení Windows XP.

Další odhady společnosti Microsoft předpovídají, že do konce roku 2007 bude systém Windows Vista nainstalován na více než 100 milionech počítačích. Studie předních analytických společností zaměřené na podnikatelský sektor rovněž předpovídají další růst v používání Widnows Vista. Podle odhadů společnosti Gartner bude do konce roku 2007 systém Windows Vista instalovaný na 4,2 procentech firemních počítačů, studie společnosti IDC pak předpovídá hranici 5 procent.

Témata článku: Microsoft, Windows, Vista, Aktualizace ovladače grafické karty, Centrální oblast, Současné období, Instalovaný ovladač, Uvedená doba, Hardwarová oblast, První uvedení, Rychlá doba, Nová studie, Dodávaná aplikace, Instalovaná aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí